2024. július 17., szerda

Félnek a csődeljárástól

A nagybecskereki Jugoremedija dolgozói hiába várták Goran Knežević mezőgazdasági minisztert

A nagybecskereki Jugoremedija dolgozóinak egy csoportja pénteken a gyárkapu előtt tiltakozott a kilátásba helyezett csődeljárás miatt, amely veszélybe sodorja a 460 dolgozó munkahelyét, és kisemmizi a mintegy négyezer kisrészvényest. A tiltakozók azt remélték, hogy tegnap csatlakozik hozzájuk Goran Knežević mezőgazdasági miniszter, Nagybecskerek korábbi polgármestere, akit a gyógyszergyáriak a legbefolyásosabb nagybecskereki politikusnak tartanak. Ő azonban nem jelent meg.

Mi lesz velük december 27-e után? (Kecskés István felvétele)

A tiltakozó megmozdulás részvevői még egyszer felhívták az illetékes szerveket, hogy ne nézzék tétlenül a gyár megsemmisülését, amely vagyonának a 42 százaléka állami tulajdonban van. Segélykérő levelüket elküldték Ivica Dačić miniszterelnöknek, Aleksandar Vučićnak, a szerb kormány első alelnökének, Mlađan Dinkić gazdasági és Goran Knežević mezőgazdasági minisztereknek.

Branislav Markuš, a Jugoremedija dolgozója arra figyelmeztetett, hogy a csődeljárás elindításával az utcára kerül 460 dolgozó, és odaveszik négyezer részvényes tulajdona. Ezért szerinte az államnak aktív szerepet kell(ene) vállalni a gyár átszervezési tervének a kidolgozásában, mert csak így kerülhető el a csőd.

Egy hónappal ezelőtt a Hypo Alpe-Adria Bank kezdeményezte a csődeljárás elindítását. A nagybecskereki gazdasági bíróság a december 27-ére bejelentett tárgyalásán dönt arról, elindítja-e a csődeljárást a gyógyszergyárban, vagy esetleg az átszervezés mellett dönt. Aleksandar Stojanović, a dolgozók és a részvényesek képviselője tegnap felszólította Radovan Savić ideiglenes csődgondnokot, hogy támogassa a gyár dolgozóinak és részvényeseinek az állam, a Privatizációs Ügynökség és a Központi Cégjegyzék ellen indított kártérítési perét. A dolgozók szerint ugyanis a rossz privatizáció 111 millió eurós kárt okozott nekik. Az állam ugyanis 2002-ben a niši Jovica Stefanović üzletembernek eladta a részvénycsomagját, majd pedig elnézte annak törvénytelenségeit. A privatizációt 2007-ben megsemmisítették, a volt gazdájuk ellen pedig bűnvádi eljárás indult. A pert a belgrádi gazdasági bíróságon indították el. A dolgozók, most attól félnek, hogy a csődeljárás esetleges elindulása után keresetük érvénytelenné válik.

Radovan Savić elmondta, ilyen ígéretet nem tehet, hiszen még nem tudni, hogy elindul-e a csődeljárás a Jugoremedijában.

A Jugoremedijában már hosszabb ideje nem dolgoznak, a 460 dolgozó pedig már több mint egy éve nem kapott fizetést. Nemrég két hétig nem volt villanyáram sem a gyárban, ami veszélybe sodorta a raktáraikban levő gyógyszerkészletet, a nyersanyagot, de a gyár egész berendezését is. A villanyáramot a napokban visszakapcsolták, és a dolgozók szerint átszervezés esetén rövid idő alatt újraindulhatnak a termeléssel.