2024. július 17., szerda

Hatékonyabb szociális védelem

Az új szociális törvény hangsúlyt fektet a helyi szociális szolgáltatások fejlesztésére is

A Szerbiai Képviselőház tegnapi ülésén az új szociális védelmi törvényről vitáztak a képviselők. A jelenlegi jogszabály 1991-ben lépett hatályba és jócskán elavultnak ítélték meg a honatyák és a szakemberek. A törvényjavaslat megnövelné a legszegényebbeknek szánt juttatásokat, valamint kiszélesítené a szociális segítséget igénylők körét és az igényelhető helyi szolgáltatásokat is. A parlamenti ellenzék szerint mindez csupán a választási kampány része.

A szociális segélyre jogosultak száma 40 százalékról 60 százalékra fog növekedni, vagyis megközelítőleg 80 ezer polgár kérhet majd segélyt – taglalta tegnap Rasim Ljajić munkaügyi és szociálpolitikai miniszter. Erre a célra a köztársasági költségvetésből 70 százalékkal nagyobb összeget kell elkülöníteni, mint eddig, és nagyobb összeget elsősorban azok a családok fognak kapni, ahol mindenki munkaképtelennek minősül, valamint ilyen elbírálásban részesülnek az egyedülálló anyák is.

A törvényjavaslat fejlesztené a szociális védelem helyi szintű szolgáltatásait, amelyekre a városok és a községek külön pénzt kapnak a köztársasági költségvetésből. A miniszter szerint ebből a támogatásból a fejlődési rendellenességgel született gyerekek számára napközi otthonokat, valamint idős személyeket befogadó otthonokat nyithatnának, illetve fejleszthetnék a házi ápolás rendszerét. Mint megjegyezte, a nevelőszülői intézményt is támogatnák, hogy minél több gyermek kikerülhessen a nevelőotthonból. Szociális intézményeket magánszemélyek is nyithatnak majd. Az intézmények megnyitásához működési engedély kell igényelni, és a magánintézményekben rendszeresek lesznek a minőségi ellenőrzések.

– A törvényjavaslat többéves tapasztalat eredménye és a legszegényebbek számára ez kínálja a legjobb megoldást – vélekedett a miniszter.

A köztársasági költségvetésből az új jogszabály végrehajtására 2,7 milliárd dinárt különítenek el. A miniszter adatai szerint februárban egy munkaképtelen személy 6043 dinár szociális segélyt kapott, a törvény hatálybalépése után pedig 7251 dinárt kap, az egyedülálló szülőknek pedig 10 054 dinár helyett 12 170 dinár jár majd.

A parlamenti vita során a Liberális Demokrata Párt képviselői osztoztak a hatalmi koalíció véleményében, hogy az új törvénynek köszönhetően jobb helyzetbe kerülhetnek a legszegényebbek, az ellenzék pedig amellett érvelt, hogy a jogszabály nem segít a veszélyezetteken, csupán a választási kampány része.

A Szerbiai Demokrata Párt képviselői szerint kevés pénzt különítettek el, és az infláció már „megette a tervezett összegeket”. Kiemelték, hogy a jogszabály megoldásai nem megelőző jellegűek, mindössze tűzoltást tesznek lehetővé, a polgárok pedig csak morzsákat kapnak. Milica Vojnić-MarkovićSZDP-s képviselő adatai szerint Szerbiában 2006-ban a polgárok 6,6 százaléka, 2009-ban pedig már 9,2 százaléka minősült szegénynek.

– A CESID kutatása szerint 2010-ben a lakosság 14 százalékának nem tellett élelmiszerre sem, 27 százalék pedig csupán élelmiszerre tudott költeni. Becslések szerint a lakosság egyharmada csupán túlél – mondta Vojnić-Marković.

A Szerb Haladó Párt képviselői szerint az ismertetett jogszabály nem javít a szegények helyzetén. Bejelentették, hogy olyan módosítási javaslatokat nyújtanak be, amelyekkel még jobban kiszélesíthető lesz a szociális segélyt igénylők köre és növelni lehet a legszegényebb rétegeknek szánt segélyt.

A Szerb Radikális Párt képviselői szerint a törvényjavaslat nem kínál új és használható megoldásokat, valamint rossznak nevezték, hogy a törvény alkalmazásához több rendeletet kell majd elfogadni. Véleményük szerint a hatalmi koalíció gazdaságpolitikája nem teremtett semmi mást, mint inflációt és 400 ezer munkanélküli személyt.