2024. július 18., csütörtök

Vitatott igazságügyi reform

Pásztor Bálint: Az óbecsei, topolyai és zentai bíróságok megmaradása a kisebbségi nyelvek használata miatt is fontos

A Vajdasági Magyar Szövetség pénteki sajtótájékoztatóján Pásztor Bálint, a Magyar Koalíció köztársasági képviselője és a kisebbségi pártok frakcióvezetője a képviselőház külügyi bizottságának november 5-ei üléséről, valamint a képviselőház szintén november 5-ei üléséről számolt be.

A külügyi bizottság ülése kapcsán a frakcióvezető kiemelte a szerbiai és magyarországi parlamentek közti partnerségi szerződést, amit november 18-án fognak aláírni Budapesten. A keretmegállapodás értelmében a magyar parlament segíteni fogja Szerbia eurointegrációját, egy része pedig a határ menti együttműködésre vonatkozik. Pásztor szerint a szerződés hozzájárulhat a két új határátkelőhely megnyitásának ügyéhez. A frakcióvezető elmondása szerint a határ mentén élők részéről reális elvárás az új átkelők megnyitása, és a magyar kormány hajlandó eszközöket elkülöníteni erre a célra, viszont a projektum késik, és a szerbiai kormány idáig nem tett érdemi lépést azt ügy kapcsán.

A parlamenti ülésről szólva Pásztor elmondta, hogy támogatják az igazságügy reformját, mert szükség van rá és az EU-csatlakozás is megkívánja, viszont nem fognak a bíróságok számának csökkentésére vonatkozó törvényre szavazni, ha a kormány nem fogadja el az MK arra vonatkozó módosítási javaslatait. A törvénytervezet értelmében az eddigi 138 bíróság helyett mindössze 34 alapbíróság maradna. Az MK azt javasolta, hogy maradjon meg az óbecsei bíróság, ide tartozna Óbecse, Szenttamás, Temerin és Zsablya, a topolyai bíróság, ide tartozna Topolya és Kishegyes, valamint a zentai bíróság, ide tartozna Zenta, Törökkanizsa, Magyarkanizsa, Ada és Csóka. Pásztor szerint ezeknek a bíróságoknak a megmaradása mellett történelmi és földrajzi okok is szólnak, de a kisebbségi nyelvek használata miatt is fontosak.

A frakcióvezető elmondta, hogy a világválság kapcsán fontosnak találja, hogy a banki betétek garanciáját 3000 euróról 50 000-re emeljék fel, valamint arra is kitért az egyesületekről szóló törvényre vonatkozóan, hogy az MK módosítójavaslatai nemcsak magyarság, hanem az egész civil szféra érdekeit szolgálják. Az MK különböző anyagi és adminisztrációs könnyítések mellett, azt is javasolta, hogy Vajdasági székhelyű civil szerveztek kerüljenek a tartomány illetékessége alá.

Pásztor felhívta a figyelmet, hogy a média az utóbbi időben keveset foglalkozik néhány, szerinte igen fontos törvénnyel. Az egyik ilyen az egészségügyi járulékok nem fizetése miatt felgyülemlett tartozások nyugvása és elengedése. A frakcióvezető szerint ez a törvény azért fontos, mert az emberek önhibájukon kívül nem kapnak egészségügyi könyvecskét, ha nem rendezik az elmaradt tartozásokat. Hasonló a szociális járulékok adójára számított kamat elengedésére vonatkozó törvény is.