Ivana Dulić-Marković tartományi regionális és nemzetközi együttműködéssel megbízott titkár tegnapi sajtótájékoztatóján ismertette, hogy Újvidéken tegnap kétnapos tanácskozás kezdődött a bilaterális fejlesztési segélyprojektumok előkészítéséről, amelyen belül igyekeznek majd hozzáértőknek átadni a szlovéniai Goriska körzet tapasztalatait. Beszédében a titkár hangsúlyozta a régiók közötti együttműködés fontosságát, ami elsősorban a közös projektumkészítés terén nyilvánul meg, ugyanakkor a kapcsolattartás Vajdaság konkurenciaképességét is növeli. Minden olyan együttműködési lehetőséget ki kell használni, amely a tartomány fejlődését szolgálja, fogalmazott a titkár.
A fent említett tanácskozásra a nagy tapasztalattal rendelkező szlovéniai Nova Gorica képviselőit hívták meg, akik az érdeklődőknek saját tapasztalataikról számolnak be. Tartományi részről a tanácskozáson a községek képviselői vesznek részt, ezen kívül a gazdasági kamarák és különböző iparos társulások. Fontos előkészíteni az érintetteket arra, hogy az európai uniós projektumoknak köszönhetően a jövőben is lehetőségekhez juthassanak, viszont változtak a feltételek, arra többé nem lesz mód, hogy úgynevezett előpénzelési módszerrel valósítsák majd meg a terveiket. A titkár arra is felhívta a figyelmet, hogy a Magyarországgal és Romániával eddig meglévő határon túli projektumát, a jövőben már nemigen lesznek alkalmazhatóak.
Črtomir Špacapan a Nova Gorica-i észak-tengermelléki ügynökség igazgatója eddigi tapasztalataikról szólva elmondta, hogy korábban azt az elvet alkalmazták az Európai Unió részéről, hogy a projektumok esetén 85 százalékban pénzelték őket, de az idő múlásával ez az összeg 35 százalékra apadt. Azt tanácsolta a vajdaságiaknak, hogy mindenképpen képezzenek ki egy csapatot, amelynek tagjai kimondottan a projektumok előkészítésére szakosodnak majd, ezenkívül oda kell figyelni, hogy a községekben az ügyintézést minél jobban leegyszerűsítsék, hogy az adminisztráció útvesztőin ne hiúsulhasson meg egy-egy projektum realizálása. A különböző alapok nyújtotta lehetőségeket fel kell mérni és kellőképpen ki kell használni, valamint arra is nagy hangsúlyt kell fektetni, hogy a projektum felhasználása során képzett emberek dolgozzanak. Ebből adódik, hogy a kiképzésre való oktatásra is külön oda kell figyelni.
Ivana Dulić-Marković hozzáfűzte még, hogy a projektumok sikeressége azon múlik, hogy a községek mennyire felkészültek, milyen az infrastruktúrájuk és miként működik a helyi adminisztráció. Ha kellően flexibilisek, az ügyintézés zökkenőmentes és gyors, akkor jobban fognak járni, ezt előre leszögezhetik.
Vladimir Pandurov tartományi regionális és nemzetközi együttműködéssel megbízott titkárhelyettes arról számolt be, hogy tartományi szinten jelenleg egy 30 millió euró értékű projektumon dolgoznak, amelyből 11 millió euró Romániával folytatott együttműködés útján valósul meg, a többit pedig Magyarországgal és Horvátországgal együttműködve fogják realizálni.