2024. július 18., csütörtök

Csökkentsék a haszonkulcsot!

Veszteséges lehet a tejtermelés – A gazdák még nem kapták meg az átvételi árakat

A tej átvételi ára 23 dinárra csökkenhet? (Dávid Csilla felvétele)

Hétfőtől számos tejüzem árulja olcsóbban a termékeit. A legnagyobb szerbiai tejgyárak magyarázata szerint az árcsökkenés mögött a gazdasági világválság áll, csökkent az eladott tej mennyisége. A gazdák attól tartanak, csökkenni fog a tej felvásárlási ára, a mezőgazdasági miniszter pedig a gazdák védelméért emeli fel szavát. A kereskedelmi miniszter szerint az árcsökkenés oka az idei jó mezőgazdasági év volt.

A tízszázalékos árcsökkenésnek a fogyasztók természetesen örülnek, hiszen a pasztőrözött tej esetében 4 dináros, míg a tartósított tej esetében 7 dináros árcsökkenés tapasztalható. Rade Pribićević, a Danube foods képviselője – a vállalat az újvidéki, a szabadkai, a zimonyi és a zaječari Impaz tejgyár tulajdonosa – szerint a gazdasági világválság miatt csökkentették az árakat, ugyanakkor tagadta, hogy csökkent volna az eladott tej mennyisége.

Ugyanakkor Josip Mačković, az Észak-bácskai Szarvasmarha Tenyésztők Egyesületének alelnöke szerint a forgalmazóknál felgyülemlett a tej és nem tudják eladni. A tej minőségétől függően a tej literjét pillanatnyilag 25 dinárért vásárolják fel, tájékoztatott bennünket az alelnök.

– Attól félünk, hogy a tej átvételi ára 23 dinárra fog csökkenni, ami már veszteséges termelést jelent számunkra, hiszen az előállítási költség 23–24 dinár. Még nem tudjuk mi lesz, mert még nem kaptuk meg az átvételi árakat – nyilatkozta lapunknak Mačković.

Szavai szerint nincs sok választásuk, az egyetlen megoldás a termelés csökkentése lehet. A zombori tejgyár 16-ától már egy dinárral olcsóbban veszi át a tejet, tudtuk meg a doroszlói Varga Terézia tejtermelőtől.

– Az árcsökkentést legjobban a kistermelők sínylik meg, hiszen a tej árát a minőségen felül a mennyiség is meghatározza. Elesnek az egyébként is kis mennyiségű prémiumtól és amennyiben még hitelt is vettek fel, komoly bajban lehetnek – ecsetelte Varga Terézia.

Elmondása szerint tőlük az extra minőségű, nagyobb mennyiségű tejet megközelítőleg 27 dinárért veszi át a tejgyár.

Saša Dragin mezőgazdasági miniszter tegnap megkérte a tejgyárakat, hogy a tej árának csökkenéséből származó bevételhiányt ne a termelők zsebéből fedezzék, hanem mondjanak le haszonkulcsuk egy részéről.

– Arra kérjük a vállalatokat, mondjanak le a haszonkulcsuk egy részéről vagy próbálják a termékek előállítási költségeit mérsékelni és ne a tej átvételi árát csökkentsék, mert így azok a termelők fizetnék ki a tej árának csökkenését, akik enélkül is nehéz helyzetben vannak – hívta fel a vállalatok figyelmét a mezőgazdasági miniszter.

A minisztérium ugyanakkor kérvényt nyújtott be a legfelsőbb bírósághoz, hogy értesítsék őket, hol tart a per a tej monopólium jellegű felvásárlásával kapcsolatban, amire a vajdasági tejtermelők társulása hívta fel a mezőgazdasági minisztérium figyelmét.

A Nyugat-bácskai Tejtermelők Egyesülete ma délután Zomborban tanácskozást tart a tej árának csökkentéséről és a mezőgazdasági minisztérium 2009-es lépéseiről.

TOVÁBBI ÁRCSÖKKENÉSEK?

További árcsökkenések várhatóak az élelmiszerek és a kőolajszármazékok esetében, nyilatkozta tegnap Slobodan Milosavljević kereskedelmi miniszter. Véleménye szerint az árcsökkenések oka az lehet, hogy a mezőgazdaságban jobb volt a termés mint tavaly, így kisebbek lettek az árak az újvidéki termékbörzén.

– Amikor nagyobb a termelés, akkor természetesen nagyobb teret kap az árcsökkenés is, de a forgalmazókat az átlagembernek a pénzügyi világválság miatti lecsökkent vásárlási kedve is erre ösztönzi – szögezte le a kereskedelmi miniszter.

Véleménye szerint a pékáru, a tej, a tejtermékek árának csökkenése csak kezdete az agráriparban várható változásoknak. Mint megjegyezte, Szerbiában a kereskedelmi haszonkulcsok megközelítőleg kettő és három százalékkal nagyobbak az EU-s országokénál, így van lehetőség az árak csökkenésére. Egyedül csak a külföldi kereskedelmi cégek jelenléte csökkentheti jelentősen a hazai haszonkulcsokat, ennek érdekében ösztönzik befektetésre többek között a Tescót, a Spárt és az Ikeát is, jegyezte meg a kereskedelmi miniszter.