2024. július 17., szerda

A németek megtalálták a képletet

Az elmúlt évtizedben számos hazai és külföldi cég szakembere kereste a magas arzéntartalmú nagybecskereki ivóvíz megtisztításának legcélszerűbb módját, mígnem a napokban közölték: az esseni WTE Wassertechnik társaság mérnökei megtalálták az eljárás képletét. Ezzel közelebb kerültek a vízgyár megépítéséhez, amely három évtizede foglalkoztatja a Béga menti város mindenkori hatalmát.

Megvan az arzénmentesítés képlete (Kecskés István felvétele)

Amikor ez év áprilisában a nagybecskereki városházán Milorad Bjelogrlić, a Vízművek igazgatója, és Ralf Schröder, a WTE Wassertechnik társaság vezérigazgatója aláírta a szerződést a vízgyár építéséről, a közvélemény kampányfogást látott az esemény mögött. Annak ellenére is, hogy egy világhírnévnek örvendő vállalatról volt szó, amely nevéhez fűződik többek között a bécsi, a moszkvai és a zágrábi vízvezeték-hálózat, de számos más vízgazdálkodási projektum megvalósítása is, csak kevesen hittek abban, hogy jó úton halad a város legnagyobb kommunális problémájának megoldása.

A németek azonban munkához láttak, aminek meglett az eredménye. A napokban Koda Pirke, az esseni vállalat mérnöke közölte, hogy sikerült az arzéntól megtisztítani a nagybecskereki kutakból származó nyers vizet, hogy az megfeleljen a legszigorúbb EU-s szabványoknak. Néhány apróbb korrekció elvégzése után pedig hozzáfoghatnak a vízgyár tervdokumentációjának elkészítéséhez. A fiatal német szakember munkatársaival április óta dolgozott a Városi Vízművek udvarában felállított 250 ezer eurós pilóta-berendezésen. Az eredeti határidő három hónap volt, de ezt még annyival meg kellett toldani ahhoz, hogy megtalálják a nagybecskereki víz arzénmentesítésének módját. Az eredményeket folyamatosan ellenőrizték a társaság esseni központjában, valamint hazai intézmények laboratóriumaiban is, mígnem nyolc kezelési eljárás után eljutottak a végső eredményig.
A vízgyár építésének tervezéséről, finanszírozásáról és a berendezés igazgatásáról szóló szerződés 15 évig kötelezi az aláírókat. A vízgyár megépítésének határideje három év, a beruházás értéke pedig 25,6 millió euró. Azt is lefektették, hogy a víz köbméterenkénti ára nem haladhatja meg a 0,34 eurót. A rávalót az önkormányzat köztársasági kölcsönökből és EU-s támogatásból tervezi előteremteni. A sors fintora, hogy ez év áprilisában Goran Knežević (volt polgármester) az SZHP kiemelkedő tagja, jelenlegi mezőgazdasági miniszter nyílt levélben szólította fel a Vízművek igazgatóját, hogy véletlenül se írja alá a vízgyár építéséről szóló szerződést, azt állítva, hogy a német társaság nem rendelkezik megfelelő technológiával. Utóda Ivan Bošnjak (SZHP) a napokban megerősítette, hogy a németek építik majd a vízgyárat Nagybecskereken. Pénzügyi támogatást pedig attól a minisztériumtól is remélnek, amelynek élén jelenleg Goran Knežević áll…
Nagybecskereken és a környező falvakban a magas arzéntartalom miatt a tartományi egészségügyi felügyelőség 2004 elején tiltotta be a vezetékes víz használatát.