Az újratelepítéssel kapcsolatban sok adat látott napvilágot, a régebbi korokról azonban igen keveset tudni, például az ókori vagy a középkori körülményekről.
–Tény, hogy az itteni „hegyek” nem olyan nagyok, hogy azokat komolyan így lehetne nevezni. A honfoglaló magyarok, akik valószínűleg ezt a nevet adták a településnek, szintén tudatában voltak ennek. Sokkal valószínűbb egy másik változat, mégpedig az, hogy az „egyházáról”, vagyis a templomáról nevezték el a falut, egészen pontosan templomának a „hegyes” tornyáról. A kishegyesi nyelvjárás is ezt az emléket őrzi, hiszen a középzárt e-t használó nyelvjárásban a település neve esetében két középzárt e-t használnak , ami nem dimbes-dombos területet, hanem hegyes, szúrós valamit jelöl.
Ismeretes az újratelepítésben részt vevő családok neve. Ők mindannyian Békésszentandrásról jöttek. Történt-e időközben összehasonlítás abból a szempontból, hogy az eredeti nevek milyen mértékben maradtak fenn, és milyen mértékű volt a későbbi bevándorlás?
– Az első összeírásban szereplő családnevek: Csáki, Trombitás, Galambos, Sípos, Papp, Lengyel, Némedi, Kátai, Fabó, Sinka, Vastag, Berkecz, Frindik, Ernyes, Kanyó, Kalmár, Szabó, Süveges, Novák, Komáromi, Szűgyi, Bacsa, Koncz a mai napig ismerősen hangzanak Kishegyesen. 1850-től 1900-ig végzett kutatásaim során viszont már mintegy ezer családnevet jegyeztem fel. Azt jelenti tehát, hogy igen nagyfokú volt a betelepedés a környező településekről, de más vármegyékből is. Azért is olyan „tarka” a bácskai települések névsora, mert jött ugyan egy „mag”, mondjuk Kishegyes esetében Békésszentandrásról, de azután ugyanezek a nevek előfordulnak másutt is. Egyesek ugyanis továbbmentek, mivel az elnéptelenedett falvak újratelepítőinek kedvezmények jártak. Ezzel a lehetőséggel sokan éltek.
– A századfordulón valóban nagyon sok iparos volt a faluban, de sok iparost jegyzett már az 1828-as összeírás is. Tudni kell azonban, hogy ezek az emberek még a múlt század közepén is kétlakiak voltak, vagyis csak az évnek egy bizonyos szakában űzték az ipart, egyébként pedig ugyanolyan földművesek voltak, mint a többiek. Elmentek például a cséplőgépek mellé részesnek, hogy megkeressék a kenyérre valót. A polgárosodás jelei azonban valóban korán jelentkeztek, hiszen már 1869-ben volt olvasókör, 1870 táján megalakult a tűzoltóegylet. Az iparosságról mégis tudni kell, hogy az elsősorban a mezőgazdasági szükségletekhez kötődött, vagy esetleg más létszükségletekhez, mint az öltözködés vagy élelmezés. Tény viszont, hogy az észak-déli útvonal is, és a vasútvonal is itt ment keresztül, ezért nyilvánvaló, hogy sokkal hamarabb bekapcsolódtak az időszerű folyamatokba, mint mások. Az 1860-as években véghezvitt határrendezést követően megszűnt az úgynevezett „háromnyomásos” termelési mód, vagyis nem úgy termeltek, mint korábban, hogy a határ egyik harmadában volt az összes őszi vetés, a másik harmadában minden tavaszi, a harmadik harmadában pedig a legelők. Addig a termőföldek tulajdonképpen állami tulajdonban voltak, és a falu lakossága csak bérelte azokat. Csak ekkor kezdődött a földek megvásárlása, tulajdonba vétele, és a jelenleg is ismert termelési mód kezdete. Ami a polgári szerveződést illeti, valójában a kilencszázas évek kezdetétől tapasztalható igen erőteljes kibontakozás. Az első világháború kettétörte ezt a folyamatot, hogy azután a két világháború között megint megmutatkozzon. Már a múlt század tízes éveiben bevezették az áramot a faluba, volt néhány villanyégő, és a harmincas évek elején már működött a mozi is.