2024. július 18., csütörtök

Hová lettek a fecskék?

Fogyatkozó vándormadaraink – Segítség az odúlakóknak – A szélerőművek lekaszálják az ég vándorait
Türkizkék szalakóta

Tájainkon, az egykori Magyarországon százöt esztendővel ezelőtt ünnepelték meg először május 10-ét, a madarak és a fák napját, köszönve Herman Ottó természettudósnak, az utolsó polihisztornak, a Magyar Királyi Madártani Intézet megalapítójának.

Kékvércse hím

A környezetünkben élő madarak állományváltozásán pontosan lemérhetők a környezetváltozások hatásai. Nem kell ahhoz madárszakértőnek, ornitológusnak lenni, hogy világosan lássuk és tapasztaljuk az egyes madarak számának rohamos csökkenését. Csak az elmúlt egy-másfél évtized folyamán olyan drasztikus változások játszódtak le a madárvilágban, amik mellett nem mehetünk el szó nélkül. Az énekesmadarak közül több faj állománya gyakorlatilag megfeleződött, vagy harmadolódott. A madártani kutatások terén több évszázados hagyományokkal rendelkező Angliában kimutatták például a mindenki számára olyan kedves, páratlan énektudású fülemülepopuláció megfeleződését. Egyre ritkábban csendül fel a csalogány danája. A tavasz másik hírnöke, a kakukk is több mint negyven százalékkal megfogyatkozott.

A vadgerle már majdnem kipusztult, állománya 15 év alatt a háromnegyedével csökkent. Ennek ellenére Szerbiában még mindig a vadászható fajok közé tartozik, pedig a Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesület az elmúlt évek során más környezetvédő szervezetekkel karöltve a környezetvédelmi minisztériumnál már több ízben kezdeményezte a gerlevadászat betiltását. Eredmény nélkül, a vadászlobbi sokkal erősebbnek bizonyult.

A vadászat még a fejlett természetvédelemmel rendelkező EU-ban is komoly probléma, az Afrikában telelő vándormadarak milliói vonulnak át a Földközi-tengeren, jelentős részük meg is pihen Ciprus vagy Málta szigetén. Pedig ha tudnák, hogy itt a puskák és hálók százai várják őket, bizonyára meg sem állnának. A két szigeten halomra gyilkolják a madarakat, sportot űznek a megfáradt vándorok lemészárlásából. Az EU pedig nem képes megfékezni a madárgyilkosokat.

Mi történik a fecskéinkkel?

Az éghajlatváltozást mi, közönséges halandók elsősorban az időjárás egyre szélsőséges megnyilvánulásaiban tudjuk lemérni. A tavalyi év az egész Kárpát-medencében minden korábbi csapadékrekordot megdöntött. A tavaszi hideg, esős napok a madárvilágot gyakorlatilag megfelezték. Soha ennyi fecskeelhullásról nem kaptunk hírt, mint tavaly tavasszal, minden második gólyapár elvesztette fiókáit. Voltak pótköltési kísérletek, de a nyár is szokatlanul csapadékos volt, ami kemény próbára tette a madárvilágot. Május első hetében alig-alig látni fecskéket ott is, ahol korábban szép számban költöttek.

Padén, a falu szélén, a Sövényházi-farmon az istállókban több tucat fecske szokott költeni. Idén a pároknak kevesebb mint a fele tért vissza költőhelyére. Az elmúlt években tanúi lehettünk a Tisza menti partszakadásokban, homokbányákban, téglagyári vályogvetőkben korábban létezett partifecsketelepek elnéptelenedésének. Nem elég, hogy a szélsőséges hazai időjárás tizedeli fecskéinket, a vándorútjuk során is egyre több nehézséggel kell megküzdeniük sebes röptű madarainknak.

A vándormadarak számára kedvezőtlen környezeti változások zajlanak a Szaharától délre elterülő vidékeken, a mezőgazdaság átalakul, a telelőterületeikre vezető útvonalak mentén egyre kevesebb táplálékot találnak a vándormadarak. A globális éghajlatváltozások, a költő-, valamint a telelőterületek átalakulása együttesen az egyes fajok jelentős állománycsökkenését okozzák. Az éghajlatváltozások nyomán az egyes fajok szokásos költési, fiókanevelési periódusa már nem biztos, hogy a legoptimálisabb táplálékmennyiség időszakára esik.

Odú kell a madaraknak

A mezőgazdasági területek sohasem büszkélkedtek jelentősebb erdőkkel. A fátlan agrársivataggá degradálódott Vajdaságban már gyakorlatilag nincs természetes erdő, még a folyók ártereit is nyárfásokkal ültetik be, az üreges törzsű fűzfákból alig maradt. Az odúlakú énekesmadarak igen nehéz helyzetben vannak, ha költőhelyet keresnek maguknak. A biológiailag értéktelen nyárfaültetvények nem pótolhatják a természetes erdők páratlan gazdagságát.

Kihelyezésre előkészített fészekládák

A vajdasági természetvédő civil szervezetek tagjai jelentős erőfeszítéseket tesznek, hogy minél több odúlakó madár számára biztosítsanak fészkelési lehetőséget. Az énekes madarak, a baglyok, a szalakóták, a vércsék stb. számára százával helyezik ki a főleg deszkából készült fészekodúkat, fészkelő ládákat. A Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesület a Magyar Madártani Egyesülettel közös határon átnyúló IPA-projektum keretében idén tartományunk területén összesen ezer fészekodút telepít két igencsak megritkult vándormadár, a színpompás szalakóta és a kékvércse költésének elősegítése érdekében.

Az Afrikából április végén, május elején visszatérő szalakóta fatörzsek üregeiben, harkályok vájta odúban költ. Ennek híján azonban Vajdaságban alig 30-40 párra csökkent a szalakóta fészkelő állománya. A szabadkai Riparia (partifecske) Természetbarátok Egyesülete, felismerve a problémát, már nyolc évvel ezelőtt elkezdte a szalakótáknak való fészekodúk telepítését. Az első jelentősebb eredmények öt éve mutatkoztak meg, ekkor 17 pár szalakóta telepedett meg a fészekodúkban, majd ez a szám 2008-ban már 34 párra nőtt, tavaly pedig 66 pár költött mesterséges fészekodúban. Nyolc év alatt hatszáz szalakóta fióka röpült ki az odúkból. Észak-Bácskában és Bánátban sikerült gyarapítani az állományt, ezt a munkát folytatják a madarászok az IPA-program keretében az EU anyagi támogatásával.

A hosszú távú vándor, a kékvércse helyzete a szalakótához hasonlóan alakult, azzal, hogy a varjúfészekben költő vércsék számára látszólag bőven van fészkelő hely, hiszen Vajdaságban vetési varjúból több ezer pár él és épít fészket minden évben. A baj csak az, hogy ezek a varjútelepek nem mindig a kiterjedt legelők, a vércsék számára alkalmas táplálékforrások közelében találhatók. A vajdasági madarászok ezért felkutatták a kékvércsék egykori fészkelő helyeit és fészekládák kihelyezésével újra megpróbálják visszacsalogatni a tavalyi esős, hideg évben mindössze 70-80 párban költő kékvércséket. Idén hatszáz fészekládát helyeznek ki a Vajdasági Madártani és Madárvédelmi Egyesület tagjai bekapcsolva a munkába a helyi önkénteseket, diákokat, gazdálkodókat, előadásokon népszerűsítve a két ritka madárfajt.

Kékvércse tojó és új otthona

Szélerőművek és vándormadarak

Szerbiában alig több mint egy hónapja helyezték üzembe az első 600 kW teljesítményű szélerőművet, méghozzá nem is akárhol, Tutin mellett, a Szandzsák vidékén. Az elmaradottnak számító muzulmán többségű vidéken nem ütközött különösebb ellenállásba a szélgenerátor felállítása. A természet- és madárvédők sem voltak nagyon hangosak, pedig Dél-Szerbiának ezen a vidékén, a nagytestű fakókeselyűk hazájában szélerőműveket felállítani komoly veszélyt jelent nemcsak a keselyűkre, a nagytestű ragadozó madarakra, de a területen átvonuló többi madárra is az újabb szélerőművek építése.

Nem véletlen, hogy a szlovén–szerb Hidro Vind cég a szakítópróbának számító első szélerőművet éppen a muzulmánok lakta Szandzsákban állította fel. Az év végéig még hét erőművet terveznek felállítani, rövidesen pedig 30 „villanyszélmalom” fog forogni ezen a vidéken, ennyire van szerződése a beruházó cégnek Tutin községgel. A hangoskodó környezetvédőket azzal szerelték le, hogy nem akarjuk talán éppen a muzulmán kisebbségtől megvonni a fejlődés lehetőségét.

Svédországban és Spanyolországban, ahol már nagyon sok szélerőművet építettek, kiderült, hogy nem csak a nagytestű madarakra veszélyesek a gyorsan forgó, 30-40 méter hosszú karokkal felszerelt szélkerekek. Több mint ötven madárfaj, köztük apró énekesmadarak tetemét találták meg a szélerőművek mellett. Még a visszaverődő ultrahanggal tájékozódó denevérek sincsenek biztonságban a sebesen forgó lapátok közelében.

Dél-Bánátban Fehértemplom és Versec környékén fél tucat különböző cégnek van érvényes állami energetikai jóváhagyása szélerőművek építésére. Mindegyik potenciális beruházó a kossava erejéből szeretne áramot előállítani. Az Európai Unió által is támogatott megújuló és környezetbarát energiatermelés elvével nincs is különösebben gond, a baj csak az, hogy a szélerőműparkok pontosan a vándormadarak fő útvonalát keresztezik, és ha a tervezett számban és területen építik fel a nagylapátú szélerőműveket, a vonuló madarak ezrei fognak elpusztulni.