Évente akár félmillió halálos áldozatot is követelhetnek az influenzajárványok. Idén különösen kiterjedt járvány várható a szakemberek szerint, már három új vírusfajt sikerült azonosítani. A veszélyeztetett rétegnek az idén is ingyenes lesz a védőoltás, de a vakcina nem garancia a megfázás ellen.
Minden ősszel vírusjárványokról beszélnek a szakemberek, az idei sem kivétel ez alól. A szeptember 14-e és 17-e között, Portugáliában megtartott nemzetközi influenza-konferencián az immunológusok sokkal súlyosabb influenzajárványokat jósoltak, mint amilyenek a korábbi években voltak.
Emlékeztetőül, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint az influenzajárványok minden évben a világ lakosságának 5–15 százalékát érintik, vagyis 3–5 millió embert. A megbetegedések közül 250 000–500 000 halálos kimenetelű. A legutóbbi világméretű náthajárvány 1968-ban volt, amikor az úgynevezett hongkongi vírus több mint egymillió áldozatot követelt.
A szakemberek szerint az idén azért kell különösen kiterjedt járványra számítani, mert egészen új vírusfajok jelentek meg. Az A típusos vírusok közül a H1N1/Brisbane/59-et és a H3N2 új fajtáját, a Brisbane 10-et, a B-vírusok közül pedig a B/Floridát sikerült azonosítania a szakembereknek. 20 év után idén fordult elő először, hogy a vakcina mindhárom oltóanyagát módosítani kellett.
Dr. Nyírádi Miklós, szakosításon lévő általános orvost arról kérdeztük, hogy a tavalyi éveben volt-e influenzajárvány a régiónkban?
– Hivatalosan ki lett mutatva a vírus, de akkora mértékben nem volt elterjedve, hogy járványról beszélhettünk volna. Inkább izolált esetekben mutatták ki a jelenlétét.
Mik a tavalyi év tapasztalatai a védőoltásról?
– Védőoltás minden évben van, az pedig köztudott, hogy a cukor és krónikus betegek, valamint a 65 évnél idősebbek ingyen kapják. Sajnos, soha sincs annyi vakcina, amennyire szükség lenne, de ami van, azt mind fel szoktuk használni. Aki szeretné felvenni a védőoltást, de nem jut hozzá az ingyenes vakcinához, az megveheti.
Tavaly mennyiért lehetett megvásárolni a védőoltást?
– A védőoltás ára attól függ, hogy melyik cég gyártotta. Például egy francia, injekciós tűben lévő vakcina sokkal drágább, mint egy hagyományos, ampullában lévő, hazai vakcina. Azt hiszem az átlagáruk 300 dinár körül volt.
Mennyire hatékonyak ezek a védőoltások?
– A vakcinák arra a víruscsoportra hatékonyak, amelyek legyöngített változatai benne vannak. Sohasem tudjuk előre, hogy melyik vírus lesz aktuális, melyik fog fertőzést vagy éppenséggel járványt okozni. Hazánkban a járványügyi intézet készít felmérést arról, hogy melyik vírusok jöhetnek számításba, és ez alapján készít egy úgynevezett „koktélt” azokból a vírusokból, amelyek az idén valószínűleg erősebben fognak fertőzni. Az idén már elkészült a vakcina, de vissza kellett vonni, mert egy olyan vírustípust mutattak ki, amely ellen nem nyújtott védelmet.
Elképzelhető, hogy az idén valóban egy nagyobb méretű járvánnyal kell számolnunk?
– A járványügyi intézet minden évben figyelmeztet, hogy számítani lehet egy hatalmas járványra, azt viszont senki sem tudja megmondani, hogy mikor fog ez bekövetkezni. A történelem során bizonyos időközökként előfordultak nagy pusztítást végző járványok, úgyhogy az sem biztos, hogy a következő nagy járvány influenzajárvány lesz. A veszélyeztetett rétegnek, vagyis a krónikus betegeknek, az időseknek és a kisgyerekeknek azért ajánlott a védőoltás, hogy minél könnyebben átvészeljék a megbetegedést. A vakcina felvétele nem jelenti azt, hogy nem leszünk náthásak. A vakcina csak a vírusok egy részétől véd, valamely más vírustól mi még megfázhatunk. Viszont a betegség lefolyása nem lesz olyan erős, mint azoknál, akiknek gyönge az immunrendszere és nem vettek fel vakcinát.
Mikor érdemes felvenni a védőoltást?
– Már aktuális a dolog. Ilyenkor már értesítik azokat, akik minden évben rendszeresen felveszik a vakcinát. Aki nem tartozik ebbe a csoportba, annak a saját választott orvosánál kell jelentkeznie, hogy igényel védőoltást. Az orvos felveszi az igénylést és az érintetett értesítik, amikor megérkezik a vakcina.