2024. július 18., csütörtök

Panaszok a parlament munkájára

Tegnap kétnapos látogatásra érkeztek Belgrádba az Európa Tanács Parlamentáris Közgyűlése Monitoring Bizottságának jelentéstevői, akik a parlament elnökével, valamint valamennyi parlamenti frakcióvezetővel külön-külön tárgyaltak, hogy milyen mértékben tesz eleget a Szerbiai Képviselőház a tanácsbeli tagságból fakadó követelményeknek.

Mint azt Pásztor Bálint, a Szerbiai Képviselőház kisebbségi frakciójának vezetője tegnap a Magyar Szónak elmondta, a parlamenti frakciók egyenként félórányi időben számolhattak be a jelevéstetőknek. A kisebbségi frakcióvezető a beszélgetésre ugyanakkor meghívta frakciójából Risa Halimi (albán nemzetiségű) és Esad Džudžević(bosnyák nemzetiségű) képviselőtársait is. A kisebbségi frakcióval David Haryunyan (Örményország) és Andreas Gross (Svájc) tárgyalt.

– A beszélgetés során megpróbáltunk egy reális képet festeni, hogy a kisebbségi jogok megvalósulása milyen szinten van jelen pillanatban Szerbiában, illetve a nemzeti kisebbségek milyen helyzetben vannak. Szót emeltem a pozitív változásokról, többek között a nemzeti tanácsokról szóló törvény, valamint a kultúráról szóló törvény meghozataláról, de a negatívumokról is beszélgettünk, például a részarányos foglalkoztatások hiányáról és a bíróságokról szóló törvény elfogadásáról – vázolta fel Pásztor Bálint.

A kisebbségi frakcióvezető elmondta azt is, hogy Džudžević többek között a körzethatárok problémájáról beszélt Vajdaságban és Sandžakban, míg Halimi például a koszovói diplomák honosításának lehetetlenségéről szólt a jelentéstevőknek.

Nada Kolundžija, az Európai Szerbiáért frakcióvezetője kiemelte, hogy a képviselőház tavaly kötelezettségeinek 70 százalékát teljesítette és bizakodását fejezte ki, hogy 2010 végére minden törvényt meg fog vitatni a parlament.

Nenad Prokić, a Liberális Demokrata Párt képviselője megjegyezte, a szerb kormány Európa-barát, azonban a törvényhozói rendszer ellenőrzésének támogatásra lenne szüksége, kiváltképp azokkal a törvényekkel kapcsolatban, amelyek az európai integrációt segítik elő. Szavai szerint erre azonban nincs elegendő szakember.

A Szerbiai Demokrata Párt és az Új Szerbia nevében Miloš Aligrudićmondta el az ügyrendi szabályzattal kapcsolatos panaszokat, kiemelve, hogy a parlamenti ellenzéknek nincs lehetősége bemutatnia álláspontját, valamint a kormány és az ellenzék között nincs párbeszéd.

Nataša Jovanović, a Szerb Radikális párt képviselője panaszt emelt az ellen, hogy a választásokon kapott 78 mandátumuk közül egy új párt alapításával 21-et jogtalanul elvettek tőlük, továbbá kiemelte, hogy számos elfogadott törvény alkotmányellenes és hiányos.

A jelentéstevők beszélgettek Slavica Đukić-Dejanovićképviselőházi elnökkel is, aki kiemelte, hogy az elmúlt időszakban a parlament 298 jogszabályt fogadott el, és megjegyezte, hogy az Európa Tanács felügyelete ösztönzőleg hat a parlament munkájára.

Andreas Gross, a küldöttség vezetője ugyanakkor kijelentette, hogy a monitoring előreláthatóan ez év végén, vagy 2011 elején fog véget érni.

– Meghatározott változásokra és törvények elfogadására van még szükség, hogy le tudjuk zárni ezt a több éve tartó folyamatot – mondta a küldöttség elnöke.