2024. november 23., szombat

A kormánynál a labda

Oliver Dulić berekesztette a parlamenti ülést – A radikálisok leváltanák a házelnököt – Referendum: Kosovóval vagy nélküle az EU-ba?

A parlament elnöke húsz perc után megszakította a ház tegnapi ülését, mert a Kosovóra vonatkozó radikális határozatot a kormány nem véleményezte. A radikálisok Oliver Dulić leváltását követelik. A Szerbiai Demokrata Párt referendumra hívná az ország lakosságát, amelyen azt kellene eldöntenünk, hogy Kosovóval együtt vagy külön szeretnénk az Európai Unió tagja lenni.

A szerbiai parlament tavaszi ülésszaka tegnap kezdődött. Első napirendi pontként szerepelt a Szerb Radikális Párt kezdeményezte – és a Szerbiai Demokrata Párt–Új Szerbia koalícióval meg a Szerbiai Szocialista Párttal közösen véglegesített –, Kosovóról szóló rezolúció szövege. Az ülés egyórás késéssel kezdődött, és rekordidő alatt ért véget: 20 perc után Oliver Dulić házelnök berekesztette azt, így nem vitáztak a határozatról.

A demokrata párti házelnök ezt követően kijelentette: akkor fogják folytatni az ülést, amikor a kormány is véleményezte a Kosovo-határozatot. Mint mondta, nem hajlandó olyan parlament élén állni, amely Európa-ellenes határozatot fogadna el. Emlékeztetőül: a beadványban a megfogalmazók elvetik Kosovo függetlenségét, és minden nemzetközi szervezettel fenntartott kapcsolatot ennek tükrében vizsgálnának a jövőben. Ez elsősorban az Európai Unióra vonatkozik. Vagyis a határozati javaslat szerint, Szerbia csak akkor tárgyalna az EU-val, ha az Szerbia határain belül látná Kosovót.

Dulić döntése után a kormánykoalíción belüli viszály csak fokozódott, és új elemekkel bővült. A radikálisok le akarják váltani a házelnököt, a Vojislav Koštunica miniszterelnök vezette SZDP referendum kiírását tervezi, a Liberális Demokrata Párt pedig továbbra is rendkívüli parlamenti választásokat követel.

A kormány a tervek szerint ma ülésezik, és megvitathatja a határozattervezetet. Ha igent mond rá, és a parlament elé kerül, Dulić bejelentése szerint holnap már folytatnák is munkát.

A B92 szerint a kormányt alkotó pártok közötti feszültség már a képviselőház folyosóján is érezhető volt, az SZDP, a DP és a G17 Plusz képviselői között egy kisebb vita alakult ki, aminek közvetlen módon nem sok köze volt az üléshez. Az SZDP-s honatyák ugyanis a regisztrációs pultnál, ahol a képviselők bejelentkeznek, több „Kosovo Szerbia része” kitűzőt helyeztek el, mondván, mindenki vegyen egyet, és tűzze a zakójára. A koalíciós partnerek viszont nem voltak túl lelkesek, a DP és a G17 Plusz tagjai nem kértek a kitűzőkből.

Az alaphangulat tehát megvolt, így nem is volt döntésképes a parlament. A napirend elfogadása után – amelyre az SZRP, az SZDP és az SZSZP képviselői szavaztak – berekesztették az ülést. Ennek „köszönhetően” a határozat mellett többek között bizonyos adótörvények és néhány nemzetközi megállapodás ratifikálása sem került megvitatásra.

A házelnök indoklásában kifejtette: még február 29-én kérte a kormányfőt, hogy véleményezze a kormány egy ilyen jellegű határozat elfogadását. Választ nem kapott, így szünetet rendelt el. Az ülés csak a kormány véleményezése után folytatódik.

A radikálisok elnökhelyettese, Tomislav Nikolić már az ülésen utalt arra, hogy kérni fogják Dulić felmentését. A berekesztésnek szerinte egy előre megtervezett forgatókönyve volt. Nikolić szerint a kormánynak nem kell véleményt nyilvánítania a rezolúcióról, és azzal, hogy a házelnök erre hivatkozott, ellehetetlenítette a parlament működését. Nem ilyen elnökre van szüksége a parlamentnek, tette hozzá.

Az SZDP-ből Miloš Aligrudić frakcióvezető nyilatkozott a radikálisok szándékáról. Mint mondta, addig nem tudják megmondani, hogy támogatják-e a házelnök leváltását, amíg nem látják írásos formában, hogy mire hivatkoznak az SZRP tagjai.

@kc = „A KORMÁNY VÉGE”

Oliver Dulić leváltása a kormány megszűnését eredményezné, nyilatkozta tegnap a DP frakcióvezetője, Nada Kolundžija. A parlamenti folyosón nyilatkozva a frakcióvezető leszögezte: a DP-nek nem áll szándékában megdönteni a kormányt, céljuk pedig az, hogy folytassák azt a politikát, amelyet meghatároztak a kormány megalakításakor.

Dragan Šutanovac, a DP alelnöke, az ország védelmi minisztere szerint pedig a parlament bármilyen határozatot is fogadjon el, az nem kötelezi semmire pártját.

@kc = REFERENDUM VAGY VÁLASZTÁS?

Döntsenek a szavazók. De ne választásokon. Így is megfogalmazhatnánk az SZDP tegnapi lépését, amikor referendum kiírásáról beszéltek. Az SZDP–ÚSZ frakció vezetője, Miloš Aligrudić bejelentette: abban az esetben, ha az állami intézmények működése veszélybe kerül, referendum kiírását kérik. Egy rendkívüli parlamenti választást viszont nem tartanak szükségesnek.

Mint mondta, a referendumon egy kérdést kellene megválaszolni: Szerbia tagja lehet-e az EU-nak Kosovo nélkül?

A képviselőcsoport vezetője nem tartaná ezt az EU-ról szóló népszavazásnak, mivel nem az a kérdés, hogy akarnak-e a szerbiaiak csatlakozni az unióhoz, hanem az, hogy elfogadnák-e, ha Kosovo nélkül lépne be az ország.

Az SZDP szóvivője, Andreja Mladenović szerint a referendum kiírása lenne az igazán demokratikus lépés, mivel ezzel a lakosság is véleményt nyilváníthatna arról, hogy milyen formában szeretné Szerbiát az EU-ban látni.

A Liberális Demokrata Párt elnöke, Čedomir Jovanović szerint csak a parlamenti választás jelentene megoldást. Az ülés megszakítását rossz döntésnek nevezte, mivel szerinte a parlamenti pártoknak, a kormánykoalíció tagjainak tisztázniuk kellene a kialakult komoly politikai válságot. A Szerbiában uralkodó helyzetet katasztrofálisnak nevezte.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás