2024. november 23., szombat

Farkastalanítás

Inogni látszik ezekben a napokban, hetekben Vuk Drašković pártelnöki pozíciója. Nap mint nap, a Szerb Megújhodási Mozgalom más és más városi szervezete vagy tisztségviselője követeli a pártelnök lemondását. A kifogások különfélék, általában azt dörgölik Vuk orra alá, hogy Koszovó-ügyben a párttagság megkérdezése nélkül változtatott álláspontot, és csatlakozott Čeda Jovanović Fordulat nevű kiáltványához.

Na de mit is tett Drašković az elmúlt időszakban? Tekintsünk el tőle, hogy meggyőződésből vagy politikai pragmatizmusból, de megelégelte a Koszovó körüli állóháborút, a meddő állapotokat és – a hatalmi koalíció tagpártjaként – több olyan lépést is tett, amellyel nyíltan szembefordult elsősorban közvetlen politikai partnerével, a Demokrata Párttal. Az utcák egykori királya a Blic napilapban több szerzői szöveget is publikált, amelyekben lerántja a leplet a hazug Koszovó-politikáról, elemzi a sokat emlegetett 1244-es ENSZ határozatot, bebizonyítva, hogy az szinte semmi kézzel foghatót nem biztosít Szerbia számára. Az pedig már nyilván az utolsó csepp volt a pohárban, hogy az egykoron kőkemény jobboldali Drašković a liberálisokkal „borult össze” és a Fordulat nevű koalíció keretében a „kevesebb Koszovó több Európa” elvet kezdte el hangoztatni.

A Demokrata Párt, csakúgy mint a haladók, igyekeznek kétpólusúvá tenni a szerbiai politikai életet, ezen az úton pedig magukhoz kell ragadni minden egyes megszerezhető pártot, szavazóbázissal, káderekkel, befolyással együtt. A nagyhal és a kishal törvényét követik a demokraták, Drašković néhány százezres szavazóbázisára pedig szükségük van, nem engedhetik meg, hogy az átvándoroljon közvetlen versenytársukhoz az LDP-hez, hisz nagyobbrészt közös szavazóbázisról van szó, és ezzel saját eredményüket gyengítenék.

Ezért indult most „spontán lázadás” a párton belül annak elnöke ellen. Vészesen hasonlít ez arra a hadjáratra, amelyet a Magyar Szó VMSZ-telenítésnek nevezett, és amelynek állomásai Szabadka és Zenta voltak. Akkor a magyar pártot azért büntették, mert kitartott a költségvetés Vajdaságot megillető hányada mellett, most pedig Draškovićot, azért, mert az rámutat állami politikájuk hiányosságaira. A cél nyilvánvaló: ha sikerülne Vukot leváltani az SZMM éléről, a párt ismét visszaállna oda, ahol a „helye” van, vagyis a demokraták holdudvarába, Čanakék mellé, ha ez mégsem sikerül, még mindig lehet produkálni egy jó kis pártszakadást a megújhodóknál, és legalább a szavazatok egy részét elvenni Draškovićtól.

Amikor 2010 elején a DP a VMSZ „megfegyelmezését” hajtotta végre, akkor pont félidőben voltunk két választás között, és az országnak viszonylag kedvező gazdasági és kifejezetten kedvező európai integrációs kilátásai voltak. Ma néhány hónappal állunk a választások előtt, a gazdaság összeomlás előtt áll, Koszovó és Európa is elúszóban vannak. Az, hogy Tadićék ebben a helyzetben egy ilyen akcióba belevágtak annak igazolása, hogy a hatalmi párt igencsak elveszítette a kapcsolatot a realitásokkal, egyetlen célja maradt: a hatalom mindenáron.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás