2024. július 17., szerda

Annyit eszünk, amennyire futja

Kapcsolódó kommentárunk

Az Ön családja fejenként mennyi pénzt fordít havi szinten élelmiszer-vásárlásra?

Több mint 12 000 dinárt 33,0%

6000–12 000 dinárt 26,2%

3000–6000 dinárt 25,3%

Kevesebb mint 3000 dinárt 15,5%

Szavazatok száma: 1144


Szegények vagyunk. Nem mondtam ezzel semmi újat, tudjuk ezt sokan. Nap mint nap csak számolunk és spekulálunk, hogy miből tudunk megélni. A nadrágszíj megszorítása már természetes, luxustermékre nem, vagy csak keveset költünk, a tengerpartot meghagyjuk a tehetősebbeknek. Vegetálunk. Annyit költünk élelmiszerre, amennyire futja. Egy fillérrel sem többet.

Költői kérdés volt részünkről, hogy fejenként mennyit költünk élelmiszerre, hiszen ahány ház, annyi szokás, ezerféleképp próbálunk spórolni. Sokunknál nincs kidobandó étel, a vasárnapi sült húsból visszamaradt zsír tökéletes vacsorát alkot a kétnapos kenyérrel. Az igazi kérdés azonban úgy hangzana, hogy Ön mennyit keres havonta. Személy szerint én sokat, csakhogy sohasem találok semmit. Na de félre a tréfát. Internetes szavazásunk eredménye lehangoló, ugyanis az olvasók csupán 33 százaléka engedheti meg magának, hogy 12 ezer dinárnál többet költsön élelmiszerre fejenként, ami ha egy 4 tagú családot számolok, bizony 48 ezer dinár. Hat és 12 ezer dinár között költ élelmiszerre a válaszadók 26 százaléka, 3 és 6 ezer között pedig a válaszadók 25 százaléka. Háromezer dinárnál kevesebbet a válaszadók 15 százaléka fordít élelmiszerekre. Sokan vagyunk szegények. Az olvasók csaknem 40 százaléka. Ez a mi realitásunk, ahol sokunknak 12-, 18-, 22 ezer dináros fizetésből kell megélnünk, de a 30 ezer dinárt keresők sem állnak valami jól. Ha körbenézek, kevés ismerősöm keres 30 ezer dinárt, a 20–23 ezer az, amit tiszta lelkiismerettel számba tudnék venni. Ha ketten véletlenül megkeresik a 60 ezer dinárt egy négytagú családban, akkor kiadhatnak közel 50 ezer dinárt az élelmezésre, de akkor miből fedik a rezsit? Miből vesznek cipőt, vagy a gyereknek játékot?

A szerbiai átlagfizetés 34 ezer dinár, mondják a nagyok. Sok esetben Vajdaságban két személy átlagfizetése ennyi. Ha egyáltalán van munkahelye. Egy budapesti kollégám tavasszal diszkréten megkérdezte, mennyit keresek. Gyors fejszámolás és mondom is az összeget, mire értetlenkedve néz rám. Mondom, igen ennyit keresek, de ennek a háromnegyede lakbérre és rezsire megy el. Hogy miből is élek? Édesanyám lefagyasztja az ebédet, és ennek a „házi” mirelitnek köszönhetem, hogy jól vagyok. Igen, szüleinkből élünk, a keservesen összekuporgatott nyugdíjukból. Akinek van kertje és kis udvara, megtermeszti a konyhára valót, más meg élete végéig sem hagyja el a szülői házat, hiszen lakbérre nincs, építeni meg csak legfeljebb télen hóembert bír. Hiába dolgozott 40 éven át valaki, ha a spanyolországi tengerparton való pihenés helyett a krumplit kapálva barnul le.

A kereskedelmi minisztérium számadása szerint egy négyfős család minimális fogyasztókosár-mérlege Szerbiában 24 ezer dinár. Ebből ami csak élelmiszer, az 13 ezer dinárt tesz ki. Nézzük is a kosarat, van benne többek között 33 kilogramm kenyér, 30 kilogramm zöldség – ebből a burgonya az 16 kilogramm –, 12 kilogramm gyümölcs, 10 kilogramm hústermék, 5 liter olaj, 20 liter tej, 4 liter joghurt, 90 darab tojás, 2 kilogramm cukor, 2 liter ásványvíz, 1 liter sör és 2 liter gyümölcslé. Só nincs, nem baj, úgyis csak emelné a vérnyomásunkat. Mindez fejenként 3500 dinár, de nem sokkal magasabb az átlagos fogyasztói kosár (csak az élelmezési része), hiszen ott a szakemberek 21 ezer dinárral számolnak (itt már 4 liter ásványvíz van a kosárban!), vagyis 5200 dinárral fejenként. Ez rettenetesen kevés. A teljes fogyasztói kosár tartalmazza a rezsit is, ami még 9 ezer dinár, és egyéb termékeket is 7500 dinár értékben, mint a havi 0,08 darab farmernadrág, 2 darab fogkrém és 10 darab napilap. És mindezt 38 ezer dinárból hozták össze. Mintha csak vajdasági polgárokról mintázták volna a fogyasztói kosarat. Igaz, farmernadrágot utoljára 10 évvel ezelőtt vettem, és nem tudom eldönteni, hogy a fogorvoson vagy a fogkrémen spóroljak inkább. És akkor csodálkozunk, hogy nem mosolygunk.

A Gallup felmérése szerint az idei kilátásaikról megkérdezett országok között Szerbia bizonyult a legpesszimistábbnak. Vagyis szerintünk a 2011-es rosszabb év lesz, mint a 2010-es. Nem tudom, hogy vannak ezzel Belgrádban, de itt Vajdaságban sok elkeseredett embert látok. Elkeseredettek és dühösek, kiváltképp, amikor öltönyös, kígyóbőr cipőt viselő emberek ájtatos ígéretekkel próbálják lenyugtatni a kedélyeket. Az élelmiszerek, az üzemanyag és az energia folytonosan drágul, a fizetés reálértéke pedig egyre csökken, miközben a zoknink már annyira rojtos, hogy kikandikál belőle a lábujjunk. Csak krumpliszedéskor meg ne tévesszen minket.