2025. január 11., szombat

Mi lesz a nagybecskereki menhellyel?

Megszorítások a szociális juttatások terén is

A tél közeledtével időszerűvé vált a rászorulók megsegítésének a kérdése, ami ezekben az ínséges időkben nyilván még nehezebb lesz, mint a korábbi években. Nagybecskerek város közvéleményét most elsősorban az foglalkoztatja, hogy az előttünk álló télen lesz-e menhely azok számára, akik az utcán vannak. Egyes jelek ugyanis arra utalnak, hogy a két évvel ezelőtt megnyitott menhelynek meg vannak számlálva napjai. Közben az önkormányzatban azt hangoztatják, hogy működése nincs veszélyben. Az viszont tény, hogy a korábbi tizenöt helyett jelenleg mindössze négy lakója van a Sremac utcában levő épületnek. A korábbi lakók egy része visszakerült az utcára.

Nagybecskereken becslések szerint az elmúlt években húsz-harminc személy élt állandó lakhely nélkül. Ezért a Vajdasági Kezdeményezés nevű polgári társulás 2010 telén létrehozta a Béga menti város első menhelyét. A két nagyobb és egy kisebb szobából, konyhából és mosdóból álló épületbe csakhamar beköltözött tízegynéhány személy, akik korábban a vasútállomás elhagyott vagonjaiban vagy a közeli bunkerben tengődtek. A szobákban tv-készülékek vannak, mosógép, hűtőszekrény áll a lakók rendelkezésére. A létesítmény működését kezdetben az illetékes tartományi titkárság támogatta, tavaly óta pedig Nagybecskerek város vette át. A lakók átlagéletkora 35–39 év közötti, a legfiatalabb eddigi hajléktalan 21 éves, a legidősebb pedig 57 éves volt.

A városban végbement hatalomváltás azonban hatással volt a menhely működésére is. A létesítményt létrehozók hátterében álló VSZL ugyanis már nem tagja a hatalmi többségnek, és érezhető, hogy az SZHP által vezetett új összetételnek viszont másmilyen elképzelései vannak. Így aztán a szociális központ új igazgatójának az egyik első intézkedése az volt, hogy felmondott a menhely működtetésében részt vevő személyzetnek, és hivatásos biztonságiakat alkalmazott. Erről nem tájékoztatták az alapítót, amellyel egyébként nincs semmilyen együttműködése az önkormányzatnak. Ugyanakkor a bennlakóktól megvonták a szociális juttatásokat, ami nyilván hozzájárult ahhoz, hogy több mint a felére csökkent a számuk. Állítólag már az élelmezéssel is gondok vannak.

Ezzel szemben az önkormányzatban cáfolják a híresztelést, amely szerint megszűnőben van az intézmény. Álláspontjuk szerint, az továbbra is jól működik, ugyanakkor a jövőben „nem engedik meg azt, hogy a hajléktalanokon keresztül egyesek olcsó politikai pontokhoz jussanak”. Ehelyett a menhely lakóinak lehetőséget nyújtanak arra, hogy a város által alapított vállalatok valamelyikében dolgozzanak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás