2024. július 19., péntek

Kevesebb baleset

Kovács József: Továbbra is a gyorshajtás a leggyakoribb szabálysértés

Csökkent a közlekedési balesetek száma (Beta)


Bár csupán öt hete, hogy érvénybe lépett az új közlekedésbiztonsági törvény, és valójában január elsejétől alkalmazzák azt, a rendőség múlt havi felmérései szerint csökkent a közlekedési balesetek száma, valamint kevesebb kihágást jegyeztek a forgalmi rendőségen. A polgárok igyekeznek minden kelléket beszerezni, ugyanakkor – mint azt Kovács Józseftől, a szabadkai rendőség felügyelőjétől megtudtuk – lakossági fórumokon igyekeznek felhívni a közlekedésben részt vevők figyelmét a változásokra.

– Az emberek érdeklődése nagy, ezeken a lakossági fórumokon is nagyon sokan megjelennek. Ez érthető, hiszen végre felébredtünk a húsz éve tartó alvó állapotunkból, és elkezdtünk gondolkozni azon, hogy a forgalmat is kezelni lehet, az anyagi kárral járó szerencsétlenségeket és a halálos kimenetelű baleseteket el tudjuk kerülni. Az emberek igyekeznek betartani az új szabályokat, igaz, megtörténik, hogy elfelejtik bekapcsolni nappal a lámpákat, vagy még nem szerezték be a fényvisszaverő mellényt, de a forgalmi balesetek számát nézve és a szabálysértések számát tekintve elmondhatom, hogy csökkenés figyelhető meg.

Az idei telet igen enyhe időjárás jellemezte. Nem lehet, hogy a jobb időjárási viszonyok miatt csökkent a balesetek és a szabálysértések száma?

– Lehet, hogy az időjárási viszonyok is kihatással voltak erre, de nem csak ennek köszönhető, hogy kevesebb baleset volt, ugyanis tapasztalataink szerint, amikor nem csúszósak az utak, hanem száraz az idő, lehet, hogy ugyan kevesebb baleset történik, de súlyosabb kimenetelű szerencsétlenségek vannak, ahol több a sérült személy. Az elmúlt egy hónapban pedig kevesebb volt a sérülés és az anyagi kár is, vagyis a polgárok jobban odafigyeltek a közlekedési szabályokra és egymásra.

Melyek azok a szabálysértések, amelyek a leggyakoribbak?

– Továbbra is megmaradtak azok a szabálysértések, amelyek az előző évben is jellemzőek voltak, mégpedig a gyorshajtás, ami a leggyakoribb szabálysértés, a piros lámpán való áthaladás és az ittas vezetés. Az új előírások szerint a polgárok gyakran elfelejtik bekapcsolni a lámpát, továbbá este több kerékpáros lámpa nélkül közlekedik, a gyalogosok pedig, akik lakott területen kívül, út mentén gyalogolnak, nem hordanak fényvisszaverő mellényt, amire kötelesek lennének.

Büntetéseket szabtak már ki az új törvény szerint?

– Volt egy periódus, december 11-től január 1-jéig, amely alatt csak figyelmeztettük a forgalomban részt vevőket. A súlyosabb szabálysértéseket, mint az ittas vezetés, vagy a jármű lejárt bejegyeztetése, esetleg engedély nélküli vezetés, büntettük, de a régi törvények szerint, amely esetekben a kihágási bíró is a régi törvény alapján hoz ítéletet. Januárban már nem kellene tolerálni a szabálysértéseket, mégis vannak esetek, amikor elnézőbbek vagyunk. Nem büntetünk minden esetben. Nincs többet helyszíni bírság, a pénzbírságot 8 napon belül kell befizetni.

A közlekedési szabályok mellett mire kell még a forgalomban résztvevőknek figyelmet fordítaniuk?

– Szabályozták a mobiltelefonok használatát. A gyalogosoknak is oda kell figyelniük, hogy amikor éppen átkelnek az úttesten, ne telefonáljanak. Ugyanez vonatkozik a zenehallgatásra, vagyis nem lehet mindkét fül bedugva, mert a gyalogosnak is oda kell figyelnie a közlekedési hangokra, a szirénára, érzékelnie kell a környezetében történteket. Gyakran nem várják meg a zöldet a lámpánál, áthaladnak a piroson. A motorosok esetében is be kell kapcsolni nappal a fényt, lakott területen belül is. Ezt nagyon fontos hangsúlyozni, mert a környező országokban nem így van, míg nálunk minden esetben be kell kapcsolni a fényeket. Hozzá kell szoknunk: ahogy beülünk az autóba, bekapcsoljuk a biztonsági övet és a lámpát is. Fontos, hogy az izzókészlet, a háromszög és a pótkerékcseréhez szükséges eszközök, valamint a vontatókötél mellett legyen fényvisszaverő mellény is az autóban, az mindegy, hol: a csomagtartóban, vagy a kesztyűtartóban, de az autóban kell lennie egy mellénynek. Tehát csak a sofőrnek kell mellény, mégpedig azért, hogy látható legyen akkor is, ha olyan útszakaszon áll meg az autó (defekt vagy műszaki hiba esetén), amely nincs megvilágítva, és éjszaka vagy ködben kell kiszállnia. A mellény színe és minősége, illetve a gyártója nem fontos, a lényeg, hogy fényvisszaverő jelzés legyen rajta.

Továbbá a gyerekek számára – hároméves korig – szabványnak megfelelő gyerekülést kell beszerelni, amit biztonsági övekkel leköthetünk. A kisülést az első ülésre is felszerelhetjük, de ebben az esetben fordítva kell állnia, hogy a gyerek hátrafelé nézzen, valamint fontos, hogy ilyenkor a légzsákot kikapcsoljuk, ugyanis baleset esetén a kirobbanó légzsák megsebesítheti a gyereket.

A szükséges kellékek hiánya miatt szabtak már ki büntetést?

– Nem, még nem. A büntetéseket inkább akkor alkalmaztuk, ha a közlekedési jeleket nem tartották be a forgalom résztvevői. Azt el kell mondanom, hogy a büntetéseket és az ellenőrzéseket nem magunk miatt, hanem a polgárok biztonsága okán végezzük.

Mi a helyzet a munkagépekkel?

– Újdonságnak számít, hogy a traktorok ezután motoros járműnek számítanak, így szükség van a lámpa használatára is. Valamint a munkagépek tetejére sárga rotációs lámpákat is fel kell szerelni. Azoknak a traktoroknak, amelyeket '83-tól gyártottak, kabinjuk van, így arra kell rászerelni, de megoldható, hogy a sárhányóra tegyék fel a rotációs lámpát, amit este vagy akkor kell használni, ha a látási viszonyok romlanak. De ha kapcsolható eszközöket vontatnak a traktorral, például ekét, akkor nappal is szükség van a rotációs fényre.

Fontos eszköz az elsősegélydoboz is, amelynek tartalma – elsőre legalábbis úgy tűnik – más, mint a régi dobozoké...

– Kötelező felszerelés a járművekben az elsősegélydoboz, de a rendőrök nem azt nézik, hogy mi minden van a dobozban, hanem azt vizsgálják, hogy az elsősegélydobozban levő lista szerint a doboz tartalma teljes legyen. Az elsősegélydoboz megmaradt a réginek, csak oda kell figyelni, hogy ne hiányozzon belőle semmi, pótoljuk, amit már elhasználtunk belőle.