2024. július 19., péntek

Leggyakoribb a telefonlopás

A nagybecskereki iskolákban nincsenek tömegverekedések
A nagybecskereki iskolákban nincsenek tömegverekedések (Fotó: Kecskés István)

Összehasonlítva Szerbia más helyiségeivel, a nagybecskereki iskolákban a közbiztonság kielégítő, az utóbbi időben pedig nem történtek komolyabb incidensek, hangzott el a tanfelügyelőség és a rendőrség képviselőinek megbeszélésén, amelyet a közép-bánáti körzet elöljáróságán tartottak meg az Erőszakmentes iskola elnevezésű projektum megvalósítása kapcsán.

Rendőrségi adatok szerint az elmúlt három hónap alatt húsz bűncselekményt követtek el az iskolák, vagy a diákok kárára. A leggyakoribb eset telefonlopás vagy vagyonrongálás volt. Négy esetben a közrend megsértése miatt indult eljárás, 44-szer pedig kisebb jelentőségű esetek miatt (például fenyegetőzés, olyan személyek belépése az iskolába, akik nem tanulói az intézménynek stb.) hívtak rendőrt. Nebojša Tegeltija iskolai rendőr szerint a legfontosabb, hogy nem voltak súlyosabb bűncselekmények, mint például tömegverekedések. A rendőrség folyamatos ellenőrzést végez az iskolákban, három dolgozójuk pedig iskolai rendőr. Tanja Dulović körzetvezető azonban megjegyezte, hogy a felsoroltak kizárólag a feljelentett esetekre vonatkoznak, ugyanakkor az iskolai folyosón és tantermekben sok olyan dolog történik, amit nem vesznek nyilvántartásba.

Az 54 szerbiai iskolában a közelmúltban végzett felmérés (három hónap alatt több mint 30 ezer tanulót és 3,5 ezer pedagógust kérdeztek) azt mutatja, hogy az iskolai erőszak drámaian növekszik. A megkérdezett tanulók 65 százaléka azt mondta, hogy legalább egyszer, 24 százalékuk pedig többször is szenvedő alanya volt az iskolai erőszak valamelyik formájának. Legtöbb a sértegetés, kigúnyolás, a pletykák terjesztése, a fenyegetőzés és az ijesztgetés. Iskoláztatása során a tanulók 44 százalékát legalább egyszer vagy többször is megtámadta valamelyik iskolatársa, 23 százalékukat pedig tanáruk sértegette, vagy ütötte meg. Az is gondba ejtő, hogy a diákok 28 százaléka erőszakkal reagál ezekre a támadásokra, úgyhogy sokszor nehéz különbséget tenni az erőszakoskodó és az áldozat között.