2024. július 18., csütörtök

Korai, de pozitív lépés

A hatalmi koalíció pozitív lépésnek tartja Szerbia csatlakozási kérelmének a benyújtását az Európai Uniónak. Mint képviselőik megjegyzik, az okmány átadása Boris Tadić államfő részéről biztos jele az ország unióba vezető visszafordíthatatlan útjának. A parlamenti ellenzék egy része ugyanakkor túl korainak tartja a megtett lépést, egyesek politikai reklámfogásnak minősítik azt.

– Szerbia elkötelezte magát amellett, hogy az elkövetkező időszakban óriási munkát fog teljesíteni, bevezeti az európai szabványokat és elterjeszti az európai értékrendeket, amelyek mellett pálcát törtünk – emelte ki Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakció vezetője.

Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke is pozitív lépésként értékelte a csatlakozási kérelem átadását, bár véleménye szerint hosszú ideig nem fog semmi sem történni.

– A vajdasági magyar közösség húszéves álma az európai uniós csatlakozás. Az, hogy Tadić elnök úr átadta a tagjelölti kérelmet, az mindenképpen jó, bár egy picikét korai, ugyanis hosszú ideig nem fog semmi sem történni, hiszen a stabilizációs megállapodás ratifikációja nem kezdődött el. Amíg pedig az nem fejeződik be, a ma átadott kérelem nem kerül napirendre – nyilatkozta a Magyar Szónak Pásztor István.

Mint megjegyezte, valamikor a nyár, vagy az ősz folyamán várhatóan megkezdődik a stabilizációs megállapodás ratifikálása, amit 27 országnak, valamint Szerbiának kell megtennie. A jó hír az, hogy a továbbiakban nem dilemma, hogy Szerbia mit akar, de ez nem fog gyors döntést hozni, valamint nem fogja megváltoztatni az ország pozícióját az európai uniós csatlakozás tekintetében. Az unióhoz való csatlakozás időpontjáról ebből kifolyólag találgatások szintjén lehet beszélni, jegyezte meg a VMSZ elnöke. Ha a stabilizációs megállapodás ratifikálására megközelítőleg két év szükséges, akkor 2012 második felében, vagy 2013 elején kerül napirendre a kedden átadott kérelem.

– Ekkor fognak csak megindulni a csatlakozási tárgyalások és ettől számítva három-négy év az, ami reális a csatlakozást illetőleg. Sokat fogunk még erről beszélni – mondta a VMSZ elnöke.

Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke szerint az EU-hoz való csatlakozás, nem csupán arról szól, hogy megváltoztatják Szerbiában a törvényeket.

– A teljes értékrendet kell majd megváltoztatni, ezzel lesz a legnagyobb gond. Üdvözlöm a csatlakozási kérelem átadását, de nem vagyok meghatódva – ecsetelte a VSZL elnöke.

Branko Ružić, a Szerbiai Szocialista Párt–Egységes Szerbia frakciócsoport vezetője szerint a csatlakozási kérelem átadása logikus lépés volt.

– Rengeteg feltétel vár még beteljesítésre, hogy az európai család teljes körű tagjává válhassunk – jegyezte meg Ružić.

Aleksandar Vučić, a Szerb Haladó Párt alelnöke reményét fejezte ki, hogy a tagjelölti kérelmet elfogadják, annak ellenére, hogy az európai uniós országok között nem teljes az összhang a kérdéssel kapcsolatban. Szavai szerint a kérelem átadását jól időzítették.

– A hatalom megkísérelte kihasználni a csatlakozási kérelem átadását marketinges célokra, valamint az elkövetkező rendkívüli választások miatt is, amelyekre jövőre fog sor kerülni – mondta az alelnök.

Čedomir Jovanović, a Liberális Demokrata Párt elnöke szerint a tagjelölti kérelem átadása Boris Tadić államfőt és a kormányzó hatalmat arra kötelezi, hogy európia politikát és ne demagógiát folytasson.

– Ez a nap csodálatos azon generációk számára, amelyek tagjai Szerbiában maradtak és hittek abban, hogy érdemes az európai értékeket terjeszteni – mondta az LDP elnöke.

Másként vélekedik viszont Dragan Todorović, a Szerb Radikális Párt frakciófőnöke, szerinte mindez csupán egy reklámfogás, és akárcsak a vízumliberalizációból, ebből sem lesz a polgároknak semmi hasznuk.

– Tekintetbe véve, hogy Szerbia csak 2016-ban, vagy 2017-ben lehet az EU tagja, mindez csak a polgárok félrevezetése, hogy azt az érzetet keltsék bennük, hogy a csatlakozás folyamata gyorsan megy végbe – taglalta a frakciófőnök.

Kiemelte, hogy a szerbiai hatalom célja a szerbiai polgárok életének jobbá tétele kellene, hogy legyen és nem az EU-s csatlakozás.

Dubravka Filipovski, az Új Szerbia alelnöke ugyanakkor kijelentette, hogy még túl korai volt a tagjelölti kérelem átadása, majd azzal vádolta meg a kormányt, hogy mindezt propagandacélok miatt teszi.