2024. július 17., szerda

Bye-bye Yugo!

Legördült az utolsó Yugo típusú gépjármű is a kragujeváci gépszalagról
Dicső múlt, dicstelen halál: egy Yugo maradványai egy belgrádi roncstelepen (Beta)

Véget ért egy kor, egy korszak, egy történet, a (jugoszláv) történelem egy része. Vagy legalábbis a hazai autógyártás történelmének egy része.

Igaz, egymásnak ellentmondóak a különböző hírügynökségi hírek arra vonatkozóan, hogy pontosan mikor is állt le a kragujeváci autógyár a Yugo sorozatgyártásával. Egyes külföldi hírügynökségek szerint ez pontosan tegnap történt meg, a Wikipédia „mindentudó” internetes enciklopédia szerint november 11-én, maga a gyár vezetősége viszont nem adott ki semmilyen hivatalos közleményt erről. Akárhogy is, a lényegen ez tulajdonképpen nem változtat: új Yugo típusú gépkocsi már nem kerül le a futószalagról.

Az egykori Jugoszlávia egykori felemelkedése, majd hanyatlása szimbolikus párhuzamának is felfogható a Yugo gépkocsi sorsa, amely szintén megért dicsőséget és sikert, majd bukást és gúnyolódást. A Fiat 128 módosított változataként napvilágot látott gépkocsi először meredeken felfelé ívelő karrierje 1984-ben kezdődött el, amikor egy Malcolm Bricklin nevű autókereskedőnek az az ötlete támadt, hogy a Yugót megpróbálja értékesíteni az amerikai autópiacon. Mivel az előzetes piacfelmérés pozitívnak bizonyult, az elképzelést tett követte, és 1986 nyarán megkezdődött az amerikai értékesítés. Rövid idő alatt a Yugo lett az akkori jugoszláv nemzeti öntudat szimbóluma, az ország büszkesége, amely „meghódította Amerikát” – és a kezdeti eredmények igazolták is ezt az önbizalmat. A bevezető, mindössze 3 990 dolláros árral a gépkocsi valóban piacképes volt az Egyesült Államokban, így az 1985 és 1991 közötti időszakban összesen 141 511 darabot sikerült értékesíteni az amerikai piacon. Az utolsó évben már érezhető volt a bukás előszele, mert 1991-ben mindössze 3 981 darabot adtak el (ellentétben például az 1987-es adattal: 48 500), a kegyelemdöfést pedig maga a politika adta meg 1992-ben, amikor az USA kereskedelmi embargót és szankciókat hirdetett meg Jugoszlávia ellen, annak háborús politikája miatt. Addigra már a Yugo „kiérdemelte” a „minden idők egyik legrosszabb Amerikába importált autóinak egyike” nem túl dicső címét, és akár külön vicckönyvet is ki lehetne adni az autómárka számlájára gyártott viccekből.

Hazai karrierjét a Yugo viszont egészen az idei évig folytatta, a hivatalos adat szerinti 794 238-ik darab után azonban leállt a gyártás. Magát a Zastava autógyárat privatizálták, mint ismeretes, az olasz Fiat vette át a gyárat és az irányítást, és ha maga a Yugo nem is, az élet persze megy tovább. Yugo helyett ezentúl Fiat Punto gépkocsik kerülnek majd ki a gyárból, amelyben a tegnapi nap is a maga kegyetlen valóságában telt. A vállalatvezetés ugyanis épp tegnap közölte a hírt, mely szerint az autógyár összesen 1 200 dolgozója jelentkezett önkéntesen a meghirdetett szociális programra, azaz a gyár ennyi dolgozójától válik meg a létszámleépítési program keretein belül.