A tél közeledtével lejárt a már gépesített terménylopások vagy a gyümölcsösök dézsmálásának ideje, de ezzel nem lettek nyugodtabbak a tulajdonosok, mert attól tartanak, hogy a hideg évszak beálltával a gyümölcsösökben bezárva hagyott értékek tavaszig a betörők kezébe kerülnek.
Zentán ilyen tekintetben a város melletti határrészek – Pána, Kisrét, Mákos – a legveszélyeztetettebbek. Joggal aggódnak az emberek, hiszen a tolvajok az utóbbi néhány hónapban sem kímélték a gyümölcsösökben hagyott értékeket: volt, akitől kétezer eurónyi értéket tulajdonítottak el, de olyan is akadt, akinek a kifosztásával ötezer eurós kárt okoztak. Megesett, hogy két héten belül visszatértek a bűnözők, s a megerősített ajtóval-zárral nehezen boldogulva fejszével verték azt szét, miként a falazóblokkok egy részét is. Hosszasan sorolhatnánk az „érdekes”, de csöppet sem vidám eseteket, amelyeknek végképp gátat szeretnének vetni az emberek. A megoldás keresésére a városközpontot és a Tópartot felölelő helyi közösség a napokban lakossági fórumra hívta a polgárokat és mindazokat, akik segíteni tudnak. Részt is vett az ülésen a polgármester, alpolgármester, községi tanácstagok, rendőrparancsnok, köztársasági képviselő és a mezőőrök képviselője. A kiélezett helyzetre utal, hogy kicsinek bizonyult a tanácsterem.
A polgárok természetesen elsősorban a rendőrségtől várják a rendteremtést, bár akadnak olyanok is, akik adott esetben legszívesebben maguk szolgáltatnának igazságot, mondván: a törvény jobban védi a bűnözőket, mint a károsultakat. Szerbia egyik legeredményesebben működő rendőrállomása a zentai, ennek ellenére nem boldogulnak könnyen a tolvajokkal. Részben amiatt, mert kevesen vannak. Dragan Todorović rendőrfőnök szerint legalább tízzel növelni kellene a létszámot ahhoz, hogy sok helyen „láthatóak legyenek” a rendőrök, s ha volna jelentkező, olyanokat szeretnének felvenni, akik ismerik a nyelvet, a lakosság kultúráját és mentalitását, tehát elsősorban helybelieket. Persze a kamerák is segítenek a leleplezésben, mert akár három-négy embert „helyettesítenek”, s a már működő berendezések hoztak is eredményt, de elsősorban pénzhiány akadályozza a rendszer teljes kiépülését, azt, hogy az ügyeletes a rendőrállomáson szemmel tudja tartani a város fontosabb pontjait. Legalább ekkora eredményt hozhatna azonban az is, ha a lakosság minél gyorsabban jelentené, amikor gyanús járművek és ismeretlen emberek jelennek meg környezetükben, meg természetesen azt is, ha már megtörtént a lopás. A statisztika ugyanis azt mutatja, hogy Zentán egy év alatt 30 százalékkal csökkent a bűncselekmények száma, ami nyilván csak úgy lehetséges, hogy sokan nem fordulnak a rendőrséghez, mondván: a kis értékű lopások esetében úgysem tesz semmit. Pedig nem arról van szó, hogy 15 000 dinárig engedélyezett a lopás, hanem ilyen értékig hivatalból nem indít eljárást a rendőrség. Tornyoson például a lakossággal kialakított jó együttműködésnek köszönhetően 15 lopásból 13-nak megkerült az elkövetője, míg Zentán az említett határrészeken a 40 betöréses lopásnak 45 százalékában derült fény az elkövetőkre. Nagyon fontos, hogy a gyanús történéseket azonnal jelentsék a 192-es telefonszámon vagy mobiltelefonról a 024-815-113-as számon, mert a betörők jól szervezettek, s egy éjszaka folyamán másik községben túladnak az árun. Az ügyész viszont tárgyi bizonyítékokat követel.
A mezőőrök nem sok dicsérő szót kaptak a polgároktól, merthogy ritkán látják őket a határban, bár Nagy Szilárd szavai szerint negyedannyi felhatalmazással sem rendelkeznek, mint a rendőrség, csak akkor járhatnak el, ha tetten érik a tolvajt, de ha már az úton megy, csak a rendőrség igazoltathatja. Ceglédi Rudolf polgármester megjegyezte, hogy átszervezik a szolgálatot, mert az önkormányzat egy nem jól működő, belgrádi szervezethez tartozó és általa irányított mezőőrséget vett át. A rendőrséggel viszont igen jó az együttműködés, ami egyebek között megnyilvánult a tornyosi kombájnos kukoricalopás alkalmával történt intézkedésekben is.
A rendőrség szemmel láthatóan nem szívesen veszi a polgárok önszerveződését a bűnözők esetleges leleplezésére, mert, mint mondják, nem kockáztathatják biztonságukat, attól a kezdeményezéstől azonban nem zárkóznak el, hogy önkéntesek és mezőőrök éjszakánként együtt járják a „veszélyeztetett” határrészeket, és jelentsék a rendőrségnek a gyanús történéseket.
A bűnözés visszaszorításához nagymértékben hozzájárulhat a törvényhozás is. Sándor József köztársasági képviselő, a belbiztonsági tanács tagja elmondta, hogy az igazságügyi miniszter szerint még az idén a parlament elé kerül a büntető törvénykönyv módosítási javaslata, amely vagy zéró toleranciát irányoz elő a lopásokra, vagy pedig 3000 dináros értékig szabálysértési eljárás indul a tolvajok ellen, ennél nagyobb érték eltulajdonítása esetén pedig bűnvádi eljárás. És a hatékonyságot minden bizonnyal az is növeli, hogy újévtől visszakerül Zentára a bíróság. Már csak abban kellene a képviselőnek közbenjárni a törvényhozásban – miként Borbély Ferenc alpolgármester javasolta –, hogy a betörés eleve kockázatot jelentsen a tettes számára, vagyis nagyobb meghatalmazást kapjon a tulajdonos a vagyonának a megvédésére, ne a betörőnek legyenek nagyobbak a jogai.