Tegnap a Tartományi Képviselőház Vajdaság Autonóm Tartomány alkotmányjogi és jogi helyzetének kérdésével foglalkozó bizottsága megvitatta a Vajdaság statútumjavaslatára érkezett módosítási javaslatokat.
Ezt a bizottságot a Tartományi Képviselőház mindenkori elnöke vezeti. Így ezúttal Egeresi Sándor tudatta a résztvevőkkel, hogy a vajdasági statútumra eddig 135 módosítási javaslat érkezett. Abból több tucatot elfogadtak, többnyire a pártok, a szakértők, a nemzeti tanácsok és a polgárok csoportjai kértek bizonyos módosítást. Teljesen nyitottak voltak abban az irányban, hogy jobbítsanak az alapszabályzaton, hiszen a statútum Vajdaság jövője és fejlődése szempontjából létfontosságú dolog. Az alapszabályzatnak köszönhetően újra lesz vagyona Vajdaságnak. Fejlesztési bankot kapunk, valamint az infrastrukturális és az ipari beruházásokat tartományi hatáskörből irányíthatják majd, ami csábító lehet a befektetők számára.
A tegnapi bizottsági ülésen akadt még néhány módosítási javaslat, amiről tárgyalni kellett volna, de a legtöbb módosítást kezdeményező Szerbiai Demokrata Párt képviselője nem jelent meg az ülésen, így a 68 beterjesztésükről nem vitatkozhattak a bizottsági tagok. A Szerb Radikális Párt 32 kezdeményezést nyújtott át, amelyeket átfogóan dr. Milijan Popović egyetemi tanár ismertetett. Szerinte a statútum írói a vehemens hozzáállásukban, hogy most végre eljött az idő, hogy változtassanak a tartomány státusán, figyelmen kívül hagytak néhány fontos kérdést, amellyel az alkotmányt és a törvényeket nem tartották be teljes mértékben. Kifogásolta a nemzeti kisebbségek fogalmának eltűnését, a vajdasági vagyon efféle megfogalmazását, és szálka volt a szemében az is, hogy a Tartományi Végrehajtó Tanácsot a jövőben majd netalán vajdasági kormánynak nevezik, a tartományi titkárokat pedig minisztereknek. A Hajrá, Szerbia, nemrégiben alakult, radikálisokból átvedlett párt képviseletében Igor Mirović nyíltan kijelentette, hogy a képviselőházi ülésen se ő, se párttársai nem támogatják majd az új alapszabályzatot. Külön kifogásként azt említette, hogy a cirill betűs írásmód majd háttérbe szorul. A Vajdasági Szociáldemokrata Ligának is volt néhány észrevétele, amelyek közül a Vajdasági Tudományos Akadémia kérdésére vonatkozó kifogást figyelembe vették a jogszabályalkotók, és a választási rendszer módosításán is még töprengenek. A Szerbiai Szocialista Pártnak is több beterjesztése volt. Közülük egyet már biztos, hogy beiktattak az új alapszabályba: azt, hogy Szerbia alkotmányának fontosságát a statútum preambulumában (előszavában) hangsúlyozzák, hogy később félreértésekre ne kerüljön sor.
A bizottság rendre elvetette az ellenzéki kezdeményezéseket, és a képviselőház elé utalta a statútumot megvitatásra és elfogadásra. Az ülést ma 11 órára hívták össze. Arról, hogy mi várható, Egeresi Sándort, a parlament elnökét kértük, hogy nyilatkozzon lapunknak:
– Ha alapos munkát akar valaki végezni, ahhoz be kell vonni mindenkit, aki jobbítani szeretne az adott jogszabályon. Ez így is történt. A mai bizottsági ülés alapján és a lefolytatott nyilvános vita összegezéseként is arra számítok, hogy a képviselőházi ülés demokratikus légkörben fog lezajlani. Akik eddig hozzászóltak a statútumhoz, mindannyian azon fáradoztak, hogy valamit hozzátegyenek még az alapszabályzathoz. Úgy gondolom, hogy a parlamenti ülés során egy demokratikus párbeszéd fog kialakulni. Meggyőződésem, hogy estig befejezzük a vitát, és elfogadjuk Vajdaság új statútumát – nyilatkozta Egeresi Sándor.