2024. november 23., szombat

Megbeszélték, hogy tovább beszélgetnek

Eredmény nélkül ért véget a parlamenti frakciók és a házelnök konzultációja – Ma folytatódik a nyáron félbeszakított ülés
A frakcióvezetők megegyeztek abban, hogy a tegnapi két és félórás megbeszélés után ma még folytatják a konzultációkat (FoNet)

Ma térnek vissza nyári pihenőjükről a képviselők a parlamenti padokba, és folytatják a július derekán berekesztett ülést. Mint tudjuk, azt a hatalmi pártok tolmácsolása szerint az ellenzék obstrukciója miatt kellett megszakítani. Hogy az akkor elkezdett történet ma ne folytatódjon, tegnap a parlament elnökével konzultáltak a frakciók vezetői. Az áttörő siker, nem meglepő módon, elmaradt.

A tegnapi konzultációra, amelyet a parlament elnöke, a szocialista Slavica Đukić-Dejanović hívott össze minden képviselői csoportból eljött valaki, az előzetes bejelentések ellenére még a radikálisok is képviseltették magukat. A megbeszélést egyfajta békítő, kijózanító hangvételű beharangozó előzte meg, mivel a házelnök, amikor nyáron berekesztette az ülést, és nyári szünetet „rendelt el”, azzal „fenyítette meg” az ülést obstruálókat, hogy minden felhasználható eszközt bevet ellenük, akár a tévéközvetítést is megszakíttatja. A megbékélés viszont elmaradt, röviden így tudnánk jellemezni a történteket: a konzultáció után a házelnök kijelentette, hogy a frakciók vezetői megegyeztek abban, hogy a két és félórás megbeszélés után még folytatják a konzultációkat, valamikor a ma 10 órakor kezdődő ülés előtt.

Csak emlékeztetőül mondjuk el, hogy júliusban négy ülésnap alatt a parlament elfogadta a napirendet, és ezt követően elkezdődött a vita. Mindenről, csak nem a napirendi pontokról, ezt követte a másfél hónapos szünet.

EU NEM, KOSOVO IGEN

A megbeszélés után mindössze annyiban lehetünk biztosak, hogy az ellenzéki radikálisok és népnemzetiek továbbra sem az európai uniós stabilizációs és társulási megállapodásról, az orosz gázegyezményről, a különféle befektetési kérdésekről – amiknek a napirend szerint következniük kellene – akarnak beszélni. A Szerb Radikális Pártot képviselő Borislav Pelević a házelnöki irodából kijövet bejelentette: ma kizárólag a Kosovo függetlensége elleni tüntetés után kitört randalírozásról akarnak beszélni, és a hatalmi szervek akkori viselkedéséről. Erről hivatalosan is kikérik a rendőrségi jelentést, külön kitérve a radikális Ranko Panić halálának körülményeire, akit az SZRP szerint több párttársukkal együtt a rendőrök megvertek.

A Szerbiai Demokrata Párt frakcióvezetője, Miloš Aligrudić is Panić halálának körülményeit akarja kivizsgálni, és Kosovo függetlenségéről beszélni, vagyis arról, hogy vissza kell-e küldeni a hazahívott nagyköveteket azokból az országokba, amelyek elismerték Kosovo függetlenségét.

A Demokrata Párt vezette Az Európai Szerbiáért képviselői csoport vezetője, Nada Kolundžija bízik a munka folytatásában, és megerősítette a konzultációk folytatását.

A Liberális Demokrata Párt azt követeli, hogy ma csak az EU-s megállapodás szerepeljen a napirenden. A párt elnöke, Čedomir Jovanović tegnap kizárólag a hatalmi többséget alkotó pártokat tette felelőssé azért, hogy ezt még nem ratifikálta a parlament.

A KOMMUNIKÁCIÓ HIÁNYA

A kisebbségi frakció vezetője, a Magyar Koalíció képviselője, Pásztor Bálint lapunknak adott nyilatkozatában leszögezte: a frakcióvezetők közül senki sem mondta, hogy obstruálni fogja a parlament további munkáját. Ennek ellenére, szerinte a következő 1-2 ülésnap még ezzel fog eltelni, majd, reményei szerint a valóban fontos kérdések, mint az EU-hoz való közeledés kerül napirendre, vagyis „azzal kezdenek el foglalkozni, amiért megválasztották a képviselőket”.

Pásztor arra a kérdésünkre, hogy szerinte kinek a hibája, hogy működésképtelen a parlament, van-e obstrukció, vagy csak a hatalmi pártok így akarják elrejteni tehetetlenségüket, a következőket nyilatkozta:

– Van obstrukció, de önkritikusnak is kell lenni. Ha a hatalom egy kicsit kommunikatívabb, rátermettebb és kompromisszumképesebb lenne, nem engedte volna meg azt, hogy ez megtörténjen. Azt már azelőtt is mondták többen, hogy a parlament ügyrendje lehetőséget nyújt az obstrukcióra, és ez tényleg így van, de felelősség terheli a hatalmi pártokat, főleg a legnagyobbat és azt is, amelynek tagja a parlament elnöke. Ugyanis az ügyrend azelőtt is ilyen volt, és mégis működött a parlament – nyilatkozta Pásztor, majd a fentiekre utalva példaként említette a demokraták és a legnagyobb ellenzéki tábor, a radikálisok nyárra tervezett megbeszéléseit.

– A DP és a radikálisok egyeztetéséből nem lett semmi. Erre azért lett volna szükség, mert például amiről a radikálisok beszélnek a parlamenti szószéknél, annak 90 százalékát meg lehetne oldani a parlamenten kívül, mert sokszor nem is a képviselőház dönt azokról a kérdésekről. Nem egyeztetnek, nem kommunikálnak az ellenzékkel, és ezért van az, hogy még néhány órával az ülés kezdete előtt sem tudjuk, mi fog történni az ülésen.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás