A szabadkai Szociális Munkaközpont képviselői pénteken sajtótájékoztató keretében számoltak be a 2009-es év eredményeiről és az idei évi tervekről. Mint azt Danijela Zvekić szociológus elmondta, a tavalyi évben 7685 személynek nyújtottak valamilyen szolgáltatást, ebből mintegy kétezer gyermeknek és fiatalnak, 4800 felnőttnek, és 950 idős személynek.
A város részéről többek között 650 személy részesült egyszeri, vissza nem térítendő segélyben, közel 250 diák kapott ingyenes buszjegyet, és mintegy 1400 élelmiszer- és tisztálkodószerekből összeállított csomagot osztottak ki. Az elmúlt évben több programot, projektet valósítottak meg a különféle szolgálatokon keresztül, előadásokat, találkozókat, látogatásokat szerveztek, a Tanácsadó Szolgálat pedig mintegy 900 tanácsadó-terápiás foglalkozást szervezett, és majdnem 1200 tanácsadó-terápiás szolgáltatást nyújtott 633 személynek. A Tanácsadó Szolgálathoz legtöbbször az érzelmi nehézségek, depresszió, párkapcsolati problémák, magányosság, önbizalomhiány miatt fordultak, de néhányan erőszak áldozatául estek, és ezért volt szükségük szakember segítségére. Az adatokból kiderül, hogy elsősorban a harminc és ötven év közötti nők vették igénybe ezt a szolgáltatást. A munkaközpont munkatársai az év folyamán számos képzésen, szemináriumon vettek részt, hogy munkájukat minél magasabb szinten tudják végezni.
Ljiljana Popović, a Szociális Munkaközpont igazgatónője az idei év terveit ismertette. Mint elmondta, az idén is több szolgálaton keresztül valósul meg munkájuk, ahol külön foglalkoznak a gyermekekkel és fiatalokkal, a felnőttekkel és az idős személyekkel. Úgy tervezik, idén 7290 személynek nyújtanak majd szolgáltatást, a Családsegítő és Tanácsadó Központ 3100 feladatot végez majd el, és 560 személyt kapcsolnak be a tanácsadó-terápiás foglalkozásokba.
– A rendőrséggel közösen huszonnégy órás ügyeletet tartunk, és ma már nemcsak a családon belüli erőszak esetében, hanem minden sürgős esetben reagálunk, ha arra szükség van. Továbbra is szeretnénk együttműködni a különböző jótékonysági és civil szervezetekkel, és igyekszünk népszerűsíteni a felnőtt személyek családoknál való elhelyezését. A Biztonságos házhoz kötődő projektek mellett szeretnénk nagyobb hangsúlyt fektetni az alkoholizmus elleni harcra, ezért kezdeményezzük, hogy újra nyíljon meg a Gyógyult alkoholisták klubja és egy lakossági fórumot szeretnénk szervezni a témával kapcsolatban. Egy kísérleti programba kezdünk, hogy felmérjük szolgáltatásaink, munkánk minőségét, továbbá szeretnénk szolgáltatásainkat elérhetőbbé tenni mindenki számára, hogy az emberek tudják, hová forduljanak, ha segítségre van szükségük, és terveink között szerepel a viselkedészavarokkal küszködő fiatalok nappali központjának további fejlesztése, és az iskoláskorú fiatalok körében tartunk majd néhány megelőző jellegű előadást, ahol az egészséges életmódról, illetve a függőségről hallhatnak majd – emelte ki az igazgatónő.