2024. november 24., vasárnap

Az iskolának nem sürgős

A megvert csókai kislány ügye még mindig „alapszinten” tart

A csókai Jovan Popović Általános Iskolában négy hete már, hogy egy csoport diák bántalmazta Szemerédi Laura helybeli lakos hatodik osztályos lányát. A súlyos lelki és testi traumát átélt kislány édesanyjafeljelentést tett a csókai rendőrállomáson, levélben fordult a Tartományi Oktatási Titkársághoz, az oktatási minisztériumhoz, a tartományi ombudsmanhoz, valamint a nemzeti tanácshoz is, hiszen, mint mondta, nem holmiféle diákcsínyről van szó. A kérdéses napon a nagyszünetben a mit sem sejtő kislányt berángatták az egyik osztályba, betuszkolták a szekrénybe, ahol több fiú is fogdosta, majd amikor kiengedték, padlóra lökték és folytatódott a zaklatása. Többen megragadták a lábánál és a hóna alatt, felemelték, majd ledobták a padlóra. A lány beverte a fejét, de ez sem volt elég, a támadók megpróbálták lerángatni a nadrágját és a blúzát, megtaposták a haját. Mindez a nagyszünet végét jelző csengetés idején zajlott.

Mint kiderült, összesen hét szerb diák – hatodikosok és nyolcadikosok – vett részt a támadásban, akik közül kettőt megrovóban részesítettek. A magukról megfeledkező diákok szülei nem vették komolyan az esetet, a hét támadó szülei közül mindössze egy fejezte ki sajnálatát a kislány bántalmazása miatt. A többi szülő nem is érti, hol van itt a probléma.

A községi tanfelügyelő, Jasztrebinác János hatásköréből kifolyólag már az eset másnapján rendkívüli tanfelügyeletet tartott az iskolában, de az iskola vezetésével megbízott igazgatónő nem tudott választ adni még arra a kérdésre sem, hogy mikor történt az eset, melyik szünetben, és kik voltak az ügyeletes tanárok, akiktől esetleg számon lehetett volna kérni, hogy hol voltak a nagyszünetben, és hogyhogy nem tapasztaltak semmilyen rendellenességet a becsöngetéskor. Az igazgatónő nem kért jelentést az ügyeletes tanároktól, pedig a saját iskolájában egyedül az igazgató jogosult vizsgálódni. Nem tette meg az ilyen esetekben a hatáskörébe tartozó intézkedéseket. A községi tanfelügyelő a kialakult helyzetben másodfokú, tehát tartományi szintű tanfelügyeletet kezdeményezett.

Az ombudsman is vizsgálódik

Csütörtökön Dragan Grahovac, a tartományi tanfelügyelőség vezetője, valamint Vukašinović Éva tartományi ombudsmanhelyettes és Deli Andor tartományi oktatási titkár kereste fel a csókai általános iskolát. Bagdal Julianna megbízott igazgatótól kértek információkat a történtekről és az iskola vezetése által eddig foganatosított intézkedésekről.

– Egy folyamodvány érkezett a tartományi ombudsmanhoz, amely kapcsán megindítottuk az ilyenkor szokásos és szükséges eljárást. A kérdéses esetről és az eljárás lehetséges kimeneteléről még korai lenne bármit mondani, mindenesetre szeretném kihangsúlyozni, hogy a gyerekek jogainak a védelme mindenkor elsőbbséget élvez. A kiskorúak sérelmére elkövetett cselekedetek felett nem hunyhatunk szemet. Az ombudsman intézményének jelen kell lennie, itt kell lennie, hogy az adott közegben is érezzék, hogy figyelnek rájuk, hogy törődnek a problémáikkal. A terepen mindig értékelhetőbb információkhoz tudunk jutni, mintha csak az újvidéki irodában foglalkoznánk a problémával – mondta Vukašinović Éva.

– Azzal a céllal látogattunk el Csókára, hogy találkozzunk a községi tanfelügyelővel, aki a sajnálatos eset kapcsán a hatásköréből kifolyólag kezdeményezte az ügy kivizsgálását. Véleményem szerint a Tartományi Oktatási Titkárság megjelenése Csókán, a szakmai tanácsaink és instrukcióink, amelyek a másodfokú szervektől eredtek, felgyorsítják az eljárást, amely valahol elakadt és vákuumba került. Az igazgatónővel és a tanfelügyelővel tartottunk megbeszélést. Konkrét utasításokat adtunk az iskola vezetésének, egyelőre ugyanis az elsőfokú, tehát a községi tanfelügyelőség végzi a munkáját, amikor ez befejeződik, csak akkor foglalkozhatunk az esettel magasabb szinten is – fejtette ki Deli Andor.

A tartományi vendégeket fogadta Pintér Csaba, a képviselő-testület elnöke és Balázs Ferenc alpolgármester is, akik fontosnak tartják, hogy az eset ne sikkadjon el, hogy érezze a közösség, amikor baj van, a közösség minden tagja számíthat a legmagasabb tartományi illetékes intézmények segítségére.

Az iskolából első kézből, az igazgatónőtől kértünk tájékoztatást, hogy az eltelt közel egy hónap során milyen intézkedéseket foganatosítottak, lefolytatták-e az ilyenkor szükséges vizsgálódásokat, kezdeményezték-e az ügyben részt vevő elkövetők, diákok megbüntetését, követtek-e el az ügyeletes tanárok mulasztást, vagy egyáltalán kezdeményezték-e az iskola valamelyik dolgozója felelősségének a megállapítását. Mindezekre a kérdésekre azonban nem kaptunk konkrét választ. Az igazgatónő elzárkózott a hivatalos nyilatkozattételtől, mondván, hogy a sajtó a korábbi nyilatkozatait kiforgatta, elferdítette mondanivalóját. Annyi mindenesetre kiderült, hogy két diák megrovásban részesült, és ez minden.

A bajok gyökerei mélyre nyúlnak

A megalázott és bántalmazott kislány ügyében a községi tanfelügyelő lefolytatta a hatáskörébe tartozó vizsgálatot, elkészítette a jegyzőkönyvet, amelyben rámutatott az általános iskolában tapasztalt hiányosságokra és mulasztásokra, amelyek közvetve vagy közvetlenül hozzájárultak az incidens kialakulásához. Az iskolaszék azonban még nem tartotta fontosnak napirendre tűzni, megtárgyalni az eseményeket és azok lehetséges következményeit, a felelősök megállapítását stb. Tehát az általános iskolában érdemben nem foglalkoztak a május 17-én történtekkel, ahogyan az iskola vezetése jellemezte: „nemili događaj”-jal.

A tanfelügyelő személyes véleménye szerint a tanárok sokkal inkább ludasak, vétkesek az ügyben, mint a magukról megfeledkező diákok. Kamasz csínytevések mindig is voltak és mindig is lesznek. Egy iskola vezetése sem lehet annyira tehetetlen, hogy hagyja eluralkodni az intézményen belüli erőszakot. Ha mindenki végezte volna a dolgát, amiért fizetik, ha az ügyeletes tanárok ott ügyeltek volna, ahová a feladat szólítja őket, ha a tanárok időben, a nekik szóló csengetéskor fogják a naplót és mennek az órára, kevesebb idejük marad a nebulóknak letépni a lányok ruháját, földbe döngölni egymást. A megtámadott kislányt agyrázkódás tüneteivel tartották bent háromnapos megfigyelésre a zentai körzeti kórházban.

Időközben a csókai községhez tartozó Szanádon is súlyosan bántalmaztak egy roma kislányt az általános iskolában. Ott is ki kellett hívni a rendőrséget. Tehát, ahogy a tanfelügyelő is fogalmazott, sajnos nem egyedi esetről, nem csókai, bánáti, vajdasági, hanem országos és súlyos rendszerbeli, oktatási rendszerbeli problémáról van szó. De ez már egy másik írás témája.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás