2024. november 24., vasárnap

„Marginális, komolytalan társaság”

Mihal Ramacs: A Dveri aláírásgyűjtése alkotmányellenes kezdeményezésnek számít
(Fotó: Ótos András)Vajdaság autonómiájának megszüntetését szorgalmazza az a kampány, amelyet akadémikusok csoportjának támogatásával indított el a héten a Dveri (Oltárajtó) Mozgalom. Az autonómiára a mozgalomnál a szerbek szétválasztására szolgáló tákolmányként tekintenek, s nem értik, miért van arra szükség, ha Vajdaságban ez a nemzetiség képezi a többséget, éppúgy mint Közép-Szerbiában. Az autonómia célja szerintük az, hogy a nemzeti hovatartozás helyett mindenki vajdaságinak vallja magát, s mivel ezt a kisebbségiek sem akarják, őket is felszólította a szélsőjobboldali szervezet: támogassák az autonómia megszüntetését szorgalmazó aláírásgyűjtést. Szerintük az önrendelkezés nem csak politikai, hanem gazdasági károkat is okoz, hatalmas kiadásokat eredményez ugyanis az „állam az államon belül” projektum kivitelezése, az állami bürokrácia és adminisztráció „felesleges duplázása”.

Boško Obradović, a szervezet igazgatóbizottságának titkára nyilatkozta: ezzel a kezdeményezéssel voltaképpen az a céljuk, hogy a szerbiai közvitában megjelenjenek az autonómia felfüggesztésére irányuló elképzelések is, s ne csupán az autonómia erősítéséről lehessen hallani. Azt mondta, hogy a Dveri kiáll a következő években az autonómia eltörlésének ötlete mellett, s ezt az elképzelést hirdetve mérik össze erejüket majd a soron következő választásokon is a többi politikai párttal.

Arról, hogy egy újabb veszélyforrás-e a Dveri kezdeményezése a tartomány autonómiájának megvalósításában, Mihal Ramacs újságíróval, politikai elemzővel, a Danas napilap volt főszerkesztőjével beszélgettünk.

Mi áll a kezdeményezés hátterében? Történelmi tájékozatlanság, határozott rosszindulat?

– A kezdeményezés a polgároknak egy olyan csoportjától származik, amelytől az eddigiekben még semmi jót sem láthattunk. Erről a csoportról azt sem tudni pontosan, mi mellett foglal állást, csak annyit tudni, mi mindent ellenez.

Mekkora támogatottságot szerezhet magának a Dveri? Saját szavazóikon kívül bizonyára más pártoknak a téma kapcsán hasonlóan gondolkodó szavazói, például a Szerb Radikális Párt táborának tagjai is odaállhatnak egy ilyen kezdeményezés mellé.

– Egy marginális és komolytalan csoporttal állunk szemben, amelynek Szerbia destabilizációja a célja. Különösen érdekeltek Vajdaság destabilizációjában, s úgy vélem, hogy a kijelentéseikkel gyakrabban kellene foglalkoznia az ügyészségnek, mint a médiának. Az autonómia eltörlését szorgalmazzák, tehát voltaképpen, közvetlen módon ugyan, de a szerbiai alkotmány felfüggesztése mellett szállnak síkra. A vajdasági autonómia ugyanis alkotmányos kategóriát képez. Ez a csoport tehát ellenzi az alkotmányos rendet, így az állam szerveinek oda kellene figyelni arra, amit csinálnak. Alkotmányellenes kezdeményezésről van szó.

A Bojan Pajtić tartományi és Ivica Dačić köztársasági kormányfő közötti találkozó is lezajlott nemrég, sokan ettől a találkozótól várták a Belgrád és Újvidék között az autonómia, illetve Vajdaság pénzelésének kérdése kapcsán kialakult feszültség feloldását. Jobb helyzettel állunk-e ma szemben mint néhány héttel vagy hónappal ezelőtt?

– Megítélésem szerint ezen az összejövetelen elsősorban gyakorlati kérdésekről volt szó, s nem hosszú távú stratégiát vázoltak fel. A fennálló gondok megoldási lehetőségeiről beszéltek az alkotmány keretei között maradva, s ügyelve arra, hogy ezeket a kereteket ne lépjék túl.

Mit ért az alatt, hogy elsősorban gyakorlati kérdésekről tárgyaltak? Ez a viszonyok javulását vagy romlását eredményezheti?

– Szerintem számíthatunk javulásra. Mindketten bizonyos megértést tanúsítottak a másik iránt, amikor leültek beszélgetni. Az elhangzottak alapján arra következtethetünk, hogy a kommunikáció folyamatos marad, s ennek köszönhetően az intézmények működése is zavartalan lehet.

A Demokrata Párton belül elnökválasztásra készülnek. Melyik jelölt jelenthet jobb választást Vajdaságnak? Egyáltalán lehet-e e kérdés alapján különbséget tenni?

– Először a párton belüli viszonyokat kell rendezni, itt nem is pártpolitikai, hanem kizárólag káderpolitikai kérdésekről van szó. Először tehát azt kell majd meglátnunk, kik lesznek a párt vezetőségének az új tagjai. Ami a Vajdasághoz való viszonyulást jelenti, nem látok különbséget az elnökjelöltek között.

Miért állt akkor a párt vajdasági része olyan határozottan az egyik jelölt mellé?

– Továbbra is azt mondom, hogy káderkérdés az egész, s nem a Vajdasághoz való viszonyulás, hanem a személyes ambíciók határozták meg ezt a döntést.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás