2024. július 18., csütörtök

Gondok a jégvédelemben és egészségbiztosításban

Fremond Árpád: A vízlecsapolási illetéket igencsak magasnak tartjuk, hiszen a környező országokban ez kétharmaddal alacsonyabb

A Szerbiai Képviselőházban lévő mezőgazdasággal kapcsolatos törvényekről, a vízlecsapolási díjjal kapcsolatos kérdéséről, a jégelhárításról és a egészségbiztosítást érintő kérdésekről szólt Fremond Árpád , a Vajdasági Magyar Szövetség mezőgazdasági kérdésekkel megbízott parlamenti képviselője pénteki sajtótájékoztatóján. Mint megjegyezte, jelenleg két törvényjavaslat volt napirenden, amelyek a mezőgazdaságot érintik, az első az új nemesített növényfajtákról, míg a második a vadászatról szól, mindkettőt támogatni fogják.

Az új nemesített növényfajtákról szóló törvényjavaslat tulajdonképpen egy nemzetközi egyezmény, amelynek az a szerepe, hogy megvédje az országban kinemesített új növényeket. A jogszabály a parlamenti képviselő beszámolója szerint fontos az európai integráció folyamán, szintúgy a vadászatról szóló törvényjavaslat is. A szóban forgó törvényjavaslat többek között arra hivatott, hogy megőrizze a vadállományt, valamint szabályozza a vadászegyesületek működését. A törvénytervezet kidolgozásában részt vett a Vajdasági Vádászegyesületek Szövetsége és a Tartományi Mezőgazdasági Titkárság is, említette meg Fremond Árpád.

A csütörtöki képviselőházi ülésen a parlamenti képviselő felszólalt a vízlecsapolási díjjal kapcsolatban is, amely, mint megjegyezte, tulajdonképpen egy adófajta, amit Szerbiában a vizekről szóló törvény szabályoz.

– A mezőgazdasági vezetők és mi is egyetértünk abban, hogy fontos a szóban forgó illeték, azonban azt követeljük, hogy az illetékből befolyó pénzt valamilyen formában a mezőgazdaságba fektessék be. Sajnos nem látunk bele, hogy ezeket a pénzeket mire költik, valamint igencsak magasnak tartjuk az illeték összegét, amely 800 dinárt tesz ki hektáronként, míg a környező országokban, például Magyarországon ez az illeték csupán 300 dinárnak a megfelelője – fejtette ki a parlamenti képviselő.

Szavai szerint ezzel a kérdéssel kapcsolatban már különböző mezőgazdasági szervezetek tárgyaltak a tartományi mezőgazdasági titkársággal, valamint a Vajdaság Vizei Közvállalattal, és arra jutottak, hogy a 2009-es évet fokozatosan lehet kifizetni és az illeték nincs összefüggésben a támogatási rendszerrel.

A jégvédelemmel kapcsolatban Fremond elmondta, hogy a Szerbiai Hidrometeorológiai Intézetben racionalizáció, vagyis leépítés készül, amely főleg a jégelhárítási részleget érinti. A Szerbiai Képviselőház mezőgazdasági bizottsága elfogadott egy záradékot, amelyben azt követelik a mezőgazdasági minisztertől, az államfőtől, a kormánytól és a kormányfőtől, hogy tegyenek meg mindent a jégvédelem megtartása érdekében.

– A mezőgazdasági minisztérium támogatásokat ad a földműveseknek, hogy biztosítsák termőföldjeiket. Azonban ha nem lesz megfelelő jégvédelem és bekövetkezik egy természeti csapás, hiába kárpótolják az embereket, hiszen nem lesz termény, amit az ország ki tudna szállítani – mondta a képviselő.

Ugyanakkor a Bajsai radarállomás felajánlotta, hogy a várható időjárásról információkat küldenének minden egyes mezőgazdasági egyesületnek, valamint arra is képesek, hogy 250 kilométeres körzetben 1 méter mélységig megállapítsák a talaj vízmennyiségét, nedvességtartalmát.

Gondok vannak a egészségbiztosítással is, ugyanis a mezőgazdasággal foglalkozók 2010-ig saját maguk fizették be a biztosítást, valamint a nyugdíjalapot és a családtagok ennek alapján kapták meg a egészségbiztosítást. Azonban változást történt, ugyanis azok a családtagok, akiknek föld van a nevükön, többé nem jogosultak ekképp az egészségügyi könyvecskére, ugyanis az új szabályozás szerint így úgynevezett kataszteri jövedelemhez jutnak.

– Az érdekelt családtagoknak egy kérvényt, fellebbezést kell benyújtaniuk az egészségbiztosítóhoz, amelyben kijelentik, hogy ők nem foglalkoznak mezőgazdasági termeléssel, nincsen kataszteri jövedelmük. Ezt a kérvényt két tanúnak alá kell írnia és hitelesíteni kell a városházán, vagy a községházán – magyarázta Fremond Árpád.

Végezetül elmondta, hogy a mezőgazdasági támogatások igényléséhez az idén már áfás számlát kell csatolni, azonban a mezőgazdasági minisztérium az idén is el fogja fogadni azokat az előszámlákat, csekkeket, amelyeket az egyes mezőgazdasági szövetkezetek adnak ki a támogatásokra.