A falvak legnagyobb problémája az elöregedés és a fiatalok elvándorlása. Nem kivétel ez alól Kishegyes sem, ahol a lakosság 31,5 százaléka 65 évnél idősebb személy. Ezeknek az idős embereknek nagy részük magányos, mert gyermekeik, unokáik máshol keresték a boldogulásukat, és nincs, aki gondoskodjon a róluk.
A kishegyesi Női Fórum korábban is törődött az idős és magatehetetlen személyekkel, így a Caritasszal való találkozásukból egyenesen következett az az ötlet, hogy Kishegyesen is be kell indítani ezt a segélyszervezetet. Erről kérdeztem Zsidai Erzsébetet, a Női Fórum elnökét.
‒ A Női Fórum megalakulásakor egyik legfőbb célkitűzésünk a falunkban élő, magányos, beteg és magatehetetlen emberekkel való törődés volt. Tagjaink rendszeresen látogatják az időseket, és igyekeznek mindenben a segítségükre lenni. A kishegyesi egészségház adatai alapján Kishegyesen 1725 hatvanöt év feletti idős személy él. Ez a lakosság 31,5 százaléka.
Ezek az adatok alapján evidens volt egy olyan szolgálat mielőbbi megszervezése, amely kielégíthetné a falu ezen szükségleteit.
A Szabadkai Egyházmegye Caritas szervezetének képviselőjével először egy zentai konferencián találkoztunk, majd később egy Palicson megtartott szemináriumon közelebbről is megismerkedtünk a Caritas tevékenységével. Amikor elmondtuk, hogy mi is tervezünk egy ilyen szolgálatot a faluban, ígéretet kaptunk tőlük, hogy az indulásban mindenképpen segíteni fognak, és ez így is történt.
Tavaly júniusban a Caritas vezetői megkeresték az önkormányzat vezetőit azzal a javaslattal, hogy a Szabadkai Egyházmegye Caritas szervezete‒ természetesen önkormányzati jóváhagyással és a Tartományi Egészségügyi és Szociálpolitikai Titkárság anyagi támogatásával‒ a község területén beindítaná a házi betegápolás szolgálatát azzal a céllal, hogy segítsenek az idős, beteg, mozgás- és szellemileg sérült embereken. Nem egészen egy hónappal később beindult a kishegyesi Caritas fél éves megbízatással
A kishegyesi Caritas indulása óta két állandó munkatársat foglalkoztat, de tevékenységét több önkéntes is segíti, tudtuk meg Kocsis Margittól, a Caritas kishegyesi koordinátorától. Először az idős pedagógusokat járták körbe, és ajánlották fel segítségüket, de később, amikor híre ment a szolgálatnak, akkor már családtagok, szomszédok is jelezték, ha egy idős ember segítséget igényelt. Jelenleg 15 ágyban fekvő betegről gondoskodnak, de mellette számos rászorulónak nyújtanak segítséget a bevásárlásban, takarításban, főzésben és a ház körüli tevékenységekben, tudtam meg a koordinátortól, aki azt is elárulta, hogy még többen igényelnék a segítséget, de a két alkalmazott, Ristić Adrianna ápolónő és Horváth Nóra kisegítő már nem tudnak több feladatot ellátni.
Ristić Adriannát arról kérdeztem, hogyan fogadják a segítségre szorulók, és mik a feladatai?
‒ Nagyon kedvesen fogadnak, és örülnek, ha megyek. Még egyetlen beteggel sem volt problémám. Megértőek és hálásak. A feladatom, mint nővérnek, a házi ápolás. Ebbe beletartozik a vérnyomásmérés, a fürdetés, a masszírozás, a tornáztatás, a sétáltatás stb. A betegekhez hetente egyszer-kétszer jutok el, de ez néhol kevés. Problémát jelent, ha fekvőbetegnél egyedül vagyok, nincs velem segítség. A másik nehézség, ami főleg ilyen rossz időben gond, hogy gyalog vagy biciklivel járunk a betegekhez.
Igény van, de lehetőség nemigazán.
A kishegyesi Caritas munkatársai nehéz körülmények között igyekeznek segíteni a rászorulókon, csak nemrég derült ki, hogy idén is folytathatják a tevékenységüket. A 2009-es költségvetésükre az önkormányzat pályázott a Szociális Újítási Alapnál és az UNDP-nél. A sikeres pályázatnak köszönhetően idén is működni tud a segélyszervezet, de még nagyon sok mindenre lenne szükségük ahhoz, hogy minden idős és magatehetetlen emberen segíteni tudjanak a községben.