2024. július 16., kedd

Leépítésnek álcázott munkaerő-átcsoportosítás

A vajdasági közigazgatás gépezete hamarosan 110 fővel csökken – A pénzügyi titkár elégedett a 2,5 milliárd dináros költségvetési hiánnyal
(foto: Ótos András)

Ahhoz képest, hogy múlt szerdán, június elsején mennyire felfokozott hangulatban folyt a Tartományi Képviselőház ülése a báni palota előtt felsorakozott földművesek traktoros blokádja miatt, a tegnapi folytatás a megszokott mederben zajlott. A vajdasági közigazgatás leépítése volt az első napirendi pont, azaz a tartományi tisztségviselők átcsoportosítására vonatkozó határozati javaslat elfogadása. Miután ez megtörtént, gyakorlatilag megteremtődtek a feltételek ahhoz, hogy 110 foglalkoztatottól megszabaduljon a tartományi adminisztráció, de ez nem valós leépítés lesz, csupán átcsoportosítják az ott dolgozókat oly módon, hogy két új intézményt létesítenek, ahol ezek az emberek tovább dolgoznak. Hogy ez miként fog történni, erről Dragoljub Petrović, az Európai Vajdaságért koalíció frakcióvezetője nyilatkozott lapunknak:

– Egy új intézményt vagy szolgálatot hozunk létre, amelynek feladata az IPA és más európai uniós alapok felé irányuló pályázatok és programok előkészítése lesz az önkormányzatok részére. Ezt az új intézményt hozzáértő szakemberekkel kívánjuk feltölteni, akik a tartomány egész területén koordinálják a munkát, s közvetlen kapcsolatot teremtenek majd az európai uniós alapokkal és a pénzforrásokkal. Arra számítunk, hogy mintegy 50 tartományi tisztviselőt tudunk az említett új szolgálatba átirányítani. Becslésem szerint ez a szerv legkésőbb 2012. január elsejével megkezdi a tevékenységét. A többi munkaerőt pedig a Fruška Gora Nemzeti Park mestertervét realizáló új intézménybe tudjuk átirányítani, amelynek létrehozatala szerintem szeptemberben vagy októberben esedékes. Ezen terv szerint 10 éven át 980 millió eurót ruháznának be az európai alapokból a Fruška Gora Nemzeti Park fejlesztésébe. Azt hiszem, ezzel lezárul a tartományi adminisztráció ésszerűsítése, aminek köszönhetően 110 fővel csökken a létszám.

BAJBAN A NAGYBERUHÁZÁSI ALAP PÉNZELÉSE

Jovica Đukić pénzügyi titkár elégedett a költségvetés módosítása után kimutatott 2,5 milliárd dináros költségvetési hiánnyal, ami 120 millió dinárral kevesebb, mint a tavalyi volt. Egyedül az aggasztja, hogy a költségvetés módosítása után 1,12 milliárd dinárral, azaz 1,84 százalékkal növekedett a tartományi költségvetés, csak abban nem lehetnek biztosak, hogy a köztársasági forrásból időben kifizetik a Tartományi Nagyberuházási Alapnak járó pénzt.

A képviselők többsége nehezményezi, hogy a köztársasági költségvetésben mostohagyerekként kezelik Vajdaságot. Erről Fehér László, a VMSZ tartományi képviselője fejtette ki véleményét:

– Mi vajdasági részről megtettünk mindent annak érdekében, hogy a költségvetés módosítása alkalmazkodjon a válságos időkhöz. A nagyberuházási alappal kapcsolatban a tartományra eső részt előteremtettük, a köztársaságtól érkező pénzzel viszont gondok vannak. Évi szinten 9 milliárd dinárt kellett volna, hogy átutaljanak, ehhez képest az év első négy hónapjában mindössze 500 millió dinár érkezett, holott legalább 3,75 milliárdnak lett volna itt a helye. Így most nem tudjuk törleszteni a munkavállalók irányába a kifizetéseket, de nem csak a tavalyit, a tavalyelőttit sem. Négymilliárd dináros tartozás maradt 2009-ből, amely után felszámítják a kamatot, így az összeg egyre gyarapszik. Ha nem változik a helyzet, azok a vállalatok, amelyek elvégezték a munkálatokat, csődbe mennek a nemtörődöm hozzáállás miatt.

JELENTSÜK A KORRUPCIÓT

Az ülés napirendjén szerepelt a tartományi ombudsman irodája tavalyi beszámolója. Mint Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman kifejtette, egyre több célirányos tárgy érkezik, a legtöbb észrevétel az önkormányzatok munkájára vonatkozik. Viszont hiányolja, hogy egyetlen polgár se emelt kifogást a korrupciós visszaélésekre vonatkozólag.

– Nincs kizárva, hogy a községi és a városi szervek munkájában előfordulhat korrupciós visszaélés. Szeretném felhívni a polgárok figyelmét, hogy ha ilyesmivel találkoznak, azt jelentsék nekünk. Nem kell bizonyítani a korrupció tényét, csak tegyenek bejelentést, ha úgy érzik, hogy ilyesmi történik a környezetükben. Ha a bejelentők szeretnének névtelenek maradni, ennek semmi akadálya.

A tartományi ombudsman tevékenységéről folytatott vita során felszólalt dr. Tóth Tivadar, a Magyar Koalíció tartományi képviselőházi csoportjának frakcióvezetője, aki lapunknak a következőket mondta el:

– Szépen feltérképezte az ombudsmani hivatal a problémákat. Egyértelmű, hogy a fő gondot és a legnagyobb elégedetlenséget a lakosság körében a munkanélküliség váltja ki, viszont számunkra nagyon lényeges a részarányos foglalkoztatottság témaköre is. Az állami intézményekben lényegbe vágó a részarányos foglalkoztatottságra való jog betartása. Erre külön odafigyel az ombudsman irodája, és valóban sokat segítene nekünk, ha még jobban rávilágítana arra, hogy a tartományi és más állami intézményekben, hivatalokban betartják-e ezt az alapelvet. Fontos, hogy az önkormányzatokban, a szociális, egészségügyi intézményekben, a nyugdíjalapnál és más intézményekben az ügyfelek magyar nyelven tudjanak ügyeket intézni.

A különböző vajdasági alapok és közvállalatok munkájáról szóló jelentést is megvitatták a parlamentben, Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke a Vajdaság Erdei Közvállalat és a Vajdaság Vizei Közvállalat tevékenysége kapcsán a következő gondolatot osztotta meg velünk:

– Az 1700 dolgozót foglalkoztató Vajdaság Erdei igazgatónője rövid idő alatt mintacéget csinált e vállalatból. Példaértékű a cég vezetése, kiváló a menedzselése, s látszik, hogy komoly munka áll mindez mögött. A lehetőségekhez mérten a vízgazdálkodással megbízott cégünk is kiváló tevékenységet folytat, noha az árvíz és a talajvízveszély fennállásakor hatékonyabb eredményt kellett volna felmutatniuk, s talán alaposabb munkát kellene kifejteniük.