– Az áramszolgáltató vállalat elfogadott átszervezési modellajánlatával összhangban a szerb kormány központosított energiaellátási rendszert javasol, ez egy áramszolgáltatót, egy operátort, azaz rendszerüzemeltetőt jelent, amely mellett léteznének még gazdasági társulások, amelyek a villamos energia kereskedésével foglalkoznának. Titkárságunk azt követeli, hogy több operátor tevékenykedhessen, pontosabban azt, hogy hozzunk létre egy öt szolgáltatóból álló decentralizált energiaellátási rendszert, és hogy ezáltal az Elektrtovojvodina megőrizhesse a disztribúciós hálózat feletti irányítás jogát.
Úgy, mint ahogy ez mostanáig is történt. Úgy gondoljuk, hogy ez az egyedüli módja annak, hogy a vajdasági hálózat megtarthassa fejlődési ütemét. A szerbiai villanygazdaságon belül, az összes áramszolgáltató gazdasági társulás közül az Elektrovojvodina rendelkezik a legjobb referenciákkal – legfejlettebb a hálózat, legtöbb fogyasztónk van, legjobbak a számlamegfizettetési mutatók – meg kell tartania gazdasági társulási státusát. Műszaki- és kádertekintetben is eleget tud tenni a követelményeknek. A tartomány számára mindez hatalmas fejlődési lehetőséget jelentene. Tehát, azt akarjuk, hogy az Elektrovojvodina maradjon gazdasági társulás, és ne váljon a központi áramszolgáltató fiókintézményévé – a mostani átszervezési terv szerint ugyanis az Elektrovojvodina csupán egy ágazati szervezetként működne. Ha a változás ilyen módon történne meg, csökkennének az invesztíciós lehetőségek, a rendelkezésre álló, hálózatfejlesztési pénzösszegek – hallottuk Nataša Pavičević Bajić tartományi titkártól, aki szerint a mostani, decentralizált modell a legelőnyösebb Szerbia számára, hiszen a gazdasági társulások között versengés alakul ki, ami magától érthető módon később, miután megtörténik majd a hálózatok magánosítása, a szolgáltatásminőség növekedéséhez fog vezetni.
Az Elektrovojvodina munkásainak szakszervezete tiltakozik a teljes központosítás ellen, a Szerbiai Villanygazdaság (EPS) tanácsadói által kidolgozott tanulmány legalább 25 százalékos munkaerő-feleslegről szól, ami 650 vajdasági munkás elbocsátását jelentené. A központosítási javaslat értelmében semmi, ami az Elektrovojvodina gazdasági társuláson belül működik, nem létezne többé Újvidéken, minden Belgrádon keresztül bonyolódna le – a fejlesztési stratégiák kidolgozása, beszerzések, a számlamegfizettetés... A szakszervezet szerint a szerbiai villanygazdaság átszervezésére vonatkozó törvénynek eleget lehet tenni anélkül is, hogy az Elektrovojvodinát kisemmiznék. – Gondolnunk kell az elmúlt 54 évben elért eredményekre, arra, amit a korábbi nemzedékek hagytak ránk – ne engedjük meg, hogy az Elektrovojvodinara és a munkásaira nézve elhamarkodott és káros következményekkel járó döntés szülessen – figyelmeztet a szakszervezet.