De lássuk sorjában, mi történt az elmúlt időszakban a budiszavai iskolában... Amikor a gyerekek elindultak az első osztályba, a tanító nénijük helyett újat kaptak – egy olyat, aki már húsz éve tanít az iskolában, és a szülőknek nem is lenne kifogásuk ellene, ha rendesen tudna magyarul. Az új tanító néni azonban pályafutása során kizárólag szerb gyerekeknek adott el, töri a magyar nyelvet, erről az alkalmassági vizsga eredménye tanúskodik, na meg a gyerekek által elsajátított hiányos tudás is. A szülők szerint a kicsik vajmi keveset tanultak meg az egy év alatt, most pedig – ahelyett, hogy megismételnék az első osztályt – a harmadikosokkal akarják egy csoportba szorítani őket! Ezt semmilyen körülmények között sem hajlandóak elfogadni, harcolni fognak az osztály megmaradásért, s ezt pénteken világosan az igazgató tudtára adták. Goran Srdić igazgató is egyetért azzal, hogy a két osztály összevonása nem jelenthet megoldást, de azt mondja, ő ebben a kérdésben sajnos nem illetékes, az osztályösszevonásról szóló döntést a tanügyi dolgozók létszámának ésszerűsítésére vonatkozó minisztériumi rendelet alapján hozta meg az újvidéki oktatási igazgatóság. Srdić átiratot intézett a tartományi oktatásügyi, közigazgatási és kisebbségügyi titkársághoz, pontosabban ennek vezetőjéhez, Deli Andorhoz, amelyben arra kéri, segítsen megoldást találni a gondokra! A kérelmet pénteken juttatták el a titkárhoz.
A pénteki petíció-átadáson jelen voltak mind a másodikosok, mind a harmadikosok szülei, a levélben pedig világosan meghatározták, hogy mit követelnek: a 2/1 osztályba járó 4 gyermek szülei nem értenek egyet azzal, hogy ezt az osztályt összevonják a 3/1 osztállyal, amelynek 8 tanulója van. A 2/1 osztálynak tavaly 5 tanulója volt, elfogadták, hogy a 8. osztályig különálló osztály tagjaként járhatnak iskolába. Azt akarjuk, hogy a 2/1 osztály számára biztosítsanak magyarul beszélő tanítónőt! – olvasható a petícióban. A harmadikosok szülei is hasonló levelet fogalmaztak meg ugyanezekkel a követelésekkel, ebben emlékeztetnek arra, hogy az oktatás csakis akkor lehet jó minőségű, ha a gyerekeknek külön-külön osztályban adnak elő, magyarul!
Goran Srdić igazgató: Mondják meg, mit tehetek én?
– Az iskola a folytonosságért száll síkra, fontos lenne megőrizni mindegyik osztályt, mind a magyar, mind a szerb tannyelvűeket! A minisztériumtól és az újvidéki oktatási igazgatóságtól függ, hogy miként fognak alakulni a dolgok, de a magyar másodikosok egyelőre a harmadikosokkal fognak egy osztályba járni – jelentett ki az igazgató.
A szülők azzal érvelnek, hogy az osztályok megnyíltak, az illetékesek beleegyeztek a megalakításukba, így a törvény értelmében mind a nyolc osztályon keresztül kell vezetni őket, külön-külön. Példaként újvidéki és pirosi osztályokat említettek, amelyeket 2-3 tanuló alkot. Az igazgató szerint azonban a oktatásügyi törvény másképpen rendelkezik: ha kevés tanuló jár egy-egy osztályba, az ésszerűsítésre hivatkozva bármikor lehetőséget hagy az összevonásra.
A magyarul rosszul beszélő tanító néni esetében állítólag már áprilisban nyilvánvaló volt, hogy nem alkalmas arra, hogy magyarul tanítson, az új tanévet viszont mégiscsak vele kezdték meg a kicsik. A szülők eleinte megértőek voltak, mivel a tanítónő a kezdetekkor azt mondta, hogy idővel „belejön majd a nyelvhasználatba”, a kicsikkel együtt fog tanulni. Később, az év folyamán azonban bebizonyosodott, hogy ebből nem lesz semmi, és az elégedetlenség felszínre tört.
A szülők hallották, hogy Temerinben két magyar tanítót munkafeleslegnek nyilvánítottak, ezért nem értik, miért nem jön el egyikük tanítani Budiszavára, ha már az osztályösszevonás – állítólag – ideiglenes megoldás, és csak azért alkalmazzák, mert nincs jelentkező a megüresedett tanítói állásra? Újvidéken is munka nélkül maradt egy magyar tanító, tehát vannak megfelelő káderek, csak – úgy látszik – az akarat hiányzik. Szerintük az igazgató nem tett kellően erélyes lépéseket a gond megoldása érdekében, Srdić viszont pont az ellenkezőjét állítja. – Munka előtt minden nap beszéltem az illetékesekkel, egyfolytában küzdök az osztályok megmaradásáért, minden osztály megmaradásárt, ez a célom! – mondja. – Megtaláljuk a megoldást, csak legyenek türelemmel – üzeni, a szülőknek viszont éppen az ígérgetésekből van elegük.