2024. július 18., csütörtök

„Gyenge érv”

Pásztor Bálint: Hogy továbbra is a kormánykoalíció része vagyunk-e, egyedül mi vizsgálhatjuk felül

Pásztor Bálint (Molnár Edvárd felvétele)

– A hétfői szavazás abból a szempontból vereség, hogy nem tudtuk megakadályozni, hogy a parlament egy Vajdaság- és alkotmányellenes költségvetést fogadjon el. Az elmúlt 10 napban mindent megtettünk annak érdekében, hogy valamiféle megállapodásra kerüljön sor a kormánnyal. Benyújtottunk egy módosítási indítványt, annak elfogadásáról két ízben tárgyaltunk a pénzügyminiszter asszonnyal, de hajlandóak lettünk volna a beterjesztett javaslatunkon módosítani is, hogy a kormány számára elfogadható legyen. Természetesen csak úgy lettünk volna hajlandóak módosítani, hogy a lényeg változatlan maradjon és Vajdaság megkapja azt, ami megilleti az alkotmány értelmében.

Azonban világossá vált, a kormányt egyedül az érdekelte, hogy össze tudjanak tákolni egy 126 emberből álló többséget a költségvetés elfogadásához a parlamentben és nem igazán voltak hajlandóak a beterjesztett költségvetési javaslatot összhangba hozni az alkotmánnyal. Olyan szempontból viszont egyértelműen győzelem az elmúlt tíz nap, hogy az emberek láthatták: nem vagyunk megvásárolhatóak, nem vagyunk megzsarolhatóak, hanem elvszerűen képviseljük a vajdasági magyarság és a Vajdasági Autonóm Tartomány érdekeit. Amennyiben a többi párt is így tett volna, mint mi, és itt elsősorban a Vajdasági Szociáldemokrata Ligára gondolok, akkor közös erőkkel meg tudtuk volna akadályozni, hogy egy Vajdaság- és alkotmányellenes költségvetés kerüljön elfogadásra.

Az elmúlt három napban történt-e a kormány részéről valamiféle nyomásgyakorlás?

– Az elmúlt két napban igen erős nyomásgyakorlásnak voltunk kitéve és arra próbáltak bennünket rávenni, hogy álljunk el módosítási indítványunktól és változatlan formában szavazzuk meg ezt a Vajdaság- és alkotmányellenes költségvetést.

A VMSZ esetében ez nem az első eset, hogy szembeszállt volna a kormány elgondolásával. Nem veszélyezteti ez a viselkedés a VMSZ parlamenti képviselőinek a helyzetét a hatalmi koalícióban?

– Oliver Dulić, demokrata párti környezetvédelmi miniszter a szavazással kapcsolatban egy igen érdekes nyilatkozatot adott az imént. Azt mondta, hogy felül fogják vizsgálni helyzetünket a kormánykoalíción belül. Ennek a kijelentésnek semmilyen értelme sincs. Azt, hogy mi továbbra is a kormánykoalíció része vagyunk-e, egyedül mi vizsgálhatjuk felül, tekintettel arra, hogy se miniszteri, se államtitkári posztunk sincs a szerbiai kormányban. A képviselői mandátumunkat pedig a Magyar Koalíció listáján szereztük és nem a Demokrata Párt listáján jutottunk be a parlamentbe. Ebből kifolyólag tehetjük meg azt, hogy maradéktalanul a vajdasági magyarság érdekeit képviseljük és semmiféle ésszerűtlen, egészségtelen kompromisszumot sem vagyunk hajlandóak megkötni. A jövőben, mint ahogy eddig is, meg fogunk szavazni minden olyan törvényt, amely a vajdasági magyarság és Vajdaság, valamint Szerbia európai uniós csatlakozása szempontjából jó, vagy pedig elfogadható. Ez nem az első eset, hogy másként gondolkodtunk volna. Például egy évvel ezelőtt a bíróságokról szóló törvény esetében is a jogszabály ellen szavaztunk.

Riza Halimi, a kisebbségi frakció képviselője annak ellenére, hogy eddig egy törvényre sem szavazott, mégis kiállt a költségvetés mellett.

– Kellemetlenül érintett minket, hogy a VSZL mellett a frakciótársaink is cserben hagytak minket, azonban nem várhatjuk el az albán és a bosnyák képviselőtársainktól, hogy maximálisan kiálljanak Vajdaság mellett, amennyiben az ő érdekeik mást kívánnak. Az elmúlt időszakban is számtalan olyan eset volt, amikor nem volt egységes az álláspont a frakcióban. Ez is egy ilyen esett. Emberileg nem egy kellemes helyzet, de gyakorlatilag nem jelent semmilyen új szituációt és teljesen legitim tettnek tartom, hogy az albán képviselőtársunk, vagy a bosnyák frakciótársaink a saját nemzeti közösségük érdekeit úgy tudják megvédeni, hogy megszavazták a költségvetést. Azonban a VSZL viselkedésére véleményem szerint nincs semmiféle ésszerű magyarázat.

A VSZL képviselői a VMSZ módosítási indítványával kapcsolatban kifejtették: semmi értelme annak, hogy az idén is, az előzőekhez hasonlóan, ugyanazon probléma miatt harcoljanak és semmit se kapjanak. Véleményük szerint a megoldást inkább Vajdaság vagyonának visszaszármaztatásában látják. Miként vélekedik a fejtegetésükkel kapcsolatban?

– Ez egy nagyon gyenge érv, ugyanis az egyik nem zárja ki a másikat. Mi eddig minden évben ugyanezt mondtuk: Vajdaság meg kell, hogy kapja a hét százalékot, ugyanis az alkotmányban ez áll. Az pedig, hogy megszületik a tartomány vagyonáról és bevételeiről szóló törvény, egy teljesen másik ügy. Legalább olyan energikusan követeltük a múltban és fogjuk követelni a jövőben e két törvény elfogadását, mint azt a Liga teszi, viszont most a költségvetés elfogadása szempontjából ezek a kérdések nem időszerűek. A Liga csupán egy kibúvót keresett, hogy miért ne csatlakozzon hozzánk. Az, hogy Vajdaság megkapja-e az őt megillető hét százalékot, nem zárja ki, hogy elfogadásra kerüljön a vagyonról szóló törvény.