2024. július 18., csütörtök

Nem éri meg

A vajdasági tejtermelők összefogtak – Húsz százalékkal csökkent a szarvasmarha-állomány

Hétfőtől számos tejüzem árulja olcsóbban a termékeit, magyarázatuk szerint az árcsökkenés mögött a gazdasági világválság áll, csökkent az eladott tej mennyisége. A tejtermékek ára 10 százalékkal, míg a tej felvásárlási ára egy százalékkal csökkent, a mezőgazdasági miniszter kedden a gazdák védelméért emelte fel a szavát. A tejüzemek korábban azt állították, hogy a haszonkulcsuk kárára csökkentik a termékek árát, a gazdáknak viszont az újabb felvásárlási árcsökkenés után nem éri meg szarvasmarhát tartani. A kisebb gazdák némely esetben még 20 dinárt sem kapnak egy liter nyers tejért, Vajdaság-szerte egyre nagyobb mértékben adják el és vágják le a fejősteheneket.

A tej árának csökkentése miatt a Nyugat-bácskai Tejtermelők Egyesülete tegnap délután Zomborban tanácskozást tartott. Ugyanakkor a Vajdasági Tejtermelők Központi Egyesületének képviselői tegnap a mezőgazdasági miniszterrel tárgyaltak a termelők számára elfogadhatatlan helyzetről.

Jugoslav Dimitrijević, a tejtermelők nyugat-bácskai egyesületének elnöke lapunknak elmondta, hogy megalapították a Vajdasági Tejtermelők Központi Egyesületét, mert közös erővel sokkal hatékonyabban tudják érdekeiket érvényesíteni. A központi egyesületbe szinte minden nagyobb vajdasági farm képviselve van, de még így sincs meg a hatalmuk, hogy kellő nyomást tudjanak gyakorolni a tejüzemekre. Mint elmondta egy hónap alatt a zombori Somboled másodszor csökkentette a nyers tej árát, novemberben 1 dinárral, míg december 16-tól kettő dinárral kevesebbet, mindössze 24 dinárt adnak érte. Áprilistól számítva 7 dinárral csökkentették a nyers tej átvételi árát, tudtuk meg.

– Megint a kisembereket nyúzzák meg, hiszen a kistermelők így jó, ha 16 dinárt kapnak egy liter tejért. Az a farmer aki pedig extra minőségű tejet termel 25 dinárt kaphat literjéért a nagyüzemektől. Minap beszélgettünk a Szabadkai Tejüzem képviselőivel akik megállapították, hogy az extra minőségű tej előállítási költsége 28,6 dinár. Ennek ellenére 25 dinárért veszik át, pedig egy liter ilyen minőségű tej előállítási költsége jóval 30 dinár felett van – szögezte le Dimitrijević.

A nyugat-bácskai tejtermelők elnöke még azt is elmondta, hogy csak Hódság községben október 24 és december 12 között a nyilvántartás szerint 176 tehenet vágtak le, mert nem érte meg a tartásuk.

Trajković Dejan, a Vajdasági Tejtermelők Központi Egyesületének elnöke tegnap Saša Dragin mezőgazdasági miniszterrel beszélt a gazdák helyzetéről. Mint elmondta, a miniszternek átadták a gazdák helyzetéről és a tejüzemek monopóliumáról szóló dokumentumokat. A mezőgazdasági minisztert megkérték, hogy nyilvánosan álljon ki a termelők mellett, mivel legutolsó megoldásként már csak a demonstrációk és a termelés leállítása maradt. A központi egyesület december 23-án ül össze újra a Vajdasági Gazdasági Kamarában, hogy megbeszéljék a tejárakkal kapcsolatos teendőket.

– Ilyen árak mellett nem lehet fennmaradni. Év eleje óta a tartományban a szarvasmarha-állomány mintegy 20 százalékkal csökkent. Ha folytatódik ez a folyamat a következő évben is, tönkre fognak menni a kistermelők – panaszolta Trajković.

Bezdánban például egy liter jó minőségű tejért legfeljebb 22 dinárt adnak fejtette ki Guzsvány Csaba gazda. Elmondása szerint nem éri meg átadni a tejet, mert nem térül meg a befektetett összeg, érdemesebb eladni a helyi lakosoknak. Nem éri már meg fejőstehenet tartani a bezdáni Csitári István szerint sem. Mint elmondta még azoknak sem könnyebb, akik megtermelik a takarmányt, hiszen ki kell fizetni többek között a gázolajat, a magokat, vetést, az aratást.