Józsa László: A diplomahonosításért átlagban 40 000 dinár kell fizetni
A Magyar Nemzeti Tanács pályázatán 164 pályázó közül mindössze egyet utasítottak vissza. A diplomahonosítás költségei 12 000 és 100 000 dinár között mozognak. A pályázók között 4 852 000 dinárt osztottak ki, és ősztől várhatólag ismét lehet pályázni.
Több mint 163, külföldön végzett egyetemista és főiskolás kapta vissza a diplomahonosítás költségeit, tudtuk meg Józsa Lászlótól, a Magyar Nemzeti Tanács elnökétől a nemzeti tanács 18. ülésén.
Józsa László elmondta, hogy mindazok, akik az elmúlt öt évben külföldi székhelyű felsőoktatási intézményben (ide tartozik például a szabadkai Gábor Dénes Főiskola, a Budapesti Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának zentai levelező tagozata stb.) szereztek diplomát, pályázhattak a diplomahonosítás reális költségeinek megtérítésére. A vártnál sokkal többen jelentkeztek a pályázaton, szám szerint 164-en. Érdekesség, hogy a jelentkezők közül negyvenet épp a pályázat ösztönzött arra, hogy honosítsák a diplomájukat, tudtuk meg az MNT elnökétől.
A nagyszámú érdeklődő ellenére mindössze egy pályázatot minősítettek indokolatlannak és utasítottak vissza, 163 esetben pedig megtérítették a honosítás közvetlen, reális költségeit.
A LEGDRÁGÁBB 100 000
A külföldi székhelyű felsőoktatási intézményben szerzett diplomák honosításának költségei igen széles skálán mozognak, mondta el Józsa László. A pályázaton résztvevők honosítási költségei nagyban függtek a honosítást végző hazai intézménytől, így a legolcsóbb 12 000, a legdrágább pedig 100 000 dinár volt.
A honosítások zömének 30 000 és 50 000 dinár között mozogtak a költségei, úgyhogy az MNT elnöke szerint el lehet mondani, hogy a diplomahonosításért átlagban 40 000 dinárt kell fizetni.
A nemzeti tanács pályázata azért is fontos a friss diplomásoknak, mert a külföldi székhelyű, de hazánkban található felsőoktatási intézményekben végzettek körében igen magas a munkanélküliek aránya. Az MNT elnökének elmondása szerint közülük a pályázaton 25 százalék vallotta magát munkanélkülinek, vagy nem nyilatkozott ebben a kérdésben. Lényegesen jobb a nem csak külföldi székhelyű, hanem valóban külföldön található felsőoktatási intézményben végzettek helyzete, ugyanis körükben igen alacsony a munkanélküliek aránya, közölte Józsa.
4 852 000 DINÁR A PÁLYÁZÓKNAK
A diplomahonosítás költségeinek megtérítésére kiírt pályázat kapcsán megkerestük Pásztor Bálintot, az MNT Intéző Bizottságának elnökét, aki elmondta, hogy külföldön diplomázottak közül igen kevesen térnek vissza, a diplomahonosítás során pedig semmilyen segítséget sem kapnak. Ezért döntött úgy az MNT, hogy kiírja a pályázatot, amit a Magyar Köztársaság támogatott. Mindazok pályázhattak, akik 2003 után szereztek diplomát, tudtuk meg Pásztortól, de bizonyos esetekben tettek kivételt az elbíráslásnál.
A pályázat nem csak a magyarországi vagy magyarországi székhelyű felsőoktatási intézményekben, hanem bármely külföldi egyetemen vagy főiskolán szerzett diplomák honosítási költségeire vonatkozott. Így például a pályázat során egy Angliában szerzett diploma honosítási költségeit is megtérítették, mondta az MNT Intéző Bizottságának elnöke.
A 163 nyertes pályázó között az MNT összesen 4 852 000 dinárt osztott ki, közölte Pásztor, majd hozzáfűzte, hogy a nagy érdeklődés miatt a tanács őszre, de legkésőbb a jövő év elején, ismét meghirdeti a pályázatot. Az új pályázaton valószínűleg nem csak a 2003 után, hanem a korábban diplomázottak is pályázhatnak, és legalább 100 jelentkezőre számítanak.