2024. július 17., szerda

Esti klinikák

December 10-e után az orvosok nem dolgozhatnak munkaidő után a magánrendelőkben – Nem tudni mikor indul a kórházakban az esti rendelés

Rohamosan közeledik december 10-e, amikor életbe lépnek a 2005-ben elfogadott egészségügyi törvény bizonyos rendelkezései, amelyek alkalmazásához három év haladékot adott a törvényalkotó. A határidő lejár. Az orvosoknak választaniuk kell az állami és a magánszektor között, hogy részmunkaidőt vagy túlórát vállalnak-e. Hogy mi a helyzet jelenleg a vajdasági egészségügyi színtéren, erről kérdeztük dr. Csengeri Attilát, a tartományi egészségügyi titkárt.

– A jogszabályban megadott hároméves határidő lejárt, elérkezett a cselekvés ideje. November 25-én megjelent egy rendelet vagy utasítás arra vonatkozóan, hogyan kell a gyakorlatban ezt kivitelezni. Az egészségügyi intézményeknek pontos tervet kell majd készíteniük a részmunkaidőre, a pluszmunkára vonatkozóan, s ezt a köztársasági minisztérium fogja jóváhagyni. Az egészségügyi intézmények egy űrlapot is kitöltenek majd, és a munkatervben meghatározzák, hogy pontosan ki, hol, milyen munkaidőben fog dolgozni, s mi ennek a pénzügyi vetülete. Egyértelmű, hogy a szabályozás december 10-étől életbe lép, ami szertefoszlat minden olyan spekulációt, amely arra vonatkozott, vajon a törvénycikkely gyakorlati alkalmazásra kerül-e.

Miért? Voltak olyanok, akik ezt kétségbe vonták?

– Az egészségügyi dolgozók nem fogadták kitörő lelkesedéssel a törvénynek az ide vonatkozó rendelkezését, s mondhatom, folyton abban bíztak, talán nem kerül sor arra , hogy ez a gyakorlatban is megvalósuljon. Nem létezett olyan állami egészségügyi intézmény, amelynek dolgozói ne vállaltak volna munkát más intézményekben, legyen az állami vagy privát szektor. Ezért bizony sokan érintettek az adott kérdésben, s azért szurkoltak, hogy ne legyen belőle semmi. Nagyon is kényelmes volt az orvosoknak az a megoldás, hogy az állami egészségügyben ledolgozták a délelőtti műszakot, s utána szinte nyomban onnan mentek a magánrendelőkbe különmunkát vállalva folytatni a hivatásuk gyakorlását. Ezt a törvény egyértelműen megszünteti, és már teljes mértékben biztos, hogy december 10-e után így nem mehet tovább. Választaniuk kell az orvosoknak, hogy teljes munkaidővel az állami szektorban maradnak-e, vagy részmunkaidőben vállalnak munkát az állami intézményekben, és a munkaidejük másik felét a magánklinikákon dolgozzák le. Ezenfelül lehetőség nyílik arra, hogy az állami szektorban ledolgozott munkaidőn túl szintén az állami intézményekben túlmunkát vállaljanak az úgymond esti klinikákon.

Van-e már arról adat, hányan fogadták el azt, hogy továbbra is az állami szektorban dolgoznak, s esetleg részmunkaidőben vállalnak a magánszektorban is tevékenységet, és kik vállalták azt, hogy az úgynevezett állami esti klinikákon tevékenykednek túlórázva?

– Erről nem tudok adatokkal szolgálni, hiszen jelenleg is üléseznek az orvosi kamarák, a vajdasági is és a szerbiai is. Az egészségügyi dolgozók még mindig abban bíznak, hogy esetleg a törvénynek az ide vágó rendelete mégsem lép életbe, s próbálják megváltoztatni a megváltoztathatatlant. Egyébként is időbe telik az átállás. Nem úgy képzelték ezt el, mint az óra átállítást ősszel és tavasszal, hogy egy adott időponttól fogva érvényes az újfajta megoldás, hanem ez egy folyamat lesz, amely be kell hogy járódjon. A kórházaknak meg ekll határozniuk milyen munkaidőn túli szolgáltatást vállalnak, milyen káderekkel, milyen időpontban. Az árajánlatot meg kell határozni, valamint a jövedelemelosztást és az intézet kihasználtságát. Fel kell vázolni a reális lehetőséget úgy, hogy az egészségügyi intézet rendes munkamenete semmiféle kárt ne szenvedjen. Ezt december 11-e után készítik majd el a kórházak, továbbítják a minisztériumnak, amit majd a minisztérium jóváhagy, és később szintén ők végzik majd az ellenőrzést is.

Azt lehet-e már tudni, hogy egy-egy kórház milyen időpontban fogadja majd a pácienseket, akik az állami szektorban szeretnék gyógykezeltetni magukat az esti klinikákon?

– Erről is korai még beszélni.A törvényből kiderül, hogy a munkaidőn túl és hétvégeken működhetnek az úgynevezett esti klinikák. Több kórházban is megváltozott a munkaidő. Csak a Szabadkai Közkórházat említeném, ahol az orvosoknak a munkaideje reggel 8 órakor kezdődik, s amikor az lejár, azon túl kell majd megszabni az esti klinikák munkaidejének a kezdetét. Egyébként a kórházak autonóm joga, hogy eldöntsék, mikor is kezdődik a szóban forgó munkaidő, és milyen feladatkört vállalnak a törvényben megszabott 24 féle szolgáltatás közül.

Tudhatnánk, hogy melyek ezek?

– A törvény úgy határozza meg, hogy a rendes munkaidőben a kötelező betegbiztosítás által finanszírozott ellátást lehet végezni, míg túlórában azokat a tevékenységeket, amelyeket nem ismer el a betegbiztosító, amelyeket egyébként is meg kellene fizetni. Nos, hogy konkrétan felsoroljuk, ide tartozik az egészségügyi állapot felmérése a polgároknál, a sportolóknál, a tanulók esetében, a rokkantság megítélése, a 15 éves korhatáron túli diétás táplálkozás és életmód- tanácsadás, a testsúlyszabályozással kapcsolatos tanácsadás, illetve a műtéti megoldások alkalmazása, mint például a gyomorszűkítő műtétek, a kórházi szabvánnyal meghatározott ellátáson túli különleges feltételek biztosítása, teszem azt különszoba biztosítása a beteg részére, televíziós és telefonos szolgálat, ha extra ellátást kér valaki. Az is ide tartozik, ha egy személy egy meghatározott egészségügyi dolgozó által kíván ellátáshoz jutni. Ezenkívül lehetővé kell tenni, természetesen külön juttatás fejében, az akut alkoholisták ellátását, a kozmetikai sebészeti beavatkozások, a plasztikai sebészeti műtétek elvégzését, s azt is, amikor nem funkcionális zavarokat oldanak meg. Ide tartozik a terhességmegszakítás olyan esetben, ha nem egészségügyi okból történik, fogászati eljárások, védőoltások, amikor extra kívánalmai vannak a páciensnek, külföldi utazás esetén védőoltás felvétele például malária ellen, esetleg szexuális diszfunkciók kezelése, alternatív gyógymódok, szemészeti szolgáltatások, látásjavító eljárás, hidroterápia, hipnózissal való gyógyítás.

A nyilvánosság hogyan fog értesülni arról, hogy mely kórházban milyen ellátásra számíthat az esti klinikákon? Lehet-e majd egy központi telefonszámon efelől érdeklődni?

– Egyelőre erre a kérdésre sem válaszolhatunk, hiszen a folyamat még kialakulóban van, de az máris teljesen biztos, hogy minden egyes kórházban lesz majd egy információs központ, ahol a felvetett kérdésre választ tudnak majd adni.