2024. július 19., péntek

50 km/h?

Az útjelző táblák cseréje az önkormányzatok költségvetését terheli
Az új közlekedésbiztonsági törvény kapcsán egyik legtöbbet vitatott kérdés, vajon 50 vagy 60 kilométeres óránkénti sebességgel közlekedhetünk-e lakott területen. A táblák a régiek, a jogszabály viszont megváltozott.

Az autósok feladata továbbra is a közlekedési táblák utasításainak betartása, függetlenül attól, hogy azok régiek, vagy újak, mondta a napokban a közlekedési rendőr. Blau Péter, a szabadkai Városépítési Igazgatóság igazgatóhelyettese kifejtette, hogy a törvény nem mondja ki kategorikusan, hogy 50 kilométer/órás a sebességkorlátozás lakott területen belül. Lakott területen belül a sebességkorlátozás meghatározása ugyanis az önkormányzat feladata. Így lehet, hogy Szabadkán megmarad a hatvanas korlátozás. De ameddig erről nem születik döntés, a városban továbbra is a 60-as, illetve egyes helyeken más táblákkal meghatározott sebességkorlátozás érvényes.

A törvényben (43-as szakasz) az áll, hogy az autó sofőrje lakott területen nem hajthat 50 kilométer/órás, illetve a lakott területen elhelyezett közlekedési jelek szerint meghatározott sebességnél gyorsabban.

– Ez mit jelent? Azt, hogy ha negyvenes korlátozás van, akkor negyvennél gyorsabban nem szabad haladni. De mi van akkor, ha 60-as a korlátozás? Erről a törvény már nem szól. Vagyis először megszabja az 50-es sebességkorlátozást, de lehetőséget hagy más korlátozásra is – emelte ki Blau Péter, majd felolvasta a törvény egy másik szakaszát, ami kimondja: amennyiben lakott területen megengedik az útviszonyok, akár 80-as sebességkorlátozást is meg lehet szabni. Rámutatott, a 157-es szakasz alapján a magisztrális utakon az illetékes állami szervek hoznak döntést a sebességkorlátozás műszaki feltételeiről, a lakott területeken, településeken pedig az önkormányzatok határozzák meg ezeket.

Ezért a Városépítési Igazgatóság levéllel fordult a közlekedési felügyelőséghez, valamint az illetékes szervekhez, hogy hozzanak döntést a sebességkorlátozással kapcsolatban.

– Ameddig ez nincs meghatározva, addig marad a 60 kilométer/órás sebességkorlátozás, illetve azok a táblák érvényesek, amelyeket az utak mentén látunk – mutatott rá Blau Péter, majd hozzátette: – Az iskoláknál és óvodáknál egyértelmű, hogy 30 kilométer/órás a sebességkorlátozás. Ezeket a táblákat már ki is helyeztük. Egyedül a Makszim Gorkij utcánál maradt meg a 40-es tábla. Ugyanis ez négysávos út, és az átkelőket villanyrendőrrel szabályoztuk. Jövőre, amikor a képviselő-testület elfogadja a költségvetésünket, védőkorlátot helyezünk ki. Ez fél méter magas, akár reklámpannóval ellátott korlát lesz, ami elválasztja a járdát az úttól, illetve a gyalogosokat a villanyrendőrrel felszerelt gyalogátkelőhely felé irányítja. Ez a rész azért maradt így, mert attól tartottunk, hogy a tűzoltóktól egészen az egyes postáig a további sebességcsökkentés közlekedési dugókat okozna. Így pedig a biztonságra is oda tudunk figyelni, illetve a közlekedés is halad – mondta.

Mint megtudtuk, amennyiben a szakemberek döntést hoznak a sebességkorlátozásról, és változtatásokra van szükség, a városba vezető táblákat lecserélik, illetve elhelyezik az ismertetőtáblákat a városon belül és leszerelik a 60-as táblát a települések bejáratánál. Ebben az évben csak erre lesz pénz. Az igazgatóhelyettes elmondta, hogy a vertikális és a horizontális közlekedési jelek cseréjének költsége a Városépítési Igazgatóságot terheli, az állam ebből nem veszi ki a részét. A táblák elhelyezésével idén a szabadkai Rasveta vállalatot bízta meg az igazgatóság.

A törvény, igazodva az európai uniós előírásokhoz, a táblák színét is előírja, így ezen a téren is némi változásokat kell végrehajtani.

– Természetesen meghatározott határidőn belül kell lecserélni a táblákat, ám ez a folyamat nagy érvágást jelent majd a költségvetésre. Egy tábla oszloppal együtt megközelítőleg 10 ezer dinárba kerül. Ha kiszámoljuk, hogy megközelítőleg ezer táblát kell elhelyezni, láthatjuk, hogy nem is olyan kis összegről van szó. Persze nem kell mindenhova oszlop is, de a tábla nagyságától függ az ár, 3-4 ezer dinár között mozog a tábla ára. A településnév-tábla pedig már több tízezer dinár – tudtuk meg Blau Pétertől, majd folytatta: – A Városépítési Igazgatóság jövőre fejezi be a közlekedési jelek nyilvántartásba vételét. Vagyis minden jelet lefényképezünk, a képeket elhelyezzük egy koordinátarendszerben és feltüntetjük őket a város térképén. Mindezt a GIS rendszeren keresztül csináljuk. Ugyanakkor a belgrádi közlekedési egyetemtől egy olyan tanulmányt rendelünk meg jövőre, amiben megoldanák Szabadkán a közlekedést, illetve a vertikális szignalizáció, vagyis az útjelző táblák elhelyezését is definiálnák. Ezzel rendeződne a helyzet, mert jelen pillanatban minden lakos kérheti valamelyik útjelző tábla vagy fekvőrendőr elhelyezését – emelte ki az igazgatóhelyettes. Megtudtuk, hogy az időjárási viszonyok miatt az útburkolati jelek megrajzolása is várat még magára. Tavaszra tervezik ezen kötelezettségek teljesítését.