2024. november 25., hétfő

Vajdaság a hajtóerő

Hármas parlamenti elnöki találkozó Újvidéken
A három parlamenti elnök a tegnapi sajtótájékoztatón (Ótos András)

Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnökének meghívására tegnap Újvidékre érkezett Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnökasszonya és Slavica Đukić Dejanović, a Szerb Képviselőház elnökasszonya.

A találkozót követő sajtótájékoztatón elsőként a házigazda Egeresi Sándor szólt az újságírókhoz. Mint mondta, az európai uniós vezetők gyakran hangoztatják, hogy politikájuk legfontosabb pillére a partnerség, és ők ezt az elvet követve igyekeztek jó példát mutatni, amikor a keretegyezményről tárgyaltak Szerbia és Vajdaság nevében a magyarországi partnerrel.

Elhangzott a megbeszélés során a mozdonyszerep, volt szó sebesvonatról, hídról, de nekem ezek a kifejezések nem kimondottan tetszenek, ezért úgy fogalmaztam, hogy legyen Vajdaság az együttműködés hajtóereje. Ez a gondolat vezérelt, amikor elhívtam az elnökasszonyokat, hogy a két ország népének együttműködéséről, valamint az európai uniós távlatokról beszélgessünk. Az együttműködésnek új és szélesebb körű teret adtunk a párbeszéd során, szó volt arról, hogy Szerbia miként juthat mielőbb révbe az unióban és természetesen a legnagyobb hangsúlyt a régiós együttműködésre fektettük. Ezen belül a kulturális, a gazdasági, a tájékoztatás és a fiatalok terén összefűződő kapcsolatokról beszélgettünk. A két ország közötti kapcsolat mindenképpen példaértékűnek számít és ezt bizonyára az Európai Unióban is kellőképpen értékelik. Felhívtam a figyelmet arra, hogy a vajdasági statútum elfogadása újabb távlatokat nyit meg Vajdaság előtt a regionális együttműködésre vonatkozóan – hallottuk Egeresi Sándortól, aki a Magyar Szónak külön nyilatkozva a statútum belgrádi képviselőházi megtárgyalásáról és elfogadásáról a következőket mondta:

– Megállapodtunk Slavica Đukić Dejanović elnökasszonnyal abban, hogy a vajdasági parlament döntése után a statútum kérdése bekerül a köztársasági parlament eljárásába és várható, hogy még az idén elfogadásra kerül. Kifejeztem szándékomat, óhajomat és elvárásomat a Szerb Képviselőház elnökasszonyának, hogy jó lenne, ha mielőbb elfogadnák a vajdasági statútumot. Az idő sürget bennünket.

Szili Katalin, a Magyar Országgyűlés elnökasszonya elmondta, hogy első alkalommal találkozott szerbiai kollégájával, akinek gratulált abból az alkalomból, hogy Szerbia aláírta a stabilizációs és társulási megállapodást. Megbeszéléseik témája természetesen a két parlament közötti együttműködés volt.

Megegyeztünk abban, hogy az elkövetkezőkben minden fél évben találkozni fogunk. A legközelebbi találkozóra november 18-án és 19-én kerül sor Budapesten, amikor is együttműködési keretmegállapodást írunk alá. A négy és fél évvel ezelőtt kezdődött toleranciaprogram is szóba került a partnerség keretén belül, s megegyeztünk abban is, hogy az erre vonatkozó együttműködési dokumentumot a jövő évi tábor idején írjuk alá – hallottuk Szili Katalintól.

Slavica Đukić Dejanović arról szólt, hogy ő egyszerre két minősítésben volt jelen a Tartományi Képviselőházban, egyrészt Egeresi Sándor vendégeként, másrészt házigazdaként. A Magyar Országgyűlés elnökasszonyában igazi partnerre és barátra lelt, hiszen észlelte nála azt a törekvést és őszinte szándékot, hogy Szerbia és Vajdaság segítségére legyen.

Az a célunk, hogy az együttműködést minél inkább elmélyítsük és még szorosabbra fűzzük kulturális, nemzeti és gazdasági kapcsolatainkat. Vajdaságnak ebben az esetben valóban a generátor szerepe jut, hiszen Szerbia fellendülését és fejlődését szolgálja, ha Magyarországgal szorosabb együttműködési kapcsolatunk lesz. Mindenképpen azt látom, hogy az európai uniós integrációs úton való előrehaladásban segít bennünket a magyar partner, mi pedig igyekszünk minél jobban ápolni szomszédainkkal a baráti és partneri kapcsolatot. Ennek érdekében az emberi és kisebbségi jogok terén is igyekszünk előrehaladni – mondta Đukić Dejanović, aki ezt követően, az újságírói kérdéseket megelőzve, a vajdasági statútum témájáról is kifejtette véleményét.

A vajdasági statútum már a köztársasági parlament eljárásába került, most a különböző szervek és bizottságok értékelik azt. A következő lépés az lesz, hogy a parlamenti pártok frakciói is elemzik azt, s végül napirendre fog kerülni. Ez mindenképpen még az idén meg kell, hogy történjen és én megígértem Egeresi úrnak, hogy amikor a köztársasági parlamentben Vajdaság statútumáról tárgyalnak, akkor azok a képviselők, akiket ők kijelölnek, ott lesznek és részt vesznek ezen az ülésen. A statútummal párhuzamosan egy törvényt is meg kell hoznunk, amely az alapokmány végrehajtására vonatkozik, ennek a törvénynek a kidolgozása már megkezdődött és remélem, mielőbb mindkettő napirendre kerül.

Az újságírók konkrét választ szerettek volna megtudni a napirendre tűzés dátumával kapcsolatban, mire az elnökasszony azt válaszolta, hogy ezt még pontosan nem lehet megmondani, de egy biztos, ebben az évben két fontos dolog van, amit a köztársasági parlamentnek mindenképpen el kell fogadnia: a jövő évi költségvetés és Vajdaság statútuma.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás