2024. július 18., csütörtök

Megelőzés és rehabilitáció

A meggyilkolt nők kétharmadának esetében azok partnere volt a tettes
A bántalmazott nők már nem bíznak az intézményekben (Illusztráció)

Az ENSZ döntése alapján 1999 óta november 25-ét a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjaként jegyzik. A szakemberek szerint Szerbiában ma is gyakori a családon belüli erőszak. Az elkövetőkre kiszabott büntetés jelentéktelen, és senki sem foglalkozik az áldozatok rehabilitációjával.

November 25-ét a latin-amerikai és karibi térség első feminista konferenciáján, Bogotában, 1981-ben nyilvánították a nők elleni erőszak megszüntetésének napjává, mert 1960-ban ezen a napon gyilkolta meg brutálisan a Rafael Trujillo vezette diktatúra a Mirabal nővéreket (Patriát, Minervát és Maria Teresát) a Dominikai Köztársaságban. Férjeikkel együtt többször is bebörtönözték őket a demokráciáért és az igazságosságért folytatott forradalmi tevékenységük miatt. A három nő aznap Puerto Platába utazott, hogy meglátogassák a börtönben lévő férjeiket. Holttestüket összetörve és megfojtva találták meg egy szakadékban.A Pillangók néven is ismert nővérek a Trujillo diktatúrájával szembeni ellenállás szimbólumává váltak.

A nővérek meggyilkolásának napját 1999-ben az ENSZ hivatalosan is a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapjává nyilvánította. Az ENSZ meghatározása szerint a nők elleni erőszak bármely olyan, a nőket nemük miatt érő erőszakos tett, amely testi, szexuális vagy lelki sérülést okoz vagy okozhat nőknek, beleértve az effajta tettekkel való fenyegetést, valamint a kényszerítést és a szabadságtól való önkényes megfosztást, történjen az a közéletben vagy a magánszférában.

MA IS JELENLÉVŐ A PROBLÉMA

A nők elleni erőszak ma is jelenlévő probléma, viszont a kutatások szerint az áldozatok csak elvétve határozzák el magukat, hogy feljelentsék az erőszakoskodót. A nők sok esetben 10 vagy akár 15 éven át is tűrik a bántalmazást, mire jelentik azt a hatóságoknak. Riasztóak a statisztikai adatok is, a meggyilkolt nők több mint 70 százalékának esetében azok partnere volt a tettes.

Szerbia pillanatnyilag nem rendelkezik megbízható adatokkal a családon belüli erőszakkal kapcsolatban. Egy tavaly készített felmérés szerint minden harmadik nő fizikai erőszaknak van kitéve. Az esetek 92 százalékában a tettes a házastárs vagy a partner, és minden második nőt pszichikailag is bántalmaznak, derül ki a civil szervezetek felméréséből.

A nők ellen elkövetett erőszakon belül gyakoriságát tekintve a családon belüli erőszak után a szexuális bántalmazás, majd a nőkereskedelem következik. Szakemberek szerint Szerbiában a családon belüli erőszak okai közé tartozik a patriarchális társadalmi beállítottság, a nehéz gazdasági helyzet, a volt államközösségek területén lezajlott háborúk.

Vajdaságban a közelmúltban fogadták el a családon belüli erőszak felszámolásának stratégiáját és cselekvési tervét, mivel az összes tartományi intézmény (rendőrség, ügyészség, bíróság, ombudsman stb.) nap mint nap találkozik ezzel a problémával, nyilatkozta lapunknak Mirjana Dokmanović magiszter, a Szerbiai Viktimológiai Társaság tagja.

– Annak ellenére, hogy Szerbiában a családon belüli erőszakot bűncselekményként szankcionálják, kevesen mernek jelentkezni. Ezek az esetek csak a jéghegy csúcsát jelentik. A nők már nem bíznak az intézményekben, sem abban, hogy a tettes meg lesz büntetve. Ugyanakkor az eljárás igen hosszú, és ez elbátortalanítja az áldozatokat – mondta az áldozatokkal foglalkozó társaság tagja.

Szerbiának vannak megfelelő törvényei, de mégsem használják őket, szögezte le Mirjana Dokmanović. Az elkövetőkre kiszabott büntetés jelentéktelen és senki sem foglalkozik az áldozatok, valamint a tettesek rehabilitációjával. A társaság pillanatnyilag a családon belül elkövetett erőszak áldozatairól készít egy tanulmányt Szerbiában (Szabadka, Belgrád és Niš), hogy az intézmények mennyire használják ki a törvény adta lehetőségeiket, milyen gondok jelentkeznek azok alkalmazása során, és mit kell javítani a jogszabályokban.

– A legfontosabb az eljárás meggyorsítása lenne, valamint a tanúvédelem bevezetése. Mindezek mellett a megelőzés, az oktatás, valamint a diszkrimináció megszüntetése általában az egyedüli megoldás – szögezte le Dokmanović.

Az emberi jogi és kisebbségügyi minisztérium a nők elleni erőszak megszüntetésének napja alkalmából bejelentette, hogy a civil szervezetekkel, az illetékes minisztériumokkal, illetve intézményekkel és a médiumokkal együttműködve megteszik a szükséges lépéseket, hogy a születési egyenjogúság, valamint a nők védelme ténylegesen jelen legyen Szerbiában.