2024. július 19., péntek

Engedély a szociális munkásoknak

Mgr. Tóth-Glemba Klára: A licenszmegszerzése éppen olyan fontos a szociális védelem területén, mint a társadalmi élet bármely területén

Az Európai Unióhoz való közeledés megköveteli, hogy számos rendelkezés, törvény összhangban legyen az unió törvényeivel. Az egyik ilyen jogi dokumentum a szociális védelmi törvény, amelynek közvitán levő módosított tervezete nagyobb figyelmet fordít a szolgáltatások minőségére, valamint azok ellenőrzésére. Ezzel a szociális védelemmel foglalkozó kamara foglalkozik majd, tudtuk meg mgr. Tóth Glemba Klárától, a Tartományi Népjóléti és Népszaporulatügyi Titkárság titkárhelyettesétől.

– Az újítások egyike, hogy a szociális védelemben dolgozók licenszet kapnak, továbbá megalakul a szociális védelemmel foglalkozó kamara, amelynek az lesz a feladata, hogy szakmailag figyelemmel kísérje a szociális védelem területén kialakult feltételeket. A licensz megszerzése éppen olyan fontos a szociális védelem területén, mint a társadalmi élet bármely területén, hisz magába foglalja az állandó képzéseket, tanulmányokat, az új módszerek utáni kutatást, a tudományos szakterületen elért eredmények megismerését és elsajátítását. A szociális védelem nagyon nehéz terület, ezért véleményem szerint felettébb szükséges az állandó továbbképzés és a megszerzett licenszek állandó megújítása, hisz ez az Európai Unióban már rég bevált, és a szakma fejlesztése érekében bizonyítottan jó módszer.

Emellett a régi törvény több pontosítást, módosítást igényelt. Melyek azok a pontok, ahol a régi törvény elemeit meg kellett változtatni?

– A tartomány hatáskörébe eddig csak a gerontológiai központok tartoztak, míg az új törvény értelmében a szociális központok alapítója is a köztársaság, illetve a tartomány lesz, továbbá ezek a szervek nevezik majd ki azok igazgatóit és az igazgatói bizottság, valamint az ellenőrző bizottság tagjait. Ez a feladat a régi törvény értelmében a helyi önkormányzatok hatáskörébe tartozott.

Az új törvény előirányozza a családi elhelyezés és örökbefogadás intézményét is, amelynek úgyszintén a köztársaság, illetve a tartomány lenne az alapítója. Az etikai bizottság is újdonság, amely munkájával a szolgáltatások színvonalát próbálja emelni. Az etikai bizottság tagjait az intézmény igazgatója nevezné ki, az intézet azon dolgozóinak és azoknak a polgároknak a köréből, akik azon a területen élnek, ahol az intézmény működik.

A médiában többek között megjelent az az információ is, hogy megnövekszik a szociális védelmi szolgáltatásokra jogosultak száma. Ez azt jelenti, hogy újabb szociális kategóriák jelennek meg a törvényben?

– Föltételezem, hogy amikor ez az információ elhangzott, akkor arra gondolhattak, hogy az elkövetkezőkben a munkanélküliség növekedése várható, s ebből kifolyólag növekedik majd a szociális védelemre jogosult személyek száma is. Új szociális kategóriát nem említ a törvény.

Az új törvény a támogatást és a segítségnyújtást helyezi előtérbe, vagy lehetőséget kínál egy-egy probléma tartós megoldására is?

– Minden polgárnak joga van a szociális védelemre, abban az esetben, ha arra rászorul, természetesen a törvénnyel összhangban. Ez a szociális egyenlőség és a humanizmus alapján került a törvénykönyvbe az egyén fizikai és pszichikai integritásának, szabadságának megőrzése érdekében.

Vajdaságban jelenleg szociális értelemben kik tartoznak a leginkább veszélyeztetett csoportba? Az új törvénytervezet hogyan viszonyul hozzájuk?

– Jelenleg Vajdaságban a munkanélküliek, az iskolázatlanok, a 65 évtől idősebbek, a többgyermekes családok, a romák, a sérültek és a menekültek, valamint a kitelepítettek tartoznak a veszélyeztetett csoportba. Mindezen csoportok ellátását a törvénytervezet figyelembe vette, s várható a helyzetük javítása különböző szolgáltatásokon keresztül, mint például az intézményekben való elhelyezés, a családoknál való elhelyezés, az önálló élethez nyújtott támogatás, a napközi intézmények, a klubok üzemeltetése stb.

Mi az Ön véleménye a törvénytervezetről? Vannak pontjai, amelyek további kidolgozásra szorulnak?

– Az új törvénytervezet a köztársasági minisztérium és az Oxford Policy Management (OPM) együttműködésével jött létre, s úgy gondolom, hogy ez már egy előrelépés ezen a területen. Az új törvényre szükség van, hisz a szociális védelem területét is összhangba kell hozni az uniós törvényekkel. Ezek szerint, mindenféleképpen jobb törvény elé nézünk, mint amilyen volt. A gyakorlatban való alkalmazását pedig szabályzatokkal fogják pontosítani, amelyek reményeim szerint ugyancsak jó irányba viszik ezt a területet.