2024. július 18., csütörtök

A többség a maga módján

Nyári Ifjúsági Játékok számokban
A jelenlevők átlagéletkora 20,2 év (Molnár Edvárd)

Ahogyan az elmúlt években, az Identitás Kisebbségkutató Műhely (IDKM) aktivistái az idén is kérdőíves felmérést készítettek a nyáron, július 22-e és 23-a között, immár kilencedik alkalommal megrendezett Nyári Ifjúsági Játékokon. A közelmúltban véget ért a kérdőívek elemzése, s elkészült az első tanulmány is, amely többek között a vajdasági magyar fiatalok jövőképével foglalkozik. Az alábbiakban a felmérés első részének az összefoglalóját olvashatják, amelyben a Nyári Ifjúsági Játékok látogatóival kapcsolatos statisztikai adatokat foglaltuk össze.

Az IDKM aktivistái 573 minta kialakításánál igyekeztek a reprezentativitásra törekedni. A kérdezőbiztosok véletlenszerűen választották ki azokat, akiktől kikérdezték a kérdőívet. Egy ifjúsági fesztiválról lévén szó, viszonylag magas volt a „potenciális” együttműködési hajlandóság, viszont a válaszmegtagadók aránya is magas volt. Ez a látszólagos ellentmondás nem a kutatás elutasításának szólt. (A válaszmegtagadás legfőbb oka az volt, hogy nem értek rá a megkérdezettek). A kérdőívezés kapcsán lényeges tudni, hogy ez reggel 9 órától 18 óráig tartott, s ezért a megkérdezettek körében felülreprezentáltak azok, akik a Népkertben táboroztak a fesztivál ideje alatt. A minta öt százalékát külföldi (magyarországi, ukrajnai és romániai) fiatalok képezik, ugyanakkor több mint 80 vajdasági településről érkező fiatalt szólítottak meg a kérdezőbiztosok, így az adott válaszok kizárólag a rendezvényre nézve tekinthetők reprezentatívnak, a nagyszámú mintának és annak köszönhetően, hogy a legkülönfélébb településekről érkeztek a kutatásban résztvevők, iránymutatónak tekinthetők a kutatás megállapításai az egész vajdasági magyar fiatalságra nézve.

A nemek arányát nézve az 573 fős minta igen „kiegyensúlyozott”, mivel a megkérdezettek 50,8 százaléka férfi, 49,8 százaléka pedig nő. A Játékok közönsége továbbra is fiatal, zömében középiskolások, illetve főiskolai vagy egyetemi hallgatók. A megkérdezettek átlagéletkora 20,2 év. A férfiak átlagéletkora valamivel magasabb, 20,8 év, míg a nők esetében az átlagéletkor 19,6 év. A rendezvényen a legtömegesebb csoportot a tanulók képezték (72 százalék), őket követik a teljes munkaidőben alkalmazottak (14,4 százalék), majd pedig a részmunkaidőben alkalmazottak és a fekete munkát végzők (2,3 százalék). A Nyári Ifjúsági Játékok egyébként a felmérés alapján a tanulmányaikat még folytató fiatalokat (73,8 százalék) tudja megszólítani, mivel a megkérdezetteknek mintegy 35,6 százaléka jár felsőfokú oktatási intézménybe, azonban a főiskolai vagy egyetemi diplomával rendelkezők aránya mindössze 5,1 százalék.

A középiskolába járók elsősorban a szakközépiskolákat, ezt követően a gimnáziumokat részesítették előnyben, ugyanakkor igen alacsony a szakmunkásképzőbe járók, illetve ezt fejezett látogatók száma. A továbbtanulást illetőleg a megkérdezett nők 93,2 százaléka szeretne továbbtanulni, a férfiak esetében ez az arány valamivel alacsonyabb, 84,7 százalék. A továbbtanulást illetően a bizonytalanok aránya a nők esetében (4,8 százalék) fele akkora mint a férfiak esetében. Azok aránya is több mint kétszeres a férfiak esetében, akik nem szeretnének továbbtanulni. A megkérdezett nők inkább Szerbiában tanulnának tovább, szemben a férfiakkal, akik inkább Magyarországon.

Érdekes adatok születtek a fiatalok vallásossága kapcsán is. Egyházi hovatartozás szerint a túlnyomó többség (88,2 százalék) római katolikusnak, a megkérdezettek 5,1 százaléka pedig reformátusnak tartja magát. Ezeknél az adatoknál viszont jóval fontosabb az, hogy a felmérésben résztvevők mennyire tartják vallásosnak magukat. Ezt górcső alá véve kiderült, hogy egyre többen tartják magukat vallásosnak a maguk módján (72,4 százalék), és egyre csökken azok aránya, akik egyházi előírások szerint gyakorolják a vallásukat (16,9 százalék). A kifejezetten ateisták aránya a megkérdezett fiatalok körében 10,6 százalék. A vallásosság fenti mutatói jelentős eltéréseket mutatnak a férfiak és a nők esetében. A férfiak esetében kétszer akkora (14,4 százalék) az ateisták aránya, mint a nőknél (6,7 százalék). A maguk módján vallásosakat szinte ugyanakkora arányban találunk nőknél is mint a férfiaknál (72,5 és 72,3 százalék). A vallásukat egyházi előírások szerint gyakorlók aránya a nőknél jóval magasabb (20,9 százalék), mint a férfiaknál (13,1 százalék).

Az idei játékokra egyébként mintegy 23 000 fiatal látogatott el, s különböző vetélkedőkön, csapatjátékokon közel 60 tízfős csapat vett részt.