2024. július 16., kedd

Már gyerekek is érkeznek a menekülőkkel

Vasárnapra virradóra szülő nélküli, 5 és 15 év közötti határsértőket fogtak el a magyar hatóságok Röszkénél

Egyre több menekült érkezik Szerbiába a keleti országokból és egyre többen kérnek menedékjogot nálunk, jóllehet nagy többségük, mire a procedúra véget ér, már nyomtalanul eltűnik. Azt senki sem tudja, most éppen hányan tartózkodnak átmenetileg országunkban, hiszen Macedónia felől illegálisan lépik át a határt és ugyanígy szeretnének bejutni az Unió területére is. A célország legtöbb esetben Belgium, Hollandia, Németország vagy Anglia, Franciaország.

Korábban csak férfiak indultak útnak, akik dolgozni kívántak valamelyik nyugati országban, az utóbbi időben azonban egyre több család indul neki az ismeretlennek a jobb élet reményében. Gyakran kisgyermekes családok is vállalják a hosszú és megpróbáltatásokkal teli utat. Szerbiai és magyarországi adatok szerint is előfordul, hogy útközben a szülők elveszítik a kiskorú gyermekeiket és azok a menekülők egy csoportjához csapódva próbálnak eljutni egy olyan országba, ahol esetleg van hozzátartozójuk vagy egyszerűen csak nincs más választásuk, mint menni tovább. A hét végén ilyen, a szüleiktől elszakadt gyermekeket fogtak el a röszkei határon a magyar hatóságok.

Szenti Szabolcs, a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta, a stabil hőkamera kezelője először egy héttagú csoportra figyelt fel, akik Röszke külterületén próbálkoztak illegálisan magyar területre lépni, majd nem sokkal később újabb öt fő kísérelt meg az autópálya-határátkelőhelyet megkerülve átjutni a zöldhatáron – mondta a szóvivő az MTI-nek.

A határsértők, amikor meglátták a rendőröket, először visszafutottak Szerbiába, majd néhány perccel később újra megpróbálkoztak, ekkor azonban elfogták őket, tudatta a százados.

Az 5 és 15 év közötti gyerekeket a rendőrök a Szegedi Határrendészeti Kirendeltségre szállították, ahol enni és inni kaptak. Meghallgatásukat követően gyermekvédelmi otthonba kerülnek, mondta a szóvivő.

A gyerekek azt mondták, hogy valamennyien Afganisztánban születtek, és családjukkal indultak el Európa felé, a hosszú úton azonban elszakadtak rokonaiktól, ezért úgy döntöttek, együtt próbálnak meg eljutni Nyugatra, közölte Szenti Szabolcs a MTI-vel.

A Köztársasági Menekültügyi Főbiztosság adatai szerint a Szerbiában érkező menekültek egynegyede kiskorú, négy százalékuk pedig szülők nélkül érkezett az országba.

2008-ban Szerbiában 52-en kértek menedékjogot, egy évvel később már 275-en, 2010-ben pedig már csaknem megkétszereződött ez a szám: 522-en fordultak szerbiai menekültstátuszért. Tavaly pedig 3134-en.

Szerbiában két befogadó központ van, ahol el tudják helyezni az illegális bevándorlókat: Banja Koviljačán 181-en fordultak meg az év eleje óta, Bogovađin pedig 665-en. A hivatalos adatok szerint legtöbben Afganisztánból (54 százalék) menekülnek, ezt követi Szomália (15,7), Pakisztán (11,1), Eritrea, Banglades, de érkeznek Kamerunból, Marokkóból, Maliból, Elefántcsontpartról, Libériából... A szerbiai adatok szerint összesen 20 országból regisztráltak illegális bevándorlót.

A magyar határ szerbiai oldalán szinte mindenütt találunk menekülteket. A korábbiakkal ellentétben most már idegenkedve fogadják az újságírókat. Amikor elindultunk felkeresni őket Szabadkán, a szeméttelep melletti dzsungelben – ahogyan ők maguk nevezik az erdős területet –, amint észrevettek minket, menekülni kezdtek. Akik szóba álltak velünk, azt mondták, nem készíthetünk róluk fotókat és nem akarnak semmit mondani, mert az újságírók miatt zaklatja őket a rendőrség. Az utóbbi másfél évben több ismerőssel is találkoztunk itt a szabadkai dzsungelben. Vannak, akik több alkalommal is megpróbáltak átjutni a magyar határon, de elkapták őket. Magyarországon vagy néhány napra börtönbe zárják őket, vagy azonnal visszatoloncolják. Szerbia minden visszatoloncolt menekülőt befogad. Itt nálunk is eljárás indul ellenük, de mivel a börtönök zsúfolásig megteltek, csak 3-4 napra zárják el őket, utána kiutasítják az országból. Csakhogy a kiutasítás mit sem ér, mert kilépnek a börtönkapun és attól kezdve senki sem ellenőrzi, hogy elhagyták-e az országot vagy sem. Macedónia helyett a dzsungelbe mennek. Így történhet meg, hogy több száz kiutasított menekülő próbálkozik több alkalommal is bejutni az Unió területére.

Korábban, amikor még nem voltak ilyen bizalmatlanok a Szabadkára érkezők, egyikük elmondta, hogy 4000 eurót fizetett az embercsempészeknek, hogy eljusson Szerbiába. Innen pedig újabb 2000 euró az út.