2024. július 18., csütörtök

Hon(lap)talanul

Egy modern szólás szerint, ha valaki vagy valami nem található fenn az interneten, az valójában nem is létezik. Tény és való, hogy a világháló elterjedése a nagyvilágban felülírta az emberek eddigi hír-és információszerzési szokásait. Egyrészt megkönnyítve életünket, másrészt pedig olykor elviselhetetlenül rengeteg adattal bombázva meg is nehezítette ezt.

Egy modern szólás szerint, ha valaki vagy valami nem található fenn az interneten, az valójában nem is létezik. Tény és való, hogy a világháló elterjedése a nagyvilágban felülírta az emberek eddigi hír-és információszerzési szokásait. Egyrészt megkönnyítve életünket, másrészt pedig olykor elviselhetetlenül rengeteg adattal bombázva meg is nehezítette ezt.

A mára már idejét múlt magánhonlapok (a közösségi hálók: wiw, facebook, hi5, myspace stb. vette át a helyét) megjelenését követően szépen elterjedt a települések, helyi önkormányzatok internetes megjelenése is, amely legjobb esetekben elengedhetetlen közösségformáló eszközként biztosítja az önkormányzat és a lakosság közötti hatékony információáramlást. Lehetőséget nyújt arra is, hogy az adott település a világhálón keresztül valóban az egész világnak bemutatkozzon, ami a településmarketing, az idegenforgalom élénkítése, illetve a külföldi és hazai befektetők érdeklődésének felkeltése szempontjából is óriási jelentőségű lehet. Ugyanakkor egy folyamatosan frissülő önkormányzati honlapot viszonylag olcsón lehet karbantartani. Jóval kevesebbe kerül, mint egy reklámfilm elkészítése az adott városról, illetve községről.

A bibi az egészben az, hogy – ahogyan a fentiekben már említettem – ezeket honlapokat folyamatosan kell frissíteni, hogy az idelátogató internetes vándor – legyen az turista vagy pedig potenciális befektető – teljes egészében képben legyen az adott területen uralkodó helyzetről, kapcsolatba tudjon lépni az őt érdeklő, vezető személyekkel, és tisztában legyen a helyszínen uralkodó körülményekkel, tehát ha személyesen is ellátogat az adott városba, ne érje őt kellemetlen meglepetés. Magyarán: nem szabad zsákbamacskát árulni e prezentációkon keresztül! Virtuális túránkon sajnos éppen az ellenkezőjét tapasztalhatjuk.

Szabadka hivatalos honlapja külcsínben még a viszonylag a jobbak közé tartozik, az azonban megengedhetetlen, hogy egy hónappal ezelőtti történésekkel traktáljon minket a hírek/közlemények rovatban. Ugyanakkor az információt szolgáló hivatkozások is némi kívánni valót hagynak maguk után. Így nem sikerült megtudnom, hogy a község médiumait, politikai szervezeteit, intézményeit, civil szervezeteit mert az ezeket ismertető hivatkozások halottak. A város történelmére vonatkozó rész elnagyolt, félbehagyott. Mintha Szabadka történelme 1869-ben véget érne. A szabadkai önkormányzat a turizmus címszó alatt látnivalóként ajánlja a lebontott Népszínház 150 éves épületét és az ide tévedt turistának szálláshelyül kínálja a város Park Szállóját,amelyet éppen most átépítenek. A honlap leggazdagabb és legszebb része a gazdaságra vonatkozó rész. A honlapon lehet kérdezni a polgármestertől, a bibi csupán az, hogy Kucsera Géza sem lehetett az utóbbi időben beszédes kedvében, mivel az utolsó kérdés, illetve válasz még a múlt év januárjából ered.

Zenta hivatalos honlapjával is nagyjából ugyanaz a probléma, mint Szabadka internetes bemutatkozásával. Bepókhálósodott információk és az interaktivitás hiánya ezen a honlapon is jellemzik nemcsak a szerkesztőit, de valójában magát az önkormányzatot is.

Ugyanakkor minősít egyben az is, hogy a honlapra csak azok a – többnyire a napilapunkból, a Vajdaság Máról, a Dnevnikből és Blicből – kiollózott írások kerültek fel, amelyek pozitív hangnemben íródtak az önkormányzat munkájáról, ami egyrészt etikátlan, másrészt elég szerencsétlen megoldás. A honlapon keresztüli önfényezés könnyen kiderülhet, ha mondjuk a neten kutakodó potenciális befektető személyesen is ellátogat az adott községbe, s személyesen éppen az ellenkezőjét tapasztalja a honlapon találhatóaknak. Megelőzvén e kínos szituációkat tanácsosabb lenyelni egy kis epét, s a bírálatokat is prezentálni.

E két – a vajdasági magyarság számára egyfajta közéleti, oktatási és művelődési központként számontartott – város internetes hon(lap)talanságával szemben tényleg üdítő dolog ellátogatni Magyarkanizsa, illetve Topolya község honlapjára.

Ez előbbi ugyan jelen pillanatban fejlesztés alatt áll, Topolya község honlapja viszont

minden tekintetben egyike a legjobban kidolgozott, s a legtöbb hasznos információt tartalmazó önkormányzati weblapnak. A legutóbbi választások alkalmával is a leggyorsabban reagáltak szerkesztői, s a szavazatok megszámlálása után pillanatokkal már lehetett olvasni rajta a választási eredményeket. Topolya világhálós megjelenése ékes példája a hasznos információkkal folyamatosan frissített honlapoknak, ezenkívül esztétikailag is megfelel a követelményeknek.

Helyszűke miatt sajnos nem elemezgethetjük végig tartományunk községeinek internetes megjelenését teljes egészében, habár lehet, hogy nem ártana ennek is nagyobb teret biztosítani valahol. Azonban félő, hogy a legtöbb prezentáció esetében gyorsan elmenne a kedve a vállalkozó kedvű cybervándornak.

Végül pedig akaratlanul felvetődik a kérdés, hogyan tovább az önkormányzatok virtuális térben történő promócióját illetőleg. Nem kizárt, hogy a Nyugaton már oly népszerű virtuális világokban (pl Second Life) történő megjelenésé a jövő. A Google Earth folyamatos fejlesztésekkel is kiváló színtér lehet erre, s még csak belekóstoltunk a web2 adta lehetőségekbe. A szomorú az egészben viszont az, hogy addig még sok víznek kell lefolynia a Tiszán, hogy önkormányzataink többnyire alulfizetett webmesterei ilyen jellegű kreativitásról is tanúbizonyosságot tegyenek, mert valljuk be őszintén, a cybertérben történő közlekedés nem igazán erőssége a vajdasági magyarnak. Addig is legalább jó lenne, ha a klasszikus értelemben vett internetes önkormányzati prezentációinkat helyére pofozná valaki.