2024. július 17., szerda

Az átalakított kormánynak négy új tagja lesz

A Szerbiai Képviselőház kedden megkezdte elvi vitáját a kormányról és a minisztériumokról szóló törvények módosításáról, amellyel a jelenlegi 27 tagból és 24 tárcából álló kabinetet 21 tagúra, a minisztériumok számát pedig 17-re csökkentené. Ugyanakkor MirkoCetković miniszterelnök közzétetteaz átalakított kormány tagjainak listáját. A parlamenti ellenzék kételkedik az átszervezés hatékonyságában.

Szerbia a kormányátalakítás után ugyan megközelíti az európai államokat tagjai számát illetően, de még így is a legnépesebb kabinettel rendelkező országok csoportjába fog tartozni. Csupán Dánia és Lengyelország rendelkezik több minisztériummal: mindkét országnak 18 tárcája van. Ettől függetlenül a szerb kabinet népesebb lesz, a fent említett országok ugyanis a kormányfővel együtt 19 tagot számlálnak. A lakosok számát figyelembe véve Bulgáriával lehetne összevetni Szerbiát, hiszen a szomszédos államnak 7,5 millió lakosa, kormányának pedig 15 tárcája és 18 tagja, miközben a 8,3 milliós Ausztriának 13 minisztériuma és egy kancellárja van. A volt jugoszláv államok közül Szlovénia kormányának 19 tagja és 15 minisztériuma, Montenegróénak 19 tagja és 16 minisztériuma, Macedóniáénak pedig 22 tagja és 15 minisztériuma van.

A kormányról és a minisztériumokról szóló törvények módosítását Milan Marković közigazgatási és önkormányzati miniszter ismertette a parlamentben. Véleménye szerint a módosításoknak köszönhetően a szerb kabinet egységesebb és hatékonyabb lesz, a tagjai pedig összehangoltabban tudják majd képviselni a kormány politikáját és álláspontját a közvélemény előtt. Az indítványaik tartalmazzák a kormányátalakítás tervét is, melynek értelmében a minisztériumok száma 24-ről 17-re, a kabinet pedig 27-ről 21 tagúra csökkenne. A miniszter szerint a kormány így sokkal gazdaságosabban működhetne.

– Ha elfogadják a törvényeket, Szerbiának a második világháború óta először lesz ilyen kis létszámú kormánya – jegyezte meg Marković.

Jelena Trivan, a Demokrata Párt alelnöke reményének adott hangot, hogy Mirko Cvetković kormányfő március 14-én ismertetni fogja a szerb kormány végleges összetételét. Szavai szerint az „átszabott” kormány akkor fogja elérni célját, ha hatékonyabban és gyorsabban dolgozik majd.

– Nem fecsérelhetünk több időt a nagy történelmi és mitológiai témákra – szögezte le az alelnök.

Azzal kapcsolatban, hogy az átalakított kormányban csak három nő lesz, Trivan kifejtette, hogy Szerbiában a nők rossz társadalmi helyzetben élnek, és a kormányzat ennek a problémának csak a csúcsa.

Nenad Čanak, a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnöke támogatni fogja a kormány átszervezését. Mint megjegyezte, pártja nem lesz tagja a kormánynak és az átszervezés jó alkalom lesz arra, hogy emlékeztesse a kormányt a választási ígéreteire.

– Szerbia polgárai három hónap múlva már érezhetik az átszervezés jótékony hatásait – véli Dragan Marković Palma, az Egységes Szerbia elnöke.

Mlađan Dinkić, a G17 Plusz elnöke elégedettségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy csökkenni fog a kormány tagjainak lészáma, illetve hogy a szerb kormánynak sikerült megőriznie a stabilitását. Ugyanakkor bejelentette, hogy a jövőben a G17 Plusz képviselőcsoportjának vezetőjeként fog mandátumot betölteni a Szerbiai Képviselőházban, a frakció pedig várhatóan a Szerbiai Egyesült Régiókra fogja változtatni a nevét.

AZ ELLENZÉK KÉTELKEDIK

A Liberális Demokrata Párt nem fogja támogatni annak a kormánynak az átszervezését, amely a kormányzásra való alkalmatlansága miatt káoszba taszított az országot. Čedomir Jovanović pártelnök szerint az átszervezés nem ésszerűsítés, inkább „politikai szemtelenség”. Velimir Ilić, az Új Szerbia elnöke szerint a módosítási javaslatok azt jelentik, hogy a jelenlegi kormányban nincs egység és erő.

A Szerb Radikális Párt képviselői szerint az átszervezéstől nem lesz hatékonyabb a kormány munkája, a Szerb Haladó Párt képviselői szerint pedig a változások egyenesen nevetségesek.

Kételkedésének adott hangot Dejan Vuk Stanković politikai elemző is, aki szerint az átszervezett kormány nem fog sokban különbözni a jelenlegitől, ezért nem kell jelentős változásokra számítani.

– A valós változásokhoz új emberekre, új politikára és új programra van szükség – szögezte le az elemző.

KORMÁNYÖSSZETÉTEL

Mirko Cvetković miniszterelnök átveszi a Pénzügyminisztérium vezetését, Ivica Dačić viszont megmarad kormányfőhelyettesnek és belügyminiszternek. Božidar Đelićtől elveszik a tudományügyi tárcát, de alelnökként az európai integrációs ügyeket intézi majd, Verica Kalanović, aki eddig a Nemzeti Beruházási Tervért felelős minisztériumot vezette, szintén kormányalelnök lesz, Jovan Krkobabić pedig megmarad kormányalelnöknek.

Az új tagok közül Dušan Petrović mezőgazdasági, kereskedelmi, erdészeti és vízgazdálkodási miniszter, Nebojša Ćirić gazdasági és a regionális fejlesztési miniszter, Zoran Stanković egészségügyi miniszter, Predrag Marković pedig művelődési, tájékoztatási és információs társadalmi miniszterlesz.

Kibővített tárcát fog vezetni Milutin Mrkonjić infrastrukturális és energiaügyi miniszterként, Milan Marković közigazgatási, helyi önkormányzati, emberi jogi és kisebbségügyi miniszterként, Žarko Obradović oktatási és tudományügyi miniszterként,Oliver Dulić környezetvédelmi, bányászati és területrendezési miniszterként, valamint Srđan Srećković vallásügyi és szórványügyi miniszterként.

Vuk Jeremić változatlanul megmarad külügyminiszternek, Dragan Šutanovac védelmi miniszternek, Snežana Malović pedig igazságügyi miniszternek. Hasonlóképp marad Snežana Samardžić-Marković asport és ifjúságügyi minisztérium, Rasim Ljaj a munkaügyi és szociálpolitikai minisztérium, Goran Bogdanović pedig a Koszovó-ügyi minisztérium élén. Sulejman Ugljanin továbbra is tárcanélküli miniszter lesz.

KIMARADTAK

Tárca nélkül marad Diana Marković pénzügyminiszter, Saša Dragin mezőgazdasági, erdészeti és vízgazdálkodásiminiszter, Petar Škundrić bányászati és energiaügyi miniszter, valamint Slobodan Milosavljević kereskedelmi miniszter. Távozik a kormányból Jasna Matić telekommunikációs és információs társadalomügyi miniszter, Nebojša Bradić kulturális miniszter, Bogoljub Šijaković vallásügyi miniszter és Svetozar Čiplić emberi jogi és kisebbségügyi miniszter.