2024. július 17., szerda

Figyeljünk az apró betűs részre is!

A polgárok leggyakrabban a bankkártya alapú hiteleket igénylik, noha azok a legdrágábbak

A Szerbiai Nemzeti Bank képviselői tegnap Szabadkán vendégeskedtek egy pódiumbeszélgetésen, melynek célja a lakosság teljes körű és közérthető tájékoztatása volt a bankok által kínált pénzügyi szolgáltatásokról. A nemzeti bank felhasználói központjába az elmúlt időszakban számos olyan panasz érkezett a polgároktól, hogy szerződést kötöttek valamely pénzintézettel, de nem értik a megállapodás feltételeit.

Emiatt a jegybank oktató anyagokat nyomtatott a kérdéses témakörökben, pódiumbeszélgetéseket szervez különböző városokban, valamint www.tvojnovac.nbs.rs címen tájékoztató weboldalt is működtet. A jegybank szakemberei Zomborban, valamint Szabadkán a lakáshitelekről, a hiteltörlesztő hitelekről, a hitelkártyákról, a gépjármű-hitelekről és lízingelésről, valamint a felhasználói jogvédelemről tartottak előadást. Karai Lászlót, a szabadkai városi tanács gazdasági ügyekkel megbízott tanácsosát az előadásokról kérdeztük:

– Az előadások célja tulajdonképpen a banki szolgáltatások bemutatása, valamint azon banki terminológiák körülírása, amelyek nem biztos, hogy részletesen ismertek a lakosság körében. Ez egy olyan próbálkozás, amellyel el szeretnénk magyarázni azokat a lehetőségeket és buktatókat, amelyekkel a bankokkal való kommunikáció során találkozhatnak a polgárok.

Mely típusú hiteleket veszik legtöbbször igénybe a lakosok?

– A leggyakrabban a bankkártya alapú hiteleket igénylik, annak ellenére, hogy ezek esetében a legrosszabbak a feltételek, legmagasabbak a kamatok. Ugyanakkor a lakás- és a gépkocsi-vásárlási hitelek is gyakoriak voltak. A lakosok vélhetőleg azért döntenek a bankkártyahitelek mellett, mert gyorsan hozzáférhető pénzről van szó, ugyanis ha a hosszabb távú hitelezést választanák, akkor az több garanciát, például kezest igényelne. A bankkártyahiteleknél egy bizonyos összegig semmiféle garanciát sem igényelnek, elég ha a polgárnak van egy folyószámlája, amelyre rendszeres juttatást kap.

Hitelezés esetében mivel foglalkozik a Szerbiai Nemzeti Bank?

Vladimir Petrović, az SZNB bankkormányzójának főmunkatársa: – A Szerbiai Nemzeti Bank tulajdonképpen a bankok szupervíziójával foglalkozik, vagyis a pénzintézetek ügyviteli kockázatát, valamint a pénzügyi stabilitásukat ellenőrzi. A fogyasztóvédelem is megtalálható a profilunkban, és mint ismeretes, nemrég terjesztettük be a Szerbiai Képviselőházba a pénzintézetek ügyfeleinek védelmével foglalkozó törvényjavaslatot, amely kitér a hiteligénylők védelmére is. A jogszabály például olyan visszaélésektől is megvédi az ügyfeleket, mint a pénzintézetek önkényes kamatláb-emelése. A másik oldalról viszont az ügyfeleknek tisztában kell lenniük azzal, hogy a szerződésben elfogadottakat tiszteletben kell tartani és senki sem védi meg őket az adósságoktól. Amennyiben valaki hitelt szeretne felvenni, akkor javallott a szerződések alapos áttanulmányozása és az abban foglalt kötelezettségek megértése.

Mennyien igényeltek eddig lakáshitelt?

– Megközelítőleg 85 ezer polgár igényelt lakáshitelt, ami körülbelül 200 milliárd dináros adósságot jelent. Azonban megnyugtató, hogy nagyon kevés olyan esetről tudunk, amikor is a hitelkérvényezők nem tudták volna törleszteni a részleteket, hiszen aki lakáskölcsönt szeretne felvenni, az alaposan átgondolja, átszámolja a dolgokat. Persze a bankoknak is megvannak a saját jól bevált eljárásaik, amelyekkel bebiztosítják magukat. Itt van például a Nemzeti Lakáshitel-biztosítási Társaság is, amely a lakáshitelek értékének 75 százalékát biztosítja.

Mire kell figyelnünk például az autóvásárlási hitelek esetében?

Valerija Sanader, az SZNB edukációval foglalkozó titkárságának főmunkatársa: – Három módszere van az autóvásárlásnak. Az első és talán a legjobb, valamint legegyszerűbb módszer az, ha saját megtakarításunkkal vásárolunk. Sokkal kifizetődőbb, ha a megtakarításunkat vásárlásba és nem hiteltörlesztésbe fektetjük. Amennyiben pedig autóvásárlási hitelhez, vagy lízinghez folyamodunk, nagyon fontos, hogy összehasonlítsuk a pénzintézetek kínálatát, hogy mekkora költségekkel fognak terhelni minket. Mindenképpen megtérül a belefektetett idő és munka. Ezt akár szóban is megtehetik, de a bankok írásban is bemutathatják kínálatukat. Az első és legkönnyebb lépés az effektív kamatlábak összehasonlítása, hiszen az magában foglalja a nominális kamatlábat és a banknak fizetendő költségeket egyaránt. Azonban oda kell figyelni azokra a költségekre is, amelyeket a pénzintézetek nem számolnak ebbe bele.

Lízingelés estében mely szempontok fontosak?

– A lízing jellemzően több kiegészítő szolgáltatást is magában foglalhat, mint például az autó biztosítását, vagy a regisztráció költségeit. Amennyiben nem, akkor például a regisztráció során az autótulajdonos a lízingelés alatt jogi személynek minősül, ezért figyelni kell arra, hogy jogi személyként regisztráljuk a gépkocsit. Mindig oda kell figyelni a kínálatra, megeshet ugyanis, hogy a lízingház egy bizonyos biztosító, vagy biztosítási módszer megkötésével kínál szerződést, például, hogy egy bizonyos összeg felett a biztosító és a biztosított fele-fele arányban állja a kárt. Ezzel azonban megsértik a vásárló azon jogát, hogy a számára legelőnyösebb biztosítási módszert válassza ki. Nem szabad elfogadni ezeket a feltételeket, hanem keresni kell másik vállalatot, hiszen Szerbiában 17 olyan lízingház létezik, amelynek az SZNB engedélyezte a lízingelést.

Probléma esetében hova fordulhatnak a polgárok?

– Először is a hitelt vagy lízinget jóváhagyó pénzintézet munkatársával kell leülni és megbeszélni a problémát. Amennyiben ez nem vezet sikerre, akkor forduljanak a nemzeti bank pénzügyi szolgáltatásokat igénybe vevő személyek biztonságát elősegítő központjához segítségért.