2024. július 17., szerda

A VSZL elítéli az újságírók bezárását

A nagybecskereki városi képviselő-testület pénteki ülésén példátlan bánásmódban részesültek az újságírók, illetve azok egy része. A városháza biztonsági szolgálatának emberei ugyanis megválogatták, hogy melyik média képviselőjét engedik be az ülésterembe. Így az újságírók egy része a galériára szorult. Onnan viszont nehezebb volt fotózni, és nem voltak meg a legalapvetőbb feltételek a tudósítói munka végzésére. Néhány törött széket és szemétkupacokat találtak. Mutatóban sem volt asztal. A „hetedik hatalom” képviselőit azonban ennél is nagyobb megaláztatásban részesítették (megint csak a biztonságiak): a balkonra vezető feljárat ajtaja ugyanis folyamatosan zárva volt. Aki fel akart menni, annak a biztonsági embert kellett megkérnie, hogy zárja ki az ajtót. Rosszabb helyzetben volt az, aki netán el akart menni az (egyébként egész nap tartó) ülésről. Annak addig kellett dörömbölni, míg meg nem hallotta egy biztonsági alkalmazott.

Az eset miatt tiltakoztak az újságíró-egyesületek, de a városházán egyelőre mélyen hallgatnak, akárcsak a (hatalmi) politikai pártok háza táján is. Az első nagybecskereki reagálás a Vajdasági Szociáldemokrata Liga városi bizottságának tegnapi sajtótájékoztatóján hangzott el.

Nagybecskereken csak a liga vette védelembe az újságírókat (Kecskés István felvétele)

A galériára szorult kollégáknak néhány törött szék jutott (Kecskés István felvétele)

– A nagybecskereki politikai alkudozások csúnya szempontjai mellett a helyi parlament utolsó ülésén méltánytalan bánásmódban volt része a nagybecskereki újságíróknak. Először is nem engedték be őket az ülésterembe, ahol eddig évek óta végezték a munkájukat. Ehelyett a galériára irányították őket, ahol pókháló, szemétkupacok és törött székek várták őket, közben rájuk zárták az ajtót – mondta Aleksandar Marton, a párt képviselője, a vkt korábbi elnöke.

A kollégákat megosztotta az eset. Míg egyesek szerint banális esetről van szó, addig a másik csoport úgy látja, hogy a pénteki eset valójában csak folytatása a hatalmat gyakoroló haladó–szocialista többség viszonyulásának, amely a városi képviselő-testület alakuló ülésén kezdődött, amikor egy időre ismeretlenszemélyek vették át a biztonsági szolgálat munkáját. Szembetűnő az új hatalom elzárkózása is, nemcsak a polgárok, hanem a sajtó képviselői elől.

Ennek a viszonyulásnak a hátterében nyilván az húzódik meg, hogy ingatag lábakon áll a helyi hatalom. A 67 tagú helyi parlamentben a többség 35, az ellenzék pedig 32 mandátummal rendelkezik.