2024. november 23., szombat

Nincs közös irányelv

A kormány nem támogatta a Kosovo-határozatot – Mi tartja még együtt a hatalmi koalíciót?

Nem támogatta a szerbiai kormány a radikálisok indítványozta Kosovo-határozatot. Ezzel egyértelművé vált, hogy tovább már semmi közös nincs a kormánykoalíciót alkotó pártok nézeteiben. Most azt kellene eldönteniük, hogy így, közös nevező nélkül, továbbra is együtt maradnak, vagy parlamenti választások következnek. A tegnapelőtt berekesztett parlamenti ülés a jövő csütörtökön folytatódik, amikor is a határozatról vitáznak majd elsőként a képviselők.

A kormány tegnapi közleményében az áll, hogy a határozatot a Kosovo kérdésével megbízott minisztérium pozitívan értékelte, míg a Külügyminisztérium negatívan. A közlemény így fogalmaz: „a kormánytagok többségi szavazással a Külügyminisztérium véleményezését támogatták”, vagyis a kormány nem áll a radikálisok, a Szerbiai Demokrata Párt és a szocialisták által támogatott beadvány mögött.

Hírügynökségi jelentések szerint a kormánytagok közül az európai intézményekkel, különösképp az Európai Unióval folytatandó további tárgyalások jövőjét Szerbia területi integritásához kötő határozat ellen 15 miniszter szavazott, míg 7 támogatta. A Demokrata Párt és a G17 Plusz már a határozat napvilágra kerülésekor elvetette azt, mondván: Európa-ellenes. Így ők tizenöten szavaztak ellene, míg a Szerbiai Demokrata Párt és az Új Szerbia koalíciójának hét minisztere támogatta.

A határozattervezet „szülőatyjának” tekinthető Szerb Radikális Párt főtitkára, Aleksandar Vučić a kormány támogatása ellenére kijelentette: hisz abban, a parlament meg fogja szavazni a beadványukat. A főtitkár nem tartja valószínűnek az új választás kiírását, mivel mint mondta, a hatalmon lévő politikusoknak sokkal fontosabbak a foteljeik, mint az ország és a nemzet érdekei.

Hogy igazak-e a radikális főtitkár feltevései, csütörtökön derül ki. A Beta hírügynökségnek a képviselőházban megerősítették, hogy csütörtökön fogja folytatni a parlament a szerdán megszakított ülését. Emlékeztetőül: a tegnapelőtt kezdődött ülést azért szakította meg a parlament elnöke, Oliver Dulić, mert a beadványt nem véleményezte a kormány. Miután ez megtörtént, folytatódhat az ülés.

Slobodan Samardžić, a kormány Kosovó kérdésével megbízott tagja az ülést követően kijelentette: mély válságba került a hatalmi koalíció, már nincs egyetértés Kosovót és az európai integrációt illetően sem. A válságot elsősorban azoknak a pártoknak kell megoldaniuk, amelyek alkotják azt, de akár az ellenzékben lévő parlamenti pártok is beleszólhatnak, tette hozzá.

„DESTABILIZÁLÓ”

A Szerbia Demokrata Párt szerint a tegnapi kormányülés annak a bizonyítéka, hogy az ország jövője szempontjából „kulcsfontosságú” kérdésben nincs közös politika. A fontos kérdés természetesen az, hogy Szerbia csak és kizárólag egy Kosovóval egységes országként folytathatja európai integrációját.

– Az SZDP és az Új Szerbia koalíciója kitart amellett, hogy az Európai Uniónak világosan ki kell mondania, hogy akkor, amikor Szerbiával aláír bármilyen egyezményt, tiszteletben tartaná-e az ország területi egységét, vagyis a nemzetközi jog szerint meghatározott országhatárait – áll az SZDP közleményében.

Hozzáteszik: a jövő hét elején tartják meg a párt elnökségi ülését, amelyen „világossá válik majd, hogy mi módon fogják megoldani a kormánykoalíción belüli válságot”.

A Szerbiai Szocialista Párt mint a határozat szövegének harmadik kidolgozója a hatalmi koalíción belüli viszonyt tarthatatlannak nevezte. A párt elnökhelyettese, Žarko Obradović szerint a koalíción belüli viszály destabilizálja és veszélybe sodorja az országot.

– A hatalmon lévők kötelesek megmondani az ország lakosainak: együtt tudnak-e működni? Ha nem, más megoldást kell találni – nyilatkozta az elnökhelyettes, kiemelve: meg kell mondani, hogy létezik-e egy közös politika, vagy Szerbiának két kormánya van.

ELŐBB ÁTVÉSZELNI A „TRAUMÁT”

Milan Nikolić, az Alternatívakutató Központ igazgatója a B92-nek nyilatkozva a jelenlegi helyzetet a hatalmi koalíció „egyik legkomolyabb válságának” nevezte. A tétje pedig az, hogy Szerbiának döntenie kell, az Európai Unió felé veszi az irányt, vagy elszigeteli magát a világtól.

– Szerintem nagyon káros ilyen helyzetben, amikor még nem vészeltük át a Kosovo elvesztése okozta traumát, erről dönteni. Ezt el kellene halasztani egy nyugodtabb időszakra, amikor tiszta fejjel végig tudnák gondolni a dolgokat. A kialakult helyzet pedig most csak a radikálisoknak kedvez, és esetleg az SZDP azon politikusainak, akik választásokat szeretnének – nyilatkozta az elemző.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás