Egyelőre még csupán megvalósítandó tervként létezik a tartományi adminisztrációnak az az elképzelése, amely szerint a Vajdaságban működő tizenhat vízgazdálkodási társadalmi vállalat többségi tulajdonának a Vajdaság Vizei közvállalat birtokába kellene átszállnia a kisvállalatok feltőkésítése révén. A törvény szerint öt év áll rendelkezésre a feltőkésítés befejezésére, azaz nem kell a tartománynak azonnal kifizetnie a teljes összeget, az elsődleges becslések szerint ugyanis mintegy 500 millió dinárra lenne szüksége ennek a folyamatnak a sikeres befejezéséhez.
A tartományi vezetés ez irányú célját Goran Ješić tartományi mezőgazdasági, víz- és erdőgazdálkodási titkár terjesztette elő a Tartományi Képviselőház mezőgazdasági bizottságának pénteki ülésén. A tizenhat társadalmi vállalattal kialakítandó partnerviszonyra, mint mondta, mindenekelőtt azért van szükség, mert fenntarthatatlanok a jelenlegi állapotok a vízgazdálkodás terén, nem lehet hatékonyan elvégezni a szükséges munkálatokat, s az az európai forrásokra sem lehet sikeresen pályázni. Ezek a vállalatok a titkár szerint ma teljesen értéktelenek, privatizálásuk így semmilyen eredményre sem vezetne el, noha a kormány által alakított szakértői csoport az átszervezésnek ezt a modelljét is alaposan szemügyre vette. További elképzelés volt az is, hogy ezeket a vállalatokat teljes egészében a Vajdaság Vizei közvállalatba olvasszák be, ezáltal jelentős mértékben növelni lehetett volna a vállalatok ellenőrizhetőségét, a költekezés kontrollját, a legjobb megoldásnak végül mégis egy holding megteremtése mutatkozott. A többségi tulajdon átalakítása révén a vállalatok 51 százaléka kerülne át a Vajdaság Vizeihez, 49 százalékuk továbbra is részvénytársaságként jegyzett társadalmi tulajdont képezne. A tartományi vezetőség reményei szerint néhány év elég lesz ahhoz, hogy a kisvállalatok felerősödjenek, növekedjen az értékük, így, ha egy következő kormánytöbbség azok privatizálása mellett dönt is, nagyobb lesz a tartomány haszna, mint ha most tennék meg ezt a lépést.
A tervek teljesítéséhez azonban még idő kell, s csak a 2012. évi tartományi pótköltségvetés elfogadása esetén lehet azoknak a megvalósításához fogni. A képviselőház egyébként csütörtökön fogja megvitatni a büdzsé módosításának kérdését. Ezt követően a kormánynak meg kell hoznia a folyamat beindításához szükséges döntését, s csak ezután lehet hozzákezdeni a feltőkésítéshez. Az elképzelés szerint az első fázisban a zombori Nyugat-Bácska, a verbászi Bácska, a nagykikindai Felső-Bánát, a verseci Dél-Bánát és a mitrovicai Hidrosrem vízgazdasági társadalmi vállalatokat tőkésítenék fel. A felsorolt vállalatok vagyonának értéke a 2011. évi zárszámadások alapján összesen 708 millió dinár, a tőke összértéke pedig 460 millió dinárt tesz ki. A tavalyi év végi adatok szerint 344 személyt foglalkoztatnak. A titkárság szándéka az, hogy a feltőkésítés során befektetett pénzt beruházásokra, elsősorban a kiöregedett és használhatatlanná vált felszerelés cseréjére fordítsák. A társadalmi vállalatok másik csoportjának feltőkésítéséhez a tartomány 2013-ban látna hozzá, átszervezéseket, cégegyesítéseket is kilátásba helyeztek. A jövő héten napirendre kerülő pótköltségvetésben már 30 millió dinárt előirányoztak a művelet megkezdésére.
A felsorolt vállalatokon kívül az átszervezés érinti még a szabadkai Észak-Bácska, a topolyai Krivaja, az óbecsei Közép-Bácska, a nagybecskereki Közép-Bánát, az újvidéki Sajkás, a pancsovai Temes–Duna, a fehértemplomi Ušće, a kevevári Podunavlje, a sidi Šidina, a mitrovicai Sava és Regulacije, a zombori Duna és Tisza, valamint a nem vajdasági, de Vajdaság területén tevékenykedő zimonyi Galovica és šabaci Száva vízgazdasági társadalmi vállalatokat is. Azzal a két vállalattal, amelyet a múltban már privatizáltak, hosszú távú szerződéseket kötne a tartomány, hogy ezek számára is szavatolja a munkavégzés folyamatosságát, az üzletelés kiszámíthatóságát.