2024. július 17., szerda

„Segítünk, ahol csak tudunk”

Dr. Celluska Frindik Erzsébet: A munkahelyteremtés a legfontosabb feladat

A kishegyesi képviselő-testület megalakulása körüli bonyodalmakkal szerettük volna kezdeni a beszélgetést dr. Celluska Frindik Erzsébettel (DP), de a polgármester asszony nem óhajtott ebben a kérdésben nyilatkozni, amíg a közigazgatási bíróság meg nem hozza döntését. A beszélgetést ezért arról kezdtük, hogyan is vette át a község irányítását a Demokrata Párt, a Szerbiai Szocialista Párt, az Egységes Szerbia, a Szerbiai Egyesült Régiók és a Kisrészvényesek Csoportja képezte koalíció.

– Úgy vettük át, hogy nem is volt átadás-átvétel Csóré Róbert és közöttem, mivel a Vajdasági Magyar Szövetség nem tartja legitimnek az új vezetést, amíg nem dönt a bíróság. Ennek ellenére a többséget alkotó 14 képviselő a legutóbbi ülésen kiegészült a Szerb Haladó Párt két képviselőjével, akik letették az esküt és ők képezik az ellenzéket. Az első gond abból adódott, hogy óriási, több tízmilliós hiány mutatkozott a költségvetésben, és emiatt a bíróság zárolni akarta a számlánkat. Számítottam hiányra, mert az előfordulhat, de ekkorára mégsem. Ezzel nem a volt vezetőséget akarom befeketíteni, csak a tényeket akarom közölni.

Melyek voltak, lesznek az új vezetőség első intézkedései?

– A helyzet úgy hozta, hogy a második ülésen máris egy lényeges kérdést, a mezőgazdaságot ért károk felbecsülését és az ezzel kapcsolatos kérelmünk megfogalmazását kellett napirendre tűzni. Ez nyilván indokolt is volt, amit az is bizonyít, hogy minden jelenlevő képviselő maradéktalanul támogatta, hogy a földművesek kapjanak könnyítéseket az államtól.

A másik küszöbönálló esemény az iskolakezdés lesz, és ezzel kapcsolatban is számos feladata van az önkormányzatnak. Mind a három iskolában befejezéséhez közelednek a szokásos nyári felújítások, különösen a bácsfeketehegyi iskolában volt szükség a beruházásra, mert egészségügyi szempontból is javítani kellett a körülményeket. A felügyelőségek megkövetelik az úgynevezett pánikvilágítást, vagyis a világítást áramszünet idejére. Ez iskolánként legalább egymillió dinárba kerül. Folyamatban van a szerződések aláírása a diákok utaztatásáról. Mintegy 400 diákunk utazik naponta vagy hetente és a szállítókkal kötött megállapodások szerint a község fizeti az utazás kétharmadát. Ezenkívül az egyetemi hallgatók utazását is kedvezményessé tesszük. Ide tartozik az is, hogy a kishegyesi iskola kimagasló eredményeket elért diákjai az idén nem voltak szokásos budapesti látogatáson, amelynek megszervezését eddig a XVI. kerület önkormányzata vállalta. Ezért ezeket a fiatalokat, mintegy negyven gyereket, többnapos palicsi nyaralásra küldünk. A bácsfeketehegyiek és a szeghegyiek a tengerparton jártak. Végül szeretném megemlíteni azt is, hogy az iskolakezdésre is gondoltunk és a tanítás első napján, szeptember 3-án a község nevében megajándékozzuk a kis elsősöket. A fiatalokra külön figyelmet fordítottunk és fordítunk. Meglátogattuk őket a Szép szó táborban, a Welker-tanyán a kerámiai táborban, a cserkésztáborban ugyanezen a tanyán és Csongrádon, ahol később tartózkodtak.

Egyéb időszerű feladatok?

– Jön a tél és az emberek máris segítséget kérnek a felkészüléshez, tüzelőre, egyéb télirevalóra. De jönnek a szervezetek és intézmények is. A nyugdíjasok például ígéretet kaptak a központi fűtés felújítására. Jó lenne még a tél előtt realizálni. Az egészségházba is be kell vezetni a gázt, mert az épület fűtésére eddig áramot használtak és ez hihetetlenül drága. Megpróbálunk mindent megtenni az emberekért, segíteni, ahol csak tudunk. A kismamáknak is szeretnénk ezentúl 10 ezer dináros utalványt adni. Persze nem felejtettük el a hosszabb távú feladatokat sem, s iparkodunk, hogy ez sem maradjon puszta ígéret. Az első helyen a munkahelyek teremtése szerepel, mert ezzel meg lehet oldani a fiatalok ittmaradását és a szociális gondokat is.

Az utóbbi napokban különféle hírek láttak napvilágot a fizetésekkel kapcsolatban...

– Hallottam én is róluk. Az egyik szerint csökkentettem a fizetéseket, a másik szerint meg felemeltem őket. Az igazság az, hogy csökkent a középkáder fizetése, mert 30 százalékkal többet kaptak, mint azt a törvény megszabja. Minden más mendemonda. Az sem igaz, hogy felmondtunk volna az embereknek. Egyetlen egy felmondás sem történt. A polgármester tanácsosainak nem mondtunk fel, nekik egyszerűen lejárt a mandátumuk. Folytatjuk a kommasszációt is Szeghegyen és Bácsfeketehegyen. Az sem igaz, hogy megbontottuk az új összetétellel a községben a nemzeti egyensúlyt. A tisztségek elosztása egy százalékkal sem tér el a nemzeti összetételtől. A kulturális rendezvényeket is támogattuk és támogatjuk, hogy a jövő hónapban ismét szervezzék meg a Csépe Irodalmi Emléknapot, mint valamikor.