2024. július 18., csütörtök

„Igazodni kell a jogszabályhoz”

Popović Judit: Az adott képviselőktől függ, hajlandók-e magukra vállalni a felelősséget, hogy egy új választási ciklusba küldik Vajdaságot
Popović Judit (Kecskés István)

A korrupcióellenes ügynökségről szóló törvény értelmében április elsejétől kezdik alkalmazni az érdek-összeférhetetlenségről szóló rendelkezéseket, amelyek értelmében egy tisztségviselő nem tölthet majd be több posztot egyszerre. Ennek értelmében valaki nem lehet például képviselő és polgármester egyben. A gondok különösen azokkal a tartományi képviselőkkel kapcsolatban merülnek fel, akik egyéni választókörzetben nyertek. Ha ugyanis nem a tartományi képviselői tisztségük mellett döntenek, akkor ki kell írni a többségi rendszer szerinti tartományi választást a szóban forgó választási körzetekben.

Hogy a törvény értelmében ilyenkor mi a teendő, arról Popović Judit nagybecskereki ügyvédet, a Liberális Demokrata Párt köztársasági képviselőjét kérdeztük.

– Az érdek-összeférhetetlenség kérdése nemcsak Vajdaságban, hanem Szerbia egészében súlyos gondokat jelent. Köztudott, hogy sok olyan ember van, aki egyszerre több tisztséget is betölt, így hát nem kell bizonygatni, hogy amennyiben valakinek több funkciója van, nem tudja mindegyiket maradéktalanul ellátni. Az egész történetben a legfontosabb kérdés ezek szerint az, hogy miért vállalnak el az emberek annyi tisztséget, ha nem képesek azokat teljes értékűen elvégezni. Egyetlenegy ember nem tud százfelé szakadni, miközben Szerbiának arra van szüksége, hogy mindenki a legjobb tudása szerint és ereje teljében dolgozzon, így hozzájárulva ahhoz, hogy minőségi változás történjen. Amennyiben pedig valaki több tisztséggel rendelkezik, biztosra vehető, hogy az érdek-összeférhetetlenség is jelentkezni fog nála, ez pedig korrupcióhoz vagy szubjektív, befolyásolt döntésekhez is vezethet. Ez megengedhetetlen. Az alkotmánynak úgy kellene ezt rendeznie, hogy kizárjon mindennemű akadályt, gondot egy adott tisztség betöltéséhez. A legfontosabb kérdés ebben a pillanatban az, hogy az alkotmányra hivatkozva, a törvény visszaható hatályát marasztalva, foggal-körömmel ragaszkodjunk adott tisztségeinkhez, vagy pedig alapjaiban változtassuk meg az ország értékrendszerét. Ugyanis – ha össze akarjuk hangolni a szerbiai törvényeket az európai törvényekkel, valamint az értékrendszereket egymással – még óriási változásokra lesz szükségünk.

Felmerült a törvény visszaható hatályának kérdése...

– A törvény nem visszaható hatályú, tehát ha ma a jogszabály értelmében két tisztsége van, és érdek-összeütközés esete áll fent, akkor április elsejétől nem töltheti be mindkét tisztséget. Két évvel ezelőtt természetesen nem volt hatályos a törvény, de ez nem jelent semmit. A törvény hatálybalépését követően mindennek igazodnia kell a szóban forgó jogszabályhoz.

A korrupcióellenes ügynökség megengedheti, hogy egyes képviselők több tisztséget töltsenek be?

– Ezeket a kérdéseket az említett ügynökség rendezi, és dönthet úgy is, hogy egyes tisztségek viselése nem jelent érdek-összeférhetetlenséget. Azonban pillanatnyilag nem tudom megmondani, hogy a jogszabály szerint melyik tisztségcsoportokat érinti ez. Függetlenül attól, hogy hol töltik be tisztségüket a képviselők, tisztelniük kell a törvényt, és amennyiben bebizonyosodik, hogy érdek-összeférhetetlenség esete áll fenn, akkor mondjanak le egyes tisztségükről. Hogy egy adott képviselő melyik tisztségéről mondana le, és melyiket tartaná meg, saját magának kellene eldöntenie.

Sokan attól tartanak, hogy amennyiben egyesek lemondanak egyéni választókörzetükben szerzett tartományi képviselői tisztségükről, rendkívüli választásra kerül sor az érintett választókörzetekben. Milyen megoldást lát a kérdéssel kapcsolatban?

– Az adott képviselőktől függ, hajlandók-e magukra vállalni a felelősséget, hogy egy új választási ciklusba küldik Vajdaságot, vagy pedig megtartják tartományi képviselői tisztségüket, lemondva egyéb funkciójukról, így megtartva a tartományi hatalmat is. Itt pedig felmerül a kérdés, hogy ki mennyire felelősségteljes.