A Tartományi Képviselőház az EBESZ szerbiai képviseletével karöltve tegnap az újvidéki Park Szállóban ismertető szemináriumot szervezett az európai uniós csatlakozás alapfogalmairól, amelyen a tartományi közigazgatás képviselői vettek részt.
Milorad Gašić, a Tartományi Képviselőház titkára a résztvevőket köszöntve elmondta, hogy Vajdaságnak a lehető legrövidebb időn belül fokoznia kell az adminisztrációs felkészültségét, hogy minden téren készen álljon a csatlakozásra. Nemcsak a parlament és a végrehajtó tanács dolgozóira vonatkozik a gyorsított kiképzés, hanem a képviselőkre is. Tartományunkban már eddig is igyekeztek elsajátítani az alapvető tudnivalókat. Egyik példa erre, hogy az elektronikus parlamenti hozzáférhetőség sokat fejlődött az utóbbi időben. A titkár bejelentette, hogy jövőre teljesen bevezetik az elektronikus technológiát a tartományi képviselőházban.
Hannelore Valier, az EBESZ belgrádi képviseletének vezetője elmondta, hogy Vajdaságban már eddig is nagy volt az érdeklődés az európai uniós kérdések iránt, ezért ők vállalták, hogy még közelebb hozzák a tartományi adminisztráció számára a csatlakozással kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat. Hasonló tervekről tett említést Maja Sedlarević, a Tartományi Képviselőház alelnöke, aki elmondta, hogy 2002 óta a tartományi parlament az európai régiók közgyűléséhez tartozik, s ennek köszönhetően már némi tapasztalatra tettek szert a tartományi adminisztrációban dolgozók. Úgy gondolja, hogy jól haladunk az Európai Unióhoz vezető úton, amit a tartomány polgárai is értenek és értékelnek. Tisztában vannak vele, hogy a csatlakozás gazdasági előnnyel, az életkörülmények javulásával, egyszóval fellendüléssel járna Vajdaságban. Másrészt ahogy Sedlarević alelnökasszony fogalmazott, Vajdaság történelmi és földrajzi adottsága azt is megköveteli, hogy az Európai Unió része legyen.
Srđan Majstorović, a szerb kormány európai uniós csatlakozással megbízott irodájának igazgatóhelyettese fontosnak tartotta kiemelni, hogy rengeteg módosításra van szükség az ország politikai, gazdasági és jogi életében ahhoz, hogy az Európai Unió tagjává váljon. Örömmel vette tudomásul, hogy a tartomány részéről nagy az érdeklődés a legfontosabb tudnivalók iránt, s az is elégedettséggel tölti el, hogy a legutóbbi véleménykutatás szerint az ország polgárainak 74 százaléka támogatja Szerbia csatlakozását az EU-hoz. A polgárok ebben a kérdésben nincsenek kellően felvilágosítva, ezért a politikusok és a tájékoztatási eszközök feladata az, hogy felkészítsenek mindenkit a csatlakozás folyamatára.
Erről tartott ismertető előadást dr. Tanja Mišćević, a Belgrádi Egyetem Politikai Tudományok Karának tanára, aki korábban az európai integrációs iroda igazgatója volt. Miščević elmondta, hogy az EU nemzetek felett áll, s annak köszönheti hatáskörét, hogy egy-egy kérdés hatékonyabb kezelése érdekében a nemzeti hatáskört és illetékességet átruházták nemzetközi szintre. Példaként a mezőgazdasági politikát említette, amely manapság már az EU-hoz tartozó országok körében nem az adott államban dől el, hanem erről a kérdésről általánosságban és mindenkire vonatkozóan Brüsszelben döntenek. Mondhatjuk, hogy nemzetközi szinten a hatalom nagyobb, erősebb, és kötelező ereje van. Tulajdonképpen kétféle döntés születik az EU-n belül. Az egyik az úgynevezett rendelet, vagy szabályzat, amelyet közvetlenül alkalmaznak fizikai és jogi személyekre az EU-hoz tartozó adott országok jogi rendjében. A másik fajta döntéshozatal pedig az úgynevezett direktíva vagy útmutatás, amelyet megszabnak, hogy miként kell egy-egy kérdéskörben eljárni, és azt a tagállamokban külön értelmezik és alkalmazzák. Ha egy-egy ország nem tartja be ezeket a szabályokat, akkor szankciókat rónak ki rá.
A tanácskozáson szó esett az EU legfontosabb szerveiről, a Minisztertanácsról, az Európa Parlamentről és az Európai Bizottságról. Végezetül Miščević asszony felhívta a hallgatóság figyelmét, hogy az Európai Parlamentben jövő májusban választások lesznek, aminek nagy figyelmet kell szentelünk, mert lassan nekünk is készülnünk kell arra, hogy felzárkózzunk az Európai Unióhoz.