2024. július 18., csütörtök

Pék Zoltán a polgármester

Zentán megválasztották az új önkormányzati vezetést

Éjfél előtt öt perccel” Zentán is megválasztották a helyi önkormányzat vezetőit. A községet irányító Magyar Koalíció–Demokrata Párt–G17 Plusz koalíció kényelmes többségben szavazta meg az új polgármester, kkt elnök és tanácstagok személyét a testület tegnapi ülésén.

Az ülés elején Širková Anikó, a kkt elnöke bejelentette a Magyar Polgári Szövetség és a Vajdasági Szociáldemokrata Liga képviselőcsoportjának a megalakulását, majd két új napirendi pontot javasolt. Az egyikben saját lemondásának támogatását kérte a képviselőktől, mivel új tisztséget kíván betölteni a községi vezetésben, a másikban az önkormányzati szervek fizetési szorzószámainak a módosítását javasolta. A képviselők túlnyomó többsége (26-an) elfogadta az eddigi elnök lemondását, egy pedig tartózkodott (két képviselő nem volt jelen). Ezt követően Juhász Attila, a Magyar Koalíció képviselője Zsíros Jankelić Anikót, a Demokrata Párt képviselőjét javasolta a testület élére, aki egyébként 2004 és 2007 között már betöltötte ezt a tisztséget.

A javaslatra 21 képviselő szavazott, hatan pedig érvénytelen szavazatot dobtak az urnába.

A képviselők megválasztották a község végrehajtó szerveinek a tagjait is. Polgármesternek Pék Zoltán okleveles közgazdászt, alpolgármesternek Širková Anikó okleveles jogászt, a községi tanács tagjainak pedig a Magyar Koalíció színeiben: Kormányos Katona Gyöngyit, Bóbán Józsefet, mgr. Domány Zoltánt és Suhajda Szabolcsot, a demokrata párti Vukanić Radomirt, Ademi Natašát és a G17 Pluszos Kosiczky Andrást.

A fenti döntést egyedül Rácz Szabó László, az MPSZ–VSZL koalíció képviselője kifogásolta. Szerinte ugyanis a község statútuma szerint a hét tag helyett csak öt tagot jelölhetnek, illetve választhatnak meg, mivel a polgármester és az alpolgármester is tagja a tanácsnak.

A községi tanács tagjait ennek ellenére megválasztották, miután utánanéztek a kérdéses szakasznak, amely szerint tanácstagnak a község statútuma által meghatározott számú tagot választhatnak meg (Zenta község esetében ez 7), míg a polgármester és alpolgármester ezen a létszámon felül tagja a tanácsnak.

POLGÁRMESTERI PROGRAM

Pék Zoltán a testület ülésén egyben felvázolta programját is. Az új polgármester fő célkitűzése, hogy 2012-re Zentán a gyenge gazdaságról és hiányzó infrastruktúráról múlt időben lehessen beszélni. Elképzelései között szerepel egy vagy több új nagyberuházó Zentára vonzása, és az ehhez szükséges infrastruktúra biztosítása a város déli részén. A mezőgazdaság terén az öntözőrendszerek felújítását és karbantartását jelölte meg elsődleges feladatként, de megemlítette egy személyszállító kikötő kiépítését is. Az infrastrukturális tervekre kitérve elmondta, a helyi közösségekkel karöltve folytatni szándékozzák a csatornahálózat kiépítését s az utcák aszfaltozását a városban, de a tervek közt szerepel új kerékpárutak kiépítése s természetesen a meglévők adaptációja is, valamint a vasútvonalak felújítása s Zenta csatlakoztatása a Horgos–Óbecse–Újvidék relációhoz.

Pék kitért a sportcsarnok felépítésére is, szerinte az elkövetkező 4 év során ez megvalósulhat. A zentaiak parkolási és távfűtési gondjainak a megoldását illetőleg az új polgármester lehetségesnek tartja két új közvállalat megalapítását, de azt sem zárta ki, hogy a már létező közvállalatok tevékenységi körét bővítik ki e tevékenységekkel.

A művelődést illetőleg elsődleges feladatként a színházban folyó felújítási munkálatok befejezését, az iskolai tantermek megvilágításának felújítását tartja fontosnak, az egészségügy terén pedig a kórház fűtésének és világítótesteinek az adaptációját. A községhez tartozó falvak fejlesztésére vonatkozóan az utcák aszfaltozása, a Tornyostól Buránysorra vezető út kiszélesítése, a falvakban lévő telefonközpontok bővítése, egy tornyosi kútfúrás, Keviben a faluház építése, Bogarason pedig a vízhálózat felújítása képezi a program részét, mint ahogy az elhangzott. A polgármester azt is megemlítette, hogy mandátuma ideje alatt szeretné, ha be tudnák fejezni az Emléktemplom és a bogarasi templom felépítését is.

„KÜLSŐ KÉNYSZERHELYZET”

Az ellenzék részéről Rácz Szabó László, az MPSZ–VSZL képviselőcsoport vezetője gratulált az új polgármesternek, ugyanakkor felszólalásában arra figyelmeztette a testület tagjait, hogy az MK nem gondolt arra a koalíciós tárgyalások során, hogy Zenta lakosságának nagyobb hányada a választások alkalmával a község magyar jellegének a megmaradása mellett voksolt. AZ MPSZ elnöke szerint ugyanis a város a tegnapi nappal e jellegét elvesztette, ahogyan nemrégiben Szabadka is.

– Az, ami most bekövetkezett Zentán, az egy külső kényszerhelyzet, amelyet a VMSZ új elnöke kényszerített Zentára – hangsúlyozta Rácz Szabó, aki óriási politikai hibaként könyvelte el ezt, s szerinte, amennyiben nem változik meg a helyzet, akkor 2008 lesz az az év, amelytől kezdve a magyarságnak már nem tudnak igazán jövőt biztosítani.