2024. július 18., csütörtök

Hétezer tonna műtrágya évente

A szabadkai Azohem Kft. egyedüliként állítja elő a kristályos műtrágyát Szerbiában – Bojan Pajtić nem tud a Makkhetes lakóinak követeléséről
A tervek szerint a műtrágya ötven százalékát külföldön fogják értékesíteni (Molnár Edvárd)

Pénteken adták át hivatalosan az Azohem Kft. új termelőrészlegét, ahol egy új technológia alkalmazásával kristályos műtrágya termelése folyik majd. A tervek szerint évente mintegy hétezer tonna műtrágyát fognak előállítani, melynek felét a külföldi piacra szánják. Az Azohem bővítésére 250 millió dinárt fordítottak, melyhez a Tartományi Tudományügyi és Technológiai Fejlesztési Titkárság negyvenmillió dinárral járult hozzá.

A hivatalos megnyitóra dr. Bojan Pajtić, a tartományi kormány elnöke és dr. Dragoslav Petrović tudományügyi és technológiai fejlesztési tartományi titkár is ellátogatott. Az elnök szerint ez a beruházás több szempontból is jelentős, hiszen direkt és indirekt módon újabb százhuszonöt munkahelyet teremtenek általa, a kristályos műtrágyával a szerbiai mezőgazdaságot is ellátják, ugyanakkor pedig növekszik a kivitel is. Mint mondta, ez a hetvenedik új technológiával felszerelt részleg, és a jövőben továbbiakat szeretnének nyitni Vajdaság más városaiban is.

– Ez a nyolcadik olyan magas technológiával felszerelt termelőrészleg Szabadkán, melynek kialakításában a tartományi titkárság is segített. Eddig erre 185 millió dinárt különítettünk el, ezáltal pedig 1531 új munkahely megteremtéséhez járultunk hozzá. Vajdaság az idén 14 millió eurót fordít különféle beruházásokra. Az új üzemrészlegek által, melyeket a jövőben fogunk megnyitni, mintegy négy és fél ezer új munkahelyet tudunk teremteni – nyilatkozta Petrović az újságíróknak.

Predrag Mališanović, az Azohem tulajdonosa elmondta, hogy két évvel ezelőtt a tartományi titkárság támogatásával kezdték meg a kristályos műtrágya termelését, és eddig egyedüliek Szerbiában, akik ezt előállítják, sőt a volt Jugoszlávia területén is ez az egyetlen ilyen termelőrészleg.

– Állandó jelleggel növekszik a kristályos műtrágyára való igény, melyet az üvegházakban és melegházakban használnak, ami mindenképpen egyik perspektívája mezőgazdaságunknak. A tervek szerint a műtrágya ötven százalékát külföldön értékesítjük majd. A termelőrészleg meglévő részének felújítása és kibővítése egy év után fejeződött be. Mintegy hatszáz négyzetméteren fekszik és egy új technológiával szereltük fel, ahol évente hétezer tonna kristályos műtrágyát tudunk előállítani, emellett mintegy hetvenezer tonna komplex műtrágyát is megtermelünk, melynek negyven százalékát szánjuk kivitelre – mondta a tulajdonos, aki a neki szegezett kérdésre, miszerint mi lesz a sorsa a Makkhetes helyi közösség területén lévő Azohem termelőrészlegének, azt felelte, hogy mivel a gyár eleget tesz a standardoknak, továbbra is ott fog működni, ahol eddig is.

A Magyar Szó kérdésére, miszerint a tartományi kormány tud-e arról, hogy Makkhetes lakói évek óta azért harcolnak, hogy az Azohem Kft. elköltözzön a környékről, mert működésével bizonyítottan szennyezi a környezetet és a gyár közelében élők egészségét, Bojan Pajtić a következőket válaszolta:

– Nincs tudomásom erről az ügyről. A tartomány az új részleg kiépítéséhez járult hozzá, ez pedig a városon kívül fekszik, így eleget tesz bizonyos követelményeknek. Bár ez egy jelentős beruházás, a tartomány sosem adott volna támogatást egy olyan vegyi anyagokat előállító részleg kialakításához, mely a városban működik és ezzel veszélyezteti a környezetet vagy a polgárok egészségét. Úgy vélem, ha a gyár valóban lakott területen működik, és bizonyítottan ártalmas az egészségre és a környezetre, akkor az illetékes helyi intézeteknek és a felügyelőségeknek mielőbb meg kell tenniük a megfelelő lépéseket ebben az ügyben, attól függetlenül, hogy kiről-miről van szó, vagy hogy az adott gyár kapott-e bármiféle támogatást, vagy sem.

Újságírói kérdésre a tartományi kormány elnöke arról is beszámolt, hogy a tartomány az idén is arra törekszik, hogy segítse a vállalatok fennmaradását, a munkahelyek megőrzését és a regionális fejlődést.

– Észak-Bácskában főleg az infrastruktúrát fogjuk fejleszteni, de befektetünk az ipari zónák kialakításába is. Sajnos az idén a Nemzeti Beruházási Tervtől is sokkal kevesebb támogatást kapunk, és kértük is, hogy ezt a határozatot módosítsák, hiszen Vajdaság részvétele szerkezetileg, földrajzilag sokkal nagyobb, ugyanakkor nem tartották tiszteletben azt a jogunkat, hogy a tartomány döntse el, melyek a legfontosabb fejlesztési területek – emelte ki Pajtić.

A KOALÍCIÓ MEGMARAD

A Demokrata Párt és a Vajdasági Magyar Szövetség között az utóbbi hetekben lezajló konfliktusok kapcsán Bojan Pajtić elmondta, hogy nem engedte, hogy a két párt közötti kapcsolat megromoljon és ezek a konfliktusok tartományi szinten is éreztessék hatásukat. Megítélése szerint a tartományi kormányban jók a viszonyok és a jövőben a koalíciós partnerek között minden szinten újra kiegyensúlyozott kapcsolat alakul majd ki. A kialakult konfliktusokat helyi jellegűnek ítélte, melyek hátterében az állhat, hogy a felek nem tudták megérteni egymást és megtalálni a közös hangot, de ez nem veszélyezteti a két párt további koalíciós együttműködését.